metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
agusienka123
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2008, o 18:38

metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: agusienka123 »

Witam!
Moje pytanie dotyczy otrzymania glukozy z 14 węglowego kwasu tluszczowego, wydaje mi sie ze najpierw nalezy przeprowadzic beta-oksydacje, ale nie wiem jak połaczyc potem ją z glukoneogeneza
Mam jszcze watpliwość odnosnie otrzymania tłuszczy z glukozy czy nalezy przeprowadzic glikolize oksydacyjna dekarboksylacje pirogronianu i nastepnie i synteze kwasów tłusczowych?
Kolejne pytanie to jak ,mozna otrzymac kwas tłuszczowy mając jedynie do dyspozycji pirogronian czy tutaj kolejno nalezy zrobic oksydacyjna dekarboksylacjie pirogronianu i syntezy kwasow tłuszczowych
Bede bardzo wdzieczna za odpowiedzi, nie chodzi mi o pisanie tych wszystkich cyklow jedynie o rozwianie moich wątpliwosci.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: yeast »

agusienka123 pisze:otrzymania glukozy z 14 węglowego kwasu tluszczowego
U kręgowców się nie da, bo nie umiemy zmieniać acetylo-coA w glukozę. Roślinki potrafią.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Marcin_skc »

U roślin występują glioksysomy w których zachodzi reakcja zmiany tłuszczy w ceukry, u nas glioksysomów nie ma więc nie dojdzie do zmiany tłuszczy w cukry.
agusienka123
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2008, o 18:38

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: agusienka123 »

Nie do końca o to mi chodziło. Ale mam jeszcze jedno pytanie.

Czy jedynym połączeniem z rozpadem tłuszczów jest właśnie glicerol? Skoro nie widzę możliwości żeby po beta-oksydacji do glukoneogenezy mógł wejść acetyloCoA. Zatem połączenie tych szlaków może nastąpić tylko przy hydrolizie enzymatycznej tłuszczów a nie beta-oksydacji.

Czy to jest właściwa droga do otrzymywania glukozy z tłuszczy czy coś jest nadal nie tak?
Dzięki za zainteresowanie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Medycyna Lwów »

glicerol dosyć dobrym substratem do glukoneogenzezy (droga do fosfodihydroksyacetonu) w wątrobie i korze nerki oczywiście, a nie w tk. tłuszczowej (brak kinazy glicerolowej). Z acetylo-CoA nie można otrzymać glukozy, bo tzw. reakcja pomostowa (czyli oksydacyjna dekarboksylacja pirogronianu) jest nieodwracalna, ale już np. z propionylo-CoA ją otrzymać można, co ma duże znaczenie u przeżuwaczy.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Marcin_skc »

Od razu mówię, ze ja się na tym nie znam. Wpisałem tylko w google (google nie gryzie ) glioksysomy bo tam musi zachodzi ta reakcja o którą Ci chodzi i to jest cytat z wikipedii:
Cykl glioksylanowy, zwany też cyklem glioksalowym lub cyklem glioksalanowym lub cyklem kwasu glioksalowego lub cyklem Krebsa-Kornberga – cykliczny szereg przemian biochemicznych (reakcji enzymatycznych) umożliwiający przekształcanie tłuszczów w cukrowce.

Zachodzi w glioksysomach nasion roślin oleistych oraz u bakterii, w których zachodzi przemiana: tłuszcz → acetylo-CoA → cukier prosty.

Cykl glioksylanowy stanowi utlenianie kwasów tłuszczowych oraz umożliwia wykorzystanie tłuszczów zawartych w nasionach jako materiałów do budowy węglowodanów.
Poniżej był schemat tych reakcji. Masz tu link

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_glioksylanowy
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Medycyna Lwów »

Marcin_skc pisze:Od razu mówię, ze ja się na tym nie znam. Wpisałem tylko w google (google nie gryzie ) glioksysomy bo tam musi zachodzi ta reakcja o którą Ci chodzi i to jest cytat z wikipedii:
u roślin i bakterii oczywiście tak jak, ale autorce chodziło myślę o człowieka.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Marcin_skc »

Kaamil pisze:u roślin i bakterii oczywiście tak jak, ale autorce chodziło myślę o człowieka
wcześniej zostało napisane:
yeast pisze:U kręgowców się nie da, bo nie umiemy zmieniać acetylo-coA w glukozę
i ja też napisałem:
u nas glioksysomów nie ma więc nie dojdzie do zmiany tłuszczy w cukry.
więc raczej autorka wie, ze nie można zmienić tłuszczy w cukry u człowieka.
Olalla
Posty: 1
Rejestracja: 3 sty 2009, o 19:38

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Olalla »

Marcin_skc pisze:więc raczej autorka wie, ze nie można zmienić tłuszczy w cukry u człowieka.
Tylko, że mnie na kolokwiach trafiają się podobne pytanie - o otrzymanie glukozy z kwasu tłuszczowego. I nikogo z prowadzących nie obchodzi, że się nie da, tylko trzeba napisać /
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: dragonka »

Może trzeba napisać że się nie da.

nie wiem czy mogę zapytać w tym temacie: skąd się bierze woda metaboliczna w beta-oksydacji?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Medycyna Lwów »

dragonka pisze:nie wiem czy mogę zapytać w tym temacie: skąd się bierze woda metaboliczna w beta-oksydacji?
o o powiązaniu beta oksydacji (powstają FADH2 i NADH + H+) nie pamiętasz przecież wtedy bedzie powstawać woda (tlen jako ost. akceptor elektronów na łańcuchu).
Tylko, że mnie na kolokwiach trafiają się podobne pytanie - o otrzymanie glukozy z kwasu tłuszczowego. I nikogo z prowadzących nie obchodzi, że się nie da, tylko trzeba napisać /
tak sie głębiej nad tym zastanawiając to faktycznie z parzysto-węglowych kw. tłuszczowych nie da się otrzymać glukozy, bo otrzymujemy wyłacznie acetylo-CoA, który nie jest glukogenny, ale w przyapdku kwasów o nieparzystej liczbie at. C otrzymujemy ostatecznie propionylo-CoA, który może wchodizć w glukoneogenezę (przechodzi w metylomalonylo-CoA, ten w bursztynylo-CoA, ten w cyklu Krebsa dochodzi do szczawiooctanu a ten ejst doskonałym substratem glukoneogenezy), więc się da ale pod takim właśnie warunkiem. trzeba tez pamiętać, że ten szlak jest istotny nie u człowieka a u przeżuwaczy.
Adaś21
Posty: 5
Rejestracja: 1 lip 2009, o 07:35

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Adaś21 »

Witam, mam pytanie. Chdzi mi oczywiście o ewentualną możliwość tylko u człowieka. Czy dało by się przekształcić w jakikolwiek sposób tłuszcz(u góry były jakieś parzysto i nieparzysto węglowe kw. tłuszczowe - którakolwiek opcja) w glukozę chodzi mi o aspekt granicznego pozbawienia organizmu glukozy, glikogenu. Czy człowiek jest w stanie przerobić tłuszcz na glukozę(sam ją sobie wytworzyć ze związków nie cukrowych)? jeśli tak to jak?

[ Dodano: |1 Wrz 2009|, o 13:45 ]
Witam, mam pytanie. Chdzi mi oczywiście o ewentualną możliwość tylko u człowieka. Czy dało by się przekształcić w jakikolwiek sposób tłuszcz(u góry były jakieś parzysto i nieparzysto węglowe kw. tłuszczowe - którakolwiek opcja) w glukozę chodzi mi o aspekt granicznego pozbawienia organizmu glukozy, glikogenu. Czy człowiek jest w stanie przerobić tłuszcz na glukozę(sam ją sobie wytworzyć ze związków nie cukrowych)? jeśli tak to jak?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy

Post autor: Medycyna Lwów »

Kaamil pisze:w przyapdku kwasów o nieparzystej liczbie at. C otrzymujemy ostatecznie propionylo-CoA, który może wchodizć w glukoneogenezę (przechodzi w metylomalonylo-CoA, ten w bursztynylo-CoA, ten w cyklu Krebsa dochodzi do szczawiooctanu a ten ejst doskonałym substratem glukoneogenezy), więc się da ale pod takim właśnie warunkiem. trzeba tez pamiętać, że ten szlak jest istotny nie u człowieka a u przeżuwaczy.
tu masz (moją zresztą) odpowiedź - opisany przeze mnie szlak wymaga 3 rzeczy: 1/ energii, 2/ witaminy H (na poziomie karboksylacji), 3/ witaminy B12. takie przekształcanie poprostu się organizmowi nie opłaca - funkcjonuje u przeżuwaczy głównie, u człowieka to pula marginalna (promil może całej syntezy glukozy). Zauważ że do tej reakcji potrzeba energii a je źródłem jest utlenienie tejże glukozy. Dlatego odpowiedź na twoje pytanie brzmi NIE.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości