szynszyla nie chce się kąpać!

meg82
Posty: 53
Rejestracja: 16 lut 2009, o 20:48

szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: meg82 »

Witam wszystkich serdecznie, z racji tego że jestem na tym forum pierwszy raz
Jestem również początkująca, jeśli chodzi oprzygodę z szynszylami. Cztery dni temu kupiłam sobie szynszylę standardową (samiczkę), która ma 3 i pół miesiąca. Problem w tym, że zwierzę nie chce się kąpać (a może nie potrafi?) Co mam robić? Do pojemnika z pyłem wchodzi, załatwia tam nieraz nawet potrzeby fizjologiczne, ale o kąpaniu nie ma mowy! Boję się, że może jej to zaszkodzić
Dodatkowo dziś zauważyłam, że szynszyla ma bardziej miękkie kupki ("rozdeptuje je). Czy to już biegunka?

Będę wdzięczna za pomoc.
edytad
Posty: 61
Rejestracja: 10 sty 2009, o 16:50

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: edytad »

Witaj!
Jeśli chodzi o kąpiel to szylka rzeczywiście może nie umieć się kąpać. Spróbuj ją wytarzać w piasku (oczywiście delikatnie), powinna niedługo załapać o co chodzi.
Bobki, które szynszyla rozdeptuje świadczą o tym, że coś zaczyna się dziać. Obserwuj zwierzaczka i nie przekarmiaj jej. Nie dawaj też za dużo smakołyków jednego dnia. Może zmieniłaś jej pokarm, na inny niż ten, którym była karmiona przed zakupem? Z szynszylą jak z dzieckiem, każdą nową rzecz w jadłospisie wprowadza się powoli i obserwuje czy nic się nie dzieje. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze, w razie jakiś niepokojących zmian nie zwlekaj, tylko idź z szylką do dobrego weta. Odezwij się też proszę, co u Was słychać. Pozdrawiam.
meg82
Posty: 53
Rejestracja: 16 lut 2009, o 20:48

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: meg82 »

Dziękuję za odpowiedź. Wczoraj mąż zrobił kąpiel naszej szynszyli.oj nie była zadowolona
Jeśli chodzi o kupki to nadal są takie same. Karmę zamierzałam jej zmienić. Kupując zwierzątko dostaliśmy granulat, którym była karmiona i teraz jej daję większą część tego granulatu i odrobinę karmy, którą ma być karmiona później. Mam nadzieję, że jej przejdzie.
pomorek
Posty: 127
Rejestracja: 16 lip 2008, o 13:44

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: pomorek »

Co do kapieli to ja uważam ze na siłe nie powinnas jej kapac bo za ta czynność u szyszek odpowiada instynkt- jak widza piasek to od razu sie kapia (mialam 3 i wszystkie tak robily od razu). Opisz jaki masz piasek i jak wyglada kuweta w której go podajesz. Moze zwierzatko boi sie do niej wchodzic? widzialam rozne szyszki, niektóre nigdy nie widzialy piasku w hodowli, natomiast w domu od razu sie kapaly. A moze Twój szyszak jest poprostu taki Choc to dziwne
A jesli chodzi o biegunke, to normalne przy nowej karmie. Jesli szynszyl jadl caly czas tylko granulat to inna karma od razu powoduje biegunke. Tez to przerabialam . Podaj węgiel jeden dziennie i powinno po kilku dniach przejsc. Jak nie to idz do weta. A no i zero smakołyków i czegokolwiek innego tylko sianko pozdrwiam
meg82
Posty: 53
Rejestracja: 16 lut 2009, o 20:48

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: meg82 »

Pył kąpielowy mam firmyVitapol". Jeśli chodzi o pojemnik, to też myślałam że w nim jest problem. Najpierw był to plastikowy niski pojemnik. Później zmieniłam go na porcelanową miskę(na której się ślizgała więc zrezygnowałam). Teraz jest to taki kamienny ciężki pojemnik. Szynszyla wchodzi do pojemnika chętnie, ale zaraz potem wychodzi ewentualnie załatwia w nim potrzeby fizjologiczne.

Dziś zaczęłam podawać jej węgiel. Mam nadzieję że pomoże
pomorek
Posty: 127
Rejestracja: 16 lip 2008, o 13:44

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: pomorek »

Kupka i siusiu do piaseczku to normalne:) nie martw sie mozliwe ze szyszorek ma taki charakterek ze nie lubi sie kapac, w koncu sa to zwierzaki z charakterem
Daj mu czas moze sobie przypomni ze to fajna zabawa.
AAA no i kup inny piasek. Niektore szyszki nie lubia pylu Vitapol bo jest zbyt drobny, o czym juz tu dyskutowalismy.
Moze Twoj lubi gesty piasek. Kup vitakraft albo pucka( którego ja poooolecam:)) i zobacz co sie stanie.
edytad
Posty: 61
Rejestracja: 10 sty 2009, o 16:50

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: edytad »

Swoją drogą moje szynszyle też wiedziały co się robi z piaskiem, ale czytałam, że niektóre szyszorki trzeba tego nauczyć, tym bardziej kiedy są młodziutkie, nie słyszałam natomiast, żeby któraś szynszyla nie lubiła się kąpać. Myślę, że prędzej czy później się nauczy i polubi.
Jak po węglu, lepiej szyszce?
meg82
Posty: 53
Rejestracja: 16 lut 2009, o 20:48

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: meg82 »

edytad dziś dałam mojej szynszylce druga tabletkę węgla. Narazie nie widzę nigdzie rozdeptanych bobków mam nadzieję że pomogło ale jeszcze zobaczę później jakie kupki robi.
Odkąd zaczęły się te podejrzane kupy, dawałam jej do jedzenia tylko granulat, którym była karmiona zanim ją kupiłam. Teraz chciałabym zacząć na nowo wprowadzać karmę którą jej kupilam(MEGAN mieszanka pełnoporcjowa dla szynszyli). Czy nie jest jeszcze za wcześnie Jak najlepiej wprowadzić nowy pokarm?
Predator713
Posty: 252
Rejestracja: 3 lis 2007, o 13:42

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: Predator713 »

delikatnie mieszać ze starym i obserwować reakcje. radziłbym jeszcze trochę poczekać skoro biegunka dopiero ustala. za jakieś 2-3 dni możesz spróbować. szyle maja bardzo delikatny uklad pokarmowy, więc nie należy go narażać, bo może to doprowadzić do poważnych problemow. a co do piasku. nie będę się wypowiadał bo już w innym temacie była o niego kłótnia, zawsze możesz tam zajrzeć
meg82
Posty: 53
Rejestracja: 16 lut 2009, o 20:48

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: meg82 »

Predator713, też myślę, że jeszcze poczekam z nową karmą
pomorek
Posty: 127
Rejestracja: 16 lip 2008, o 13:44

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: pomorek »

Ale karma megan jest dla szyszek niedobra! Można ja podawac chomikom, ale nie szyszkom, Lepszy jest juz vitapol, albo zostan przy czystym granulacie , jesli szyszki go jedza. Ja moim zaczelam podawac mieszanke i teraz sa wybredne, ale jednak dobrej jakosci granulat jest najlepszy i wtedy mozesz rozpieszczec je smakołykami od czasu do czasu
Naprawde gdy mój Puszek podczas zapalenia płuc nic nie chcial jesc, to na sile dawalismu mu wszystko co tylko lubił i dawalismy mu rodzynki miedzy innymi bo tylko je jadl.
2 dni po takiej diecie wysiadły mu nerki- sikał na czerwono ( cukrzyca). Puszek zmarł na zapalenie płuc. Więc teksty ze szyszki moga jesc wszystko to bzdura, sama widzialam ze za duzo cukru i tluszczu poprostu robi im krzywde
Ja popełniłam pare błędów w hodowli i teraz chce aby inni nie powielili moich błędów.
Ostrożnie z jedzeniem naprawde dobry granulat im wystarczy (np prestige ).
Predator713
Posty: 252
Rejestracja: 3 lis 2007, o 13:42

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: Predator713 »

tak to prawda. ale jak widać upodobanie firmy zależy od chodowcy. ja uważam że vitapol jest dobry i mam jego karme i piasek, a rapsodia uważa że robie szylce krzywdę. uważam że trzeba się samemu przekonać, bo każdy zwierzak jest inny. jeden ma slabą wątrobę i karma vitapolu (jest bardzo tłusta) doprowadzi do jej stłuszczenia, a inny może jeść vitapol, słoneczniki, dynię i będzie zdrowy. ja też raz na tydzień podaję granulat, żeby witaminek nie zabrakło przyzwyczaiłem kuleczkę do jednego dnia tygodnia (piątek) i wie że wtedy dostanie granulat. w ten sposób nie mam z nia problemów
meg82
Posty: 53
Rejestracja: 16 lut 2009, o 20:48

Re: szynszyla nie chce się kąpać!

Post autor: meg82 »

pomorek, w sklepie Pan mnie zapewniał, że ta karma jest dla szynszyli NAJLEPSZA w takim razie jaką karmę najlepiej kupić Bo chciałabym żeby moja szyszka dostalą coś odpowiedniego
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość