kilka ciekawych zadań z kursu sikory

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

kilka ciekawych zadań z kursu sikory

Post autor: Milka »

hej

znalazłam zadania z kursu sikory
Chciałam sie podzielic z Wami kilkoma pytaniami, co prawda nie łatwymi:

1. Wyjaśnij dlaczego terminy komórki bezjądrzaste i kom.bezjądrowe mogą być stosowane zamiennie? Podaj po 1 przykładzie kazdego rodzaju komórek

( tutaj chodzi pewnie o rurki sitowe i erytrocyty ) ale nie jestem pewna

2. Podaj argument , który potwierdza, ze zdolność do syntezy kwasu moczowego umożliwia ich rozwój w skorupkach jajowch na lądzie. Okresl dokładnie miejsce i postac odkładanego kw.moczowego w jajach ptaków.

3. Dlaczego w jądrach gamet męskich nie występują jąderka?
4. Dlaczego u człowieka męski ukł,rozrodczy wytwarza ogromną ilość plemników, a żeński niewiele?

zapraszam do podzielenia sie wiedzą i sprawdzenia
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: kilka ciekawych zadań z kursu sikory

Post autor: milka.1985 »

Milka pisze:Dlaczego u człowieka męski ukł,rozrodczy wytwarza ogromną ilość plemników, a żeński niewiele?
moim zdaniem, chodzi tu o to, że plemniki muszą być szybkie, małe żeby jak najszybciej dotrzeć do komórki jajowej, a dlatego jest ich tak wiele, bo to zwiększa szanse, że chociaż jeden plemnik zdoła dotrzeć do komórki jajowej. a jak wiadomo komórka jajowa, ze względu na swoje przeznaczenie, posiada dużą ilość substancji zapasowej (żółtko) i dlatego jest ich mało, ale za to są relatywnie większe od plemników i nieruchome. mam nadzieje że zrozumiałaś o co mi chodzi
meduza
Posty: 195
Rejestracja: 9 gru 2008, o 18:58

Re: kilka ciekawych zadań z kursu sikory

Post autor: meduza »

Milka pisze: 2. Podaj argument , który potwierdza, ze zdolność do syntezy kwasu moczowego umożliwia ich rozwój w skorupkach jajowch na lądzie. Okresl dokładnie miejsce i postac odkładanego kw.moczowego w jajach ptaków.
odkładany jest zapewne w omoczni
umożliwiło im to rozwój na lądzie, gdyż zwierzęta syntetyzujące kwas moczowy ograniczają zużycie wody, a środowisko wodne jest niezbędne do rozwoju zarodka podejrzewam, że o to chodzi
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: kilka ciekawych zadań z kursu sikory

Post autor: yeast »

3. Plemniki maja inna budowe chromatyny, histony sa zastepowane podczas spermatogenezy. Nie wiem jak z aktywnoscia chromatyny plemnika, ale wydaje mi sie, ze tez jest niska.
eee5
Posty: 49
Rejestracja: 4 sty 2009, o 17:22

Re: kilka ciekawych zadań z kursu sikory

Post autor: eee5 »

Milka pisze:1. Wyjaśnij dlaczego terminy komórki bezjądrzaste i kom.bezjądrowe mogą być stosowane zamiennie? Podaj po 1 przykładzie kazdego rodzaju komórek
Hm, a nie powinno byćnie mogą być stosowane zamiennie"? Bo wedle mojej wiedzy, to bezjądrowe to komórki bakterii i archeanów, a bezjądrzaste to kom. eukariotyczne, które wtórnie utraciły jądro, np. erytrocyty, rurki sitowe.
meduza
Posty: 195
Rejestracja: 9 gru 2008, o 18:58

Re: kilka ciekawych zadań z kursu sikory

Post autor: meduza »

eee5 pisze:Hm, a nie powinno byćnie mogą być stosowane zamiennie"?
masz rację, chyba jest błąd w tym zadaniu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości