Farmacja - specjalizacje.

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
BlackSmile
Posty: 17
Rejestracja: 7 lip 2008, o 10:35

Farmacja - specjalizacje.

Post autor: BlackSmile »

Szukałam, ale podobnego tematu nie znalazłam.

Mam prośbę. Szukam informacji na temat specjalizacji jakie mogą wyrobić sobie farmaceuci. Słyszałam o farmacji aptecznej, klinicznej, przemysłowej, ale pewnie są jeszcze jakieś.
I moje pytania. Na czym one polegają? Ile trwają? Co można po nich robić? Poszukuję takich ogólnych informacji na ten temat.
Jest tu może jakiś farmaceuta w trakcie jednej z takich specjalizacji?
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: Litawor »

A jak do tych specjalizacji podyplomowych mają się specjalizacje w trakcie studiów (na IV i V roku)? Czy one w ogóle mają jakieś znaczenie (np. czy po farmacji klinicznej w trakcie studiów będę mógł robić od razu specjalizację podyplomową II stopnia)? I czy gdzieś jest podobny spis specjalizacji oferowanych przez poszczególne uczelnie w trakcie studiów?
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: mediatan »

Skąd ja wiedziałem że padnie o to pytanie
Specjalizacja w trakcie studiów to blok fakultatywny, czyli takie coś jak fakultety w LO. Lepiej to nazywać specjalnością, albo właśnie blokiem fakultatywnym, żeby się ludziom nie myliło ze specjalizacją podyplomową.Są to raczejkółka zainteresowań". Oczywistym jest że specjalności wybierane w trakcie studiów nie dają żadnych dodatkowych uprawnień itp. Normalnie robi się mgra na danym bloku. Z tego co wiem, na dyplomie ukończenia studiów nawet słowa nie ma o tym którą specjalność się skończyło, bo w praktyce nie ma to większego znaczenia. Dopiero jak masz mgra i przepracujesz rok w zawodzie możesz się starać o przyjęcie na speckę. Specki obecnie są jednostopniowe i trwają 3 lata.

więc żeby bylo jasne:
Litawor pisze:czy po farmacji klinicznej w trakcie studiów będę mógł robić od razu specjalizację podyplomową II stopnia
NIE!
Litawor pisze:I czy gdzieś jest podobny spis specjalizacji oferowanych przez poszczególne uczelnie w trakcie studiów?
proponuje szukac na stronach www poszczegolnych uczelni
Delling
Posty: 407
Rejestracja: 30 wrz 2008, o 14:01

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: Delling »

mediatan pisze:Są to raczejkółka zainteresowań".
Czyli nie jest tak, że tylko ci pofarmacji aptecznej mogą pracować w aptece, a ci po innych nie itp. ?
farmer
Posty: 37
Rejestracja: 27 lip 2008, o 14:03

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: farmer »

A mam pytanie odnośnie farmacji przemysłowej

Dlaczego ta krakowska trwa tylko 1 rok (2 semestry) a ta prowadzona przez Warszawę i Gdańsk trwa 3 lata.

Czy są one sobie równoważne? Bo program różni się znacznie. Krakowska to raczej taki marketing i zarządzanie tyle że w farmacji.
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: mediatan »

Delling pisze:Czyli nie jest tak, że tylko ci pofarmacji aptecznej mogą pracować w aptece, a ci po innych nie itp. ?
Nie
W aptece może pracować każdy mgr farmacji (no i technik też). Swoją drogą niemal wszyscy (90% ?) absolwenci farmy ląduje właśnie w aptece. Ze specjalizacją podyplomową (a nie tym czymś w trakcie studiów) jest taka różnica że możesz zostać wcześniej kierownikiem apteki niż mgr bez takiej specki.

[ Dodano: Sob Lut 21, 2009 14:37 ]
farmer, a dlaczego ja muszę na wtorek wkuwać pochodne na matmę podczas gdy Ci z UMB mają zaliczenie matmy na podstawie obecności? Co uczelnia to inne prawa (a raczej inny chaos). Tylko nie myl tego czegoś z prawdziwą specjalizacją, bo ta podyplomowa jest jasno określona przepisami i trwa 3 lata.
Jak się orientuję jest to po prostu kurs podyplomowy- farmaceuci mają obowiązek ciągłego szkolenia
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: Biochejter »

mediatan pisze: Ze specjalizacją podyplomową (a nie tym czymś w trakcie studiów)
Specjalizacja jest tylko i wyłącznie podyplomowa. To w trakcie studiów to specjalność co najwyżej. Ta krakowska farmacja przemysłowa to studia podyplomowe, których możesz sobie narobić na prawie każdej uczelni i nie potrzebujesz do większości dyplomu mgr farmacji.
Trzeba rozróżniać: specjalność, specjalizację, studia podyplomowe.
mediatan pisze:a dlaczego ja muszę na wtorek wkuwać pochodne na matmę
Pomijając że różniczki to jest program szkoły średniej, to ich się nie wkuwa. A jak się wkuwa to potem na fizycznej, biofarmacji, kinetyce są wymierne efekty )
Ostatnio zmieniony 21 lut 2009, o 13:49 przez Biochejter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: Padre Morf »

farmer pisze:Czy są one sobie równoważne?
nie są, bo to krakowskie to nie specjalizacja.

Specjalizacja musi się odbywać w jednostce akredytacyjnej, musi mieć określony program (3 lata, jest na stronie CMKPu) i kończy się egzaminem państwowym, po którym dostajesz papier.
farmer
Posty: 37
Rejestracja: 27 lip 2008, o 14:03

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: farmer »

a dlaczego ja muszę na wtorek wkuwać pochodne na matmę podczas gdy Ci z UMB mają zaliczenie matmy na podstawie obecności?
Od tego roku już nie. Podobno są koła a od przyszłego roku maja chyba nawet wprowadzić egzamin. To tytułem sprostowania żeby nie było że w Białymstoku nic nie trzeba robić
Awatar użytkownika
chmurka28
Posty: 83
Rejestracja: 10 sty 2009, o 21:10

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: chmurka28 »

hmmm ostatnio trafiłam na jakies forum i była mowa o farmacji klinicznej czy byłby ktos tak miły i po krótce wyjaśnił mi jakie umiejetności zyskuje farmaceuta i gdzie je może wykorzystać po odbytej specjalizacji
Awatar użytkownika
chmurka28
Posty: 83
Rejestracja: 10 sty 2009, o 21:10

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: chmurka28 »

dzięki za pomoc wszytsko jasne
Awatar użytkownika
Liluuu
Posty: 39
Rejestracja: 18 cze 2010, o 07:49

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: Liluuu »

poprawcie mnie jeśli źle rozumiem, ale jeśli będę chciała pracować przy produkcji leków, kosmetyków, to oprócz 5 lat farmacji muszę zrobić specjalizacje farmacja przemysłowa, która trwa 3 lata, tak ?
czyli razem 8 lat nauki ?

a po technologii chemicznej po 3,5 latach nauki (jeśli ktoś wybierze odpowiednią specjalizacje) też może pracować przy takiej samej produkcji ?

Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Farmacja - specjalizacje.

Post autor: mediatan »

To chyba wszystko zależy od Ciebie. Ja już w te wakacjeltjestem po 2 roku miałem propozycję pracy przy produkcji
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości