Definicja genomu

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Camillus
Posty: 27
Rejestracja: 12 maja 2008, o 17:04

Definicja genomu

Post autor: Camillus »

W książce definicja genomu brzmi: Genom to cały DNA zawarty w określonej komórce.

Wiem też, że genotyp zawiera w sobie 2 genomy. Czy chodzi o to, że genom to całe DNA zawarte w komórce, ale transkrypcji ulega w każdym genie tylko jedna nić? czyli w komórce tak naprawdę transkrypcji ulega tylko połowa tego całego DNA? Nie wiem czy dobrze myślę.

Znalazłem też inną definicje genomu: to najmniejsza liczba chromosomów w której zawarta jest informacja o całym organizmie (haploidalna liczba chromosomów).

Czyli w takim razie genom dotyczy danego gatunku, a genotyp konkretnego organizmu?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Definicja genomu

Post autor: Savok »

Camillus pisze:Czyli w takim razie genom dotyczy danego gatunku, a genotyp konkretnego organizmu?
Ta czesc jest najbardziej trafna.

Genom to calosc informacji genetycznej danego organizmu, niewazne ilu ploidalny dany organimz jest. Haploid bedzie mial 1 kopie genomu, diploid - 2, n-pliod - n.

Genotyp jest bardziej uszczegolowiany. Mozemy powiedziec, ze genotyp czlowieka to 46 chromosomow, w tym 44 somatyczne i 2 plciowe. Mozemy tez powiedziec, ze genotyp mezczyzny to 46 chromosomow, w tym 44 somatyczne oraz X i Y, albo mozemy powiedziec ze genotyp osoby z zespolem Downa to 47 chromosomow, 2 plciowe, 44 somatyczne i dodatkowy 21 chromosm.

"genom to informacja,genotyp to sposob w jaki jest zapisana, czyli ilosc i rodzaj chromosomow.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Definicja genomu

Post autor: malgosi35 »

Genom to liczba chromosomów charakterystyczna dla gamety organizmu diploidanego danego gatunku
To najmniejsza ilość materiału genetycznego opisującego (kodującego) cały organizm

Genotyp to skład genetyczny komórki danego organizmu, organizmu
antydiuretynka
Posty: 92
Rejestracja: 1 sty 2012, o 11:30

Re: Definicja genomu

Post autor: antydiuretynka »

malgosi35, ej ty non stop gadasz głupoty weź najpierw sprawdź co ty piszesz
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Definicja genomu

Post autor: ebiologia »

Genom to ogół genów danego organizmy. A nauką zajmującą się badaniem genomu jest genomika -)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość