Fotosynteza/produkty

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
wereb
Posty: 17
Rejestracja: 9 mar 2009, o 22:23

Fotosynteza/produkty

Post autor: wereb »

Witajcie!
Mam takie pytanie, bo mnie to nurtuje
Równanie ogólne fotosyntezy wygląda: 6CO2 + 6H2OC6H12O6 + 6O2
Wiem, że tlen pochodzi z fotolizy wody, no ale w wodzie w substratach jest go 6 atomów, a w produktach 12. Dwutlenek węgla jest wykorzystywany w karboksylacji w cyklu Calvina, więc z niego sie nie odłączy. I pytanie brzmi: skąd sie bierze reszta tlenu? Co przeoczyłem?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Fotosynteza/produkty

Post autor: Astacus »

To jest bardzo ogólna i uproszczona reakcja. Ona marnie oddaje przebieg procesów zachodzących w chloroplastach, upraszcza jedynie ich istotę, więc nie należy się nią tak strasznie sugerować. Żeby fotosynteze na podstawie tej reakcji rozpatrywać pod kątem molowym tak jak ty chcesz to zrobić, to woda musiałaby przereagowac z CO2 a sam wiesz, że tak nie jest i zastanawianie się nad tym nie ma sensu.

Tak apropo, wiadomo że nad strzałką powinna byćenergia świetlna".
Ares1417
Posty: 29
Rejestracja: 1 mar 2009, o 16:39

Re: Fotosynteza/produkty

Post autor: Ares1417 »

juhas pisze:6CO2 + 6H2OC6H12O6 + 6O2
- to jest ogólny wzór, polegający w mniejszym znaczeniu uświadomić nas jak powstaje reakcja fotosyntezy. Oczywiście w praktyce jest to bardziej skomplikowane niż się wydaje
Awatar użytkownika
wereb
Posty: 17
Rejestracja: 9 mar 2009, o 22:23

Re: Fotosynteza/produkty

Post autor: wereb »

tak, wiem że to bardzo ogólny wzór
po prostu zasugerowałem sie tutaj (patrząc może za bardzo na to z punktu widzenia reakcji chemicznej) tym że w fotolizie:
6 H2O 12H+ + 12e + 3 O2↑ więc gdzie reszta? P
Krokusik
Posty: 10
Rejestracja: 5 mar 2009, o 16:18

Re: Fotosynteza/produkty

Post autor: Krokusik »

Myślę, że może chodzi o fotolizę wody.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości