Przyswajanie magnezu

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
sensus5005
Posty: 49
Rejestracja: 18 paź 2008, o 21:49

Przyswajanie magnezu

Post autor: sensus5005 »

Jakie muszą być spełnione warunki, żeby magnez został wchłonięty do komórki?

Wapń może być uwalniany z kości do krwi i wtedy magnez jest przyswajany?

Insulina powoduje, że wapń we krwi jest wydalany z moczem, czyli ten wykorzystany z kości wapń jest wydalany? Czy magnez jest wtedy wchłaniany do komórek? Bez insuliny przecież magnez się nie wchłoni, a insulina wydala wapń, czyli to jakaś sprzeczność?
Bo ani bez insuliny, ani bez wapnia magnez się nie wchłoni (czyli coś jest nie tak z moją wiedzą)

Mógłby ktoś mnie naprowadzić?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Przyswajanie magnezu

Post autor: Medycyna Lwów »

sensus5005 pisze: Insulina powoduje, że wapń we krwi jest wydalany z moczem, czyli ten wykorzystany z kości wapń jest wydalany? Czy magnez jest wtedy wchłaniany do komórek? Bez insuliny przecież magnez się nie wchłoni, a insulina wydala wapń, czyli to jakaś sprzeczność?
Bo ani bez insuliny, ani bez wapnia magnez się nie wchłoni (czyli coś jest nie tak z moją wiedzą)
skąd taka wiedza? insulina wpływa na gospodarkę cukrowcowo-lipidową (nawet bardziej na tą drugą), a nie na wchłanianie czy wydalanie magnezu. Magnez jest wydalany do moczu na etapie kanalików I rz. pętli Henlego przez specjalne białko paracelinę.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Przyswajanie magnezu

Post autor: doktorka »

czemu Mg ma sie nie wchlonac bez insuliny?

Mg sie nie wchlania z przewodu pokarmowego, jezeli przed wchlonieciem zajdzie reakcja, kora zwiaze ten magnez w zwiazek nie ulegajacy wchlanianiu, czyli np w diecie bogatotluszczowej, gdzie powstaja mydła (sole tluszczowcow), ktore sa nierozpuszczalne.

nie bardzo tez wiem skad wziales zwiazek gospodarki Mg z insulina? owszem, insulina skacze w gore przy wchlanianiu Mg w jelicie, ale nie ze wzgledu na Mg, tylko cukry zawarte w posilku, ktory wlasnie zostal spozyty. nie nadazam za Toba.

w ogole to co Ty masz z ta insuliną dzizas]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości