Płatne studia dla wszystkich?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: Padre Morf »

butterflyleg pisze:Ale z was pesymiści
czasy PRLu jakby tak już za nami. Tam w ogóle sie nikt niczym nie martwił. Władza powiedziała:wszyscy mają pracować i nie było bezrobocia (teoretycznie), wladza powiedziałatu ma być kopalnia i koniec (to nic, że w tym miejscu nie ma węgla - będzie się dowozić z innych kopalń).
Tak oto dzięki reformom wszyscy byli hepi Dzisiaj się tak nie da niestety)
butterflyleg pisze:Może trochę uogólniam, ale studentów w kraju nie zatrzyma nic jeśli nie zapewni im się możliwości do rozwoju, a system nie będzie pozwalał im sie spełnić zawodowo.
No tak. Mamy dużo biotechnologów to zróbmy im miejsca pracy. Nie ważne gdzie, nie ważne za co i po co. Miejsca pracy mają być - nawet jeśli ma to przynosić gigantyczne straty.
butterflyleg pisze:Gdyby nasi rodzice nie musieli co miesiąc płacić procent zalezny od wielkości zarobków państwu, to mogliby swobodnie zapłacić za studia dla dzieci, mieć coś na czarną godzinę i na opiekę medyczną.
2 dni pobytu na OIOMie czy głupie złamanie (powiedzmy, że trzeba płytkę AO założyć) i z owych odłożonych pieniędzy nie zostanie nic.
Szpitale zamiast inwestować w sprzęt musiałyby inwestować w komorników, żeby ściągnąć kasę od pacjentów. Niewypłacalni poszliby do paki i po klopocie,
butterflyleg pisze:Oczywiście pewien interwencjonizm państwowy jest wręcz wskazany. Nie można pozostawiać samej sobie biedniejszej części społeczeństwa, ale dzięki temu ukladowi ubóstwo stanowiłoby mniejszy procent niż dotychczas.
bo większość siedziałaby w pace za niezapłacone rachunki
boleslawa56
Posty: 15
Rejestracja: 7 lut 2009, o 07:48

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: boleslawa56 »

niestety duzo jest ludzi ktorzy chcieliby zeby panstwo wszystko za nich robilo: prace znalazlo wyksztalcilo, wyleczylo. a pieniazki to skad? zreszta wyjazdy za granice naszych rodakow wcale nie sa takie zle. slyszalam ze spory odsetek tych ludzi wraca ze swoim kapitalem i otwiera drobne firmy w ktorych znajduje zatrudnienie kilka osob
Awatar użytkownika
butterflyleg
Posty: 291
Rejestracja: 24 sty 2009, o 16:17

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: butterflyleg »

boleslawa56 pisze:od 20 lat. dzis w radiu nawet slyszalam ze wielka brytania zaprosila nas na jakas konferencje w ktorej bierze udzial 20 najbogatszych krajow
No tak.nie ma jak to połechtać sobie próżność
20 najbogatszych państw świata.fiu fiu
boleslawa56 pisze:proponuje bys sie zaczela bardziej interesowac tym co sie dzieje wokol ciebie bo ludzie ktorzy nie maja pojecia o polityce i gospodarce zawsze najwiecej panikuja. no i oczywiscie ci ktorzy nie glosowali w wyborach najbardziej narzekaja na partie rzadzace a wg mnie nie maja prawa sie odzywac bo dobrowolnie zrezygnowali ze swojego prawa wyboru przedstawicieli w rzadzie
Eee, czyli zarzucasz mi, że nie interesuje się tym, co się wokół mnie dzieje?
Rozczaruję cię, bo owszem - interesuję się.
I ja panikuję? w jakim sensie? to było do mnie, czy tylko tak ogólnie? DD
No i nie mogłam głosować w ostatnich wyborach, bo nie miałam 18 lat ^^
Morfeusz pisze:No tak. Mamy dużo biotechnologów to zróbmy im miejsca pracy. Nie ważne gdzie, nie ważne za co i po co. Miejsca pracy mają być - nawet jeśli ma to przynosić gigantyczne straty.
Skoro tak sądzisz
Ale do wiadomości twojej natury o skłonnościach do ironii chodziło mi o to, że skoro nie ma dla nich miejsc w Polsce to niech wyjadą. Po co ich zatrzymywać na siłę każąc im ewentualnie płacić za studia (jeśli wyjadą) ?
Morfeusz pisze:bo większość siedziałaby w pace za niezapłacone rachunki
Zawsze jakieś rozwiązanie
boleslawa56 pisze:niestety duzo jest ludzi ktorzy chcieliby zeby panstwo wszystko za nich robilo: prace znalazlo wyksztalcilo, wyleczylo. a pieniazki to skad?
Z naszych podatków.
boleslawa56
Posty: 15
Rejestracja: 7 lut 2009, o 07:48

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: boleslawa56 »

gdzie ja niby napisalam ze polska jest w 20 najbogatszych krajach swiata?
Awatar użytkownika
butterflyleg
Posty: 291
Rejestracja: 24 sty 2009, o 16:17

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: butterflyleg »

boleslawa56 pisze:dzis w radiu nawet slyszalam ze wielka brytania zaprosila nas na jakas konferencje w ktorej bierze udzial 20 najbogatszych krajow
Nie napisałaś. A mi nie o to chodziło.
Bardziej o to, że nie ma się co cieszyć z tego zaproszenia, skoro przed Polską jeszcze długa droga
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: Padre Morf »

butterflyleg pisze:skoro nie ma dla nich miejsc w Polsce to niech wyjadą.
skoro nie ma dla nich miejsc w Polsce to po co ich kształcić ?
Awatar użytkownika
butterflyleg
Posty: 291
Rejestracja: 24 sty 2009, o 16:17

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: butterflyleg »

Morfeusz pisze:
butterflyleg pisze:skoro nie ma dla nich miejsc w Polsce to niech wyjadą.
skoro nie ma dla nich miejsc w Polsce to po co ich kształcić ?
Brutalne
Ty nie chciałeś się kształcić?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: yeast »

boleslawa56 pisze:wez pod uwage ze przed kryzysem bezrobocie w polsce wynosilo tylko kilka procent.
Hmm, czy nie miało to czasem związku z 2mln polaków na wyspach?
Morfeusz pisze:Mamy dużo biotechnologów to zróbmy im miejsca pracy. Nie ważne gdzie, nie ważne za co i po co. Miejsca pracy mają być - nawet jeśli ma to przynosić gigantyczne straty.
Dziwne, że jakoś kraje zachodnie inwestują w naukę, szczególnie w biotechnologię. Są na to całe zintegrowane programy, inwestuje się dużo pieniędzy. A u nas naukowcy są kulą u nogi.
boleslawa56 pisze:niestety duzo jest ludzi ktorzy chcieliby zeby panstwo wszystko za nich robilo: prace znalazlo wyksztalcilo, wyleczylo.
Państwo powinno dawać swoim obywatelom możliwość godnego życia i warunki rozwoju. Jeśli obywatele mają być dla państwa, a nie państwo dla obywateli, to po co mi takie państwo?

[ Dodano: Pon Lut 09, 2009 23:54 ]
Morfeusz pisze:skoro nie ma dla nich miejsc w Polsce to po co ich kształcić ?
Nie wiem czy nie ma - w Polsce np. brakuje pracowników naukowych, a szczególnie doktorantów. Z tym, że nikt nie pomyśli o tym, że za tysiąc złotych to nawet idealista tu nie będzie pracować. Bardzo mnie śmieszy podejście - to niech zapłacą za studia. Teraz młodzi polacy wyjeżdżają po studiach, jeśli się postawi na represje, to będę wyjeżdżać po liceum. Emigracji z przyczyn gospodarczych nie da się zatrzymać w taki sposób. Mówiąc szczerze można ją tylko pogłębić, bo jak widzę w jaki sposób mój kochany kraj się do mnie odnosi, to mam ochotę wyjechać nie tylko z powodu pieniędzy.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: Padre Morf »

yeast pisze:A u nas naukowcy są kulą u nogi.
Niektórzy mówią, że w ogóle ich u nas nie ma
yeast pisze:Nie wiem czy nie ma - w Polsce np. brakuje pracowników naukowych, a szczególnie doktorantów.
W Polsce brakuje przede wszystkim pracowników dydaktycznych, bo uczelnie zwiększają nabór, a ktoś musi studentów edukować. W związku z tym przyjmuje sie doktorantów - bardzo często ich jedyną publikacją jest skrypt dla studentów (którego pan prof. nawet nie przejrzy, a potem jego nazwisko walną wielkimi literami na okładce).

Jak jestem na uczelni to często się zastanawiam gdzie oni tych doktorantów upychają i za co oni te doktoraty robią.
yeast pisze:Z tym, że nikt nie pomyśli o tym, że za tysiąc złotych to nawet idealista tu nie będzie pracować.
Ale za granicą na doktoracie można zarobić, bo jest rozbudowana współpraca z firmami itd. U nas tego nie ma - coraz więcej osób trąbi, że doktoraty pisane u nas nie zawsze są wysokich lotów i coś z tym trzeba zrobić.
Doktorów, dr hab. i profesorów u nas dostatek ale jak się o nich pyta zagraniczne bazy to nastaje grobowa cisza.
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: Gekon »

Morfeusz pisze:Mamy dużo biotechnologów to zróbmy im miejsca pracy.
To po co wogóle robić rekrutację na te studia i dawać nadzieję studentom. tak znajdziecie po tym kierunku fascynującą pracę gdzie po 5 latach rzeczywistość się okazuje inna.
yeast pisze:Teraz młodzi polacy wyjeżdżają po studiach, jeśli się postawi na represje, to będę wyjeżdżać po liceum.
Większość młodych ludzi nie chce iść na studia jak widzi ,że ten po ciężkich studiach zarabia 1200 na rękę a on sobie pojedzie np. do Londynu i zarobi 3 razy więcej w hurtowni ciastek.
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: Usagi_Tsukino »

Gekon pisze:Morfeusz napisał/a:
Mamy dużo biotechnologów to zróbmy im miejsca pracy.

To po co wogóle robić rekrutację na te studia i dawać nadzieję studentom. tak znajdziecie po tym kierunku fascynującą pracę gdzie po 5 latach rzeczywistość się okazuje inna.

Dokładnie, a oni cały czas powtarzają, że to przyszłościowy kierunek Przyszłościowy może i owszem, ale czy w Polsce ? Państwo płaci za wykształcenie chociaż wiadome jest, że nie zapewni tym ludziom pracy w zawodzie - trochę to nielogiczne.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: Biochejter »

Toteż bardzo mi się podoba limitowanie miejsc na kierunkach medycznych przez MZ. Nie jest idealnie, ale są nałożone pewne ramy i racjonalniej to wszystko wygląda na rynku pracy.

Teraz mamy tak, że wystarczy spełnić warunki do kształcenia określonej liczy osób na danym kierunku i hop-siup studiujemy. Jeśli chodzi o biotech chociażby: uczelnie przygotują laby o danej przepustowości i kadrę, dostają akredytację i lecą z koksem produkując setki kolejnych absolwentów. Troszkę niepoważne jest, że uczelnia i rynek pracy są jak dwie odrębne i niezależne od siebie sprawy w polskiej czasoprzestrzeni.

Np. patrząc na ostatnie kilkanaście lat i liczbę powstałych przedsiębiorstw, zwanych także uczelniami prywatnymi (ZiM, ekonomia, pedagogika nasuwają mi się głównie) jest fajna analogia do introdukcji królików w Australii nad tym też łatwo stracić kontrolę
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Płatne studia dla wszystkich?

Post autor: Gekon »

Biochemister pisze:uczelnie przygotują laby o danej przepustowości i kadrę, dostają akredytację i lecą z koksem produkując setki kolejnych absolwentów.
Bo jak zwykle tylko o kasę chodzi.
Biochemister pisze:ZiM, ekonomia, pedagogika nasuwają mi się głównie)
na ZiM np. na Uniwersytet Rzeszowski przyjmują 500 osób
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości