Żaba wodna (żaba jeziorkowa i żaba śmieszka)

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Żaba wodna (żaba jeziorkowa i żaba śmieszka)

Post autor: dragonka »

Czy ktos mógłby mi wyjaśnić o co chodzi z populacjami tych żab? Mianowicie kto z kim się krzyzuje i jakie daje potomstwo (płodne, bezpłodne, haploidalne, triploidalne, żywotne, jednej płci czy obu płci)- nie mogę niestety tego ogarnąć
Proszę o wyrozumiałość.

[ Dodano: Sob Sty 17, 2009 15:39 ]
Jeszcze jedno- na wiki przeczytałam, ze ich kijanki maja do 18 cm! To więcej niz u grzebiuszki ziemnej, a szczerze mówiąc myślałam, że to ona ma największe kijanki to jak to jest?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Żaba wodna (żaba jeziorkowa i żaba śmieszka)

Post autor: badger »

dragonka pisze:Czy ktos mógłby mi wyjaśnić o co chodzi z populacjami tych żab? Mianowicie kto z kim się krzyzuje i jakie daje potomstwo (płodne, bezpłodne, haploidalne, triploidalne, żywotne, jednej płci czy obu płci)- nie mogę niestety tego ogarnąć
jest to wszystko ładnie rozpisane w książcePłazy i gady krajowe Leszka Bergera, niestety oddałem ją kilka dni temu do biblioteki więc Ci nie pomogę chyba że poszukam później czy jest o tym w Juszczyku

[ Dodano: Sob Sty 17, 2009 16:18 ]
dragonka pisze:Jeszcze jedno- na wiki przeczytałam, ze ich kijanki maja do 18 cm! To więcej niz u grzebiuszki ziemnej, a szczerze mówiąc myślałam, że to ona ma największe kijanki to jak to jest?
kijanki grzebiuszki mają 10-12 cm a wyjątkowo zdarzają się osobniki 15-17cm, u jeziorkowej kijanka ma max 6,5 cm, u śmieszki 10-12cm, a u wodnej 8-10cm
na wikipedii nie polegaj bo tam nie ma nawet podanego źródła

[ Dodano: Sob Sty 17, 2009 16:29 ]
Przejrzałem właśnie Juszczyka i ogólnie to z tymi żabami nic nie wiadomo na pewno a różnym biologom wychodzą różne wyniki badań. Według badań Bergera (1970) krzyżowanie wygląda tak:
samica: samiec: potomstwo:
R. lessonae x R. lessonae = R. lessonae
R. lessonae x R. esculenta = R. esculenta
R. lessonae x R. ridibunda = R. esculenta
R. esculenta x R. lessonae = R. esculenta
R. esculenta x R. esculenta = R. esculenta + R. ridibunda (w większości)
R. esculenta x R. ridibunda = R. esculenta + R. ridibunda (w większości)
R. ridibunda x R. lessonae = R. esculenta
R. ridibunda x R. esculenta = R. ridibunda
R. ridibunda x R. ridibunda = R. ridibunda

[ Dodano: Sob Sty 17, 2009 16:31 ]
a według innych badań (Blankenhorn, Heusser, Vogel 1971) ze skrzyżowania esculenta x esculenta wszystkie kijanki zdychają
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości