korozja

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
south
Posty: 13
Rejestracja: 24 mar 2008, o 14:29

korozja

Post autor: south »

Mam problem z zad. związanymi z korozją. Ochronna czynna, bierna, wszystko rozumiem ale jak przychodzi do zadań to pojawiają się problemy.
Mam kilka pytań:
1.Co koroduje szybciej blacha stalowa ocynkowana czy poniklowana?
Porównując potencjały: Zn -0,76, a Ni -0,22, czyli szybciej korozji ulegnie blacha stalowa ocynkowana?

2.Taki samo zadanie tylko z uszkodzeniem powłoki: co koroduje szybciej żelazo pomiedziowane, czy pozłocone? wydaje mi się ze pozłocone.

Czekam na pomoc, bo jutro mam spr. z m.in tego zagadnienia. Z góry dziękuje bardzo:)
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: korozja

Post autor: ulala »

south pisze:1.Co koroduje szybciej blacha stalowa ocynkowana czy poniklowana?
Porównując potencjały: Zn -0,76, a Ni -0,22, czyli szybciej korozji ulegnie blacha stalowa ocynkowana?

2.Taki samo zadanie tylko z uszkodzeniem powłoki: co koroduje szybciej żelazo pomiedziowane, czy pozłocone? wydaje mi się ze pozłocone.
1. stal ma w sobie żelazo. zobacz czy nizszy potencja [wzgledem zelaza] ma nikiel czy cynk. jesli powloka ma nizszy potencjal to zawsze ona koroduje czyli sie utlenia a metal z ktoreggo wytworzona jest np konstrukcja itd pozostaje nienauszone. jesli zas powloka pokrywajaca ma wyzszy potencjal niz stal, to chroni ona stal przed korozja dopoki sama nie ulegni uszkodzeniu. jesli ulegnie to bedzie korodowac metal o nizszym potencjale czyli stal. dodatkowo, obecnosc metalu mniej aktywnego przyspiesza korozje.

podobnie 2 zadanie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości