transkrypcja

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
paulaxxx
Posty: 8
Rejestracja: 4 mar 2008, o 10:49

transkrypcja

Post autor: paulaxxx »

Mógłby mi ktos powiedzieć którą z nici DNA bierze się do transkrypcji? Ta pierwszą czy dobudowaną i wtedy przepisuje sie na mRNA A moze nie ma znaczenia która?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: transkrypcja

Post autor: malgosi35 »

replikacja i transkrypcja nie mają ze sobą wiele wspólnego. To oddzielne procesy o innym celu.

Transkrypcja odbywa się na nici matrycowej, z tym że w związku z semikonserwatywnym charakterem replikacji w jednej komórce matryca jest tą pierwszą a w innej tą dobudowaną
paulaxxx
Posty: 8
Rejestracja: 4 mar 2008, o 10:49

Re: transkrypcja

Post autor: paulaxxx »

znaczy wiem, ze replikacja a transkrypcja to dwie rozne rzeczy.Tylko nie za bardzo umiem przekazac, to czego nie rozumiem. Mnie chodzi o transkrypcje. podam dwie wersje i nie wiem ktora jest dobra, np:
I wersja
ATCTAA nić DNA
TAGATT komplementarna do poprzedniej nici
AUCUAA mRNA


II wersja
ATCTAA nić DNA
UAGAUU mRNA

efekt koncowy jest inny i nie wiem, ktory jest poprawny, moze zadaje glupie pytanie, ale nie bylo mnie na tej lekcji
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: transkrypcja

Post autor: Marcin_skc »

chyba wiem o co Ci chodzi. Nie wiesz, czy która z nici budujących podwójną helisę DNA jest transkrybowana?
To nie jest tak, ze powiedzmy zawsze tylko jedna z nici ulega transkrypcji. Może się okazac, ze raz ulegnie transkrypcji jedna z nici, a w nastepnym genie druga nić.

Zawsze na scemtach jest powiedziane która akurat w tym przypadku jest nicią transkrybowaną.
paulaxxx
Posty: 8
Rejestracja: 4 mar 2008, o 10:49

Re: transkrypcja

Post autor: paulaxxx »

czyli obydwie wersje sa przypuszczalnie dobre? i pytanie juz ostatnie matrycowa nic to ta stara a kodujaca to ta komplementarnie dobudowana? dzięki wielkie
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: transkrypcja

Post autor: malgosi35 »

paulaxxx pisze:TAGATT komplementarna do poprzedniej nici
Po co ta nić? Czy w poleceniu jestprzeprowadź replikację?
paulaxxx
Posty: 8
Rejestracja: 4 mar 2008, o 10:49

Re: transkrypcja

Post autor: paulaxxx »

Na stronie str. 25 pisze troche inaczej. trzeba zawsze komplementarnie dobudowywac i wtedy dopiero mRNA? mam troche metlik w glowie, a jutro spr


W procesie transkrypcji syntezowana jest nic mRNA komplementarna do matrycy DNA.mRNA jest kompl. do jednej z dwóch nici DNA- do tej, ktora nazwano matrycowa.Druga nic nie zawiera informacji genetycznej. Operon

to mam rozumiec ze jest obojetne ktora nic w helisie wybierzemyI wtedy nazywamy ja matrycowa ktora jest kodujaca? sory ze sie dopytuje ale w ksiazce jest inaczej niz nam na lekcji podawala.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: transkrypcja

Post autor: malgosi35 »

W zadaniu będziesz miał podane która nić jest matrycowa i co masz z nią zrobić.
dokladnie str. 25 pisze troche inaczej. trzeba zawsze komplementarnie dobudowywac i wtedy dopiero mRNA?
Nic tam takiego nie ma.

Według tego co ci się zdaje to porzed powstaniem każdego białka, komórka powinna się dzielić (replikacja)

Masz poprostu dwie nitki DNA, jedna z nich jest matrycowa, a która powinien podać ci nauczyciel.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości