Kilka zadań z różnej beczki- problem

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Kilka zadań z różnej beczki- problem

Post autor: Marcin_skc »

u3a pisze:bo jesli dobrze rozumiem, to osmoza to przenikanie wody. z ośrodka gdzie wiecej, tam gdzie mniej.
bardzo dobrze
u3a pisze:potencjał wodny to jej stężenie?
niedokońca, ale jest bardzo ściśle związany ze stężeniem. Potencjał wodny to jest ruch cząsteczek wody. Cząsteczki wody nieustannie się poruszają obijając się o siebie. potencjał wodny, czyli energia drgań cząsteczek wody jest najwyższy w idealnie czystej wodzie i taki potencjał ma wartość 0, wprowadzenie jakiejkolwiek substancji do takiej wody sprawia, że cząsteczki poruszają się wolniej, przez co energia drgań jest mniejsza przez co potencjał wodny jest mniejszy czyli ujemny. Czysta woda ma najwyższy potencjał wodny równy zero, a każdy roztwór z substancją ma potencjał ujemny. Im większe jest stężenie substancji tym potencjał wodny jest niższy. Jeśli mamy dwa roztwory, np: roztwór glebowy i roztwór wewnątrz komórek korzenia, to przy mechaniźmie aktywnym jony są aktywnie transportowane do wnętrza komórek korzenia, przez co stężenie substancji w korzeniu rośnie, a potencjał wody maleje. Potencjał wodny jest ściśle związany z potencjałem osmotycznym. Potencjał osmotyczny to jakby zdolonośc komórki do pobrania wody. W korzeniu potencjał wodny jest mniejszy niż w roztworze glebowym przez co cząsteczki wody będą szybciej poruszały się w roztworze glebowym, wchodzac tym samym do wnętrza komórki korzenia, gdzie cząsteczki będa poruszał się wolniej w celu wyrównania energii drgań w obu roztworach czyli potencjału wodnego. To jakby powiedzieć więcej cząsteczek wody dostanie się do wnętrza komórek korzenia niż go opuszcza, czyli zajdzie osmoza. Potencjał osmotyczny roztworu wewnątrz komórek korzenia będzie wyższy niz w roztworze glebowym co objawia się tym ze woda do niego napływa.

Mam nadzieję ze napisałem w miarę zrozumiale.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości