Rosliny typu C3, C4 i CAM

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
morwel
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2009, o 13:07

Rosliny typu C3, C4 i CAM

Post autor: morwel »

Witam
szukam po różnych stronach skrótowego opisu przebiegu ciemnej fazy fotosyntezy u tych roślin i nigdzie nie mogę znaleźć albo odpowiedzi są bardzo pomieszane i zero konkretów albo wszystko opisane mało dokładnie mnie natomiast interesuje:
-gdzie i kiedy odbywa się
-mechanizmy zachodzące
- jakie składniki biorą udział
-co powstaje
przykładowe 2-3 rośliny
z góry dziekuje
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Rosliny typu C3, C4 i CAM

Post autor: Jakusz »

Faza ciemna roślin C3 i C4 wygląda tak samo, tylko źródłem CO2 w przypadku roślin C4 jest dekarboksylacja jabłczanu, a nie bezpośrednio CO2 z powietrza. To jedyna różnica. Cykl wchłaniania CO2 przez fosfoenolopirogronian i jego przemian jest dostępny niemalże wszędzie - Internet, podręczniki biochemiczne, podręczniki szkolne.
morwel
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2009, o 13:07

Re: Rosliny typu C3, C4 i CAM

Post autor: morwel »

no dobrze.
tylko jak już pisałem potrzebuje skondensowalej i uproszczonej wersji
a nigdzie takowej nie mogę znaleźć no z wyjątkiem CAM

"W ciągu dnia szparki na liścia są zamknięte by nie tracić wody. W nocy aparaty szparkowe otwierają się, umożliwiając wymianę gazową (CO2, O2, H2O) między tkankami liścia i zewnętrzną atmosferą. W tym czasie właśnie następuje asymilacja oraz dyfuzja CO2 do formy kwasów C-4, które są akumulowane w komórkach liścia. Reaguje, w reakcji katalizowanej przez karboksylazę PEP (cytoplazma liścia), z PEP, tworząc kwas szczawiooctowy. Szczawiooctan jest następnie redukowany do kwasu jabłkowego (przez dehydrogenazę jabłczanową), który jest transportowany do wakuoli i tam magazynowany w znacznych ilościach.

przepraszam że jestem taki upierdliwy ale jest mi to potrzebne
Awatar użytkownika
Theos
Posty: 156
Rejestracja: 2 lut 2008, o 22:21

Re: Rosliny typu C3, C4 i CAM

Post autor: Theos »

Faza ciemna w przypadku roślin C4 składa się z karboksylacji, redukcji i regeneracji.
Karboksylacja polega na przyłączeniu CO2 do pięciowęglowego akceptora Co2 Rybulozobifosforanu. Ręakcję tę katalizuje karboksylaza rybulozobifosforanowa. Powstająca cząsteczka sześciowęglowa rozpada się na dwie trójwęglowe kwas 3fosfoglicerynowy. Później w etapie redukcji kwas 3fosfoglicerynowy ulega aktywacji, następnie redukcji do aldehydu 3fosfoglicerynowego. Źródłem wodoru jest NADPH. Podczas fotosyntezy 5/6 powstających cząsteczek kwasu 3foso. zużywana jest w etapie regeneracji na odtworzenie akceptora Co2, a jedna szósta to zysk, z którego może powstać glukosa, kw.tłuszczowe, białka.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Rosliny typu C3, C4 i CAM

Post autor: Jakusz »

Theos pisze:Rybulozobifosforanu
rybulozo-1,5-bisfosforan
morwel pisze:tylko jak już pisałem potrzebuje skondensowalej i uproszczonej wersji
Dwie lewe ręce?

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza
Tam jest i skrótowo i szeroko opisane. Wybierz sobie, zrób notatki i skróć to. Nie mów, że nie możesz naleźć, bo to co napisał Theos jest na kilku pierwszy stronach wyskakujących w google. Nie wiem w czym problem.
morwel
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2009, o 13:07

Re: Rosliny typu C3, C4 i CAM

Post autor: morwel »

o właśnie o coś takiego mi chodziło
jeśli można to poproszę jeszcze C3
Awatar użytkownika
Liliaferr
Posty: 283
Rejestracja: 4 lis 2008, o 11:00

Re: Rosliny typu C3, C4 i CAM

Post autor: Liliaferr »

Występowanie cyklu C4 wiąże się z cechami anatomicznymi -innymi niż u C3 np. wiązki prewodzące w liściach -promieniście otoczone przez dużę komórki miękiszowe z wielkimi chloroplastami naokoło są drobne komórki mezofilu z drobnymi chloroplastami.
C4- u kukurydzy, trzciny cukrowej, roślin tropikalnych, roślin strefy zwrotnikowej, a reszta -C3 .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości