Czy mi ktoś pomoże

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
jaarusss
Posty: 12
Rejestracja: 26 lut 2009, o 14:24

Czy mi ktoś pomoże

Post autor: jaarusss »

Pytania banalnie prote lecz zalezi mi na czasie. musze jeszcze inne 50 zrobić oprócz tych i tych co na genetyce napisałem 38
A zależy mi na czasie Proszę o pomoc.

1. Scharakteryzować organizację anatomiczną układu krążenia.
39.Zilustrować rodowód człowieka.(w tym akurat nie wiem o co chodzi w ogóle).
40.Zdefiniować pojęcia: populacja, biocenoza, ekosystem, biom.
41.Scharakteryzowac i podac przykłady typy interakcji między populacyjnych (międzygatunkowych).
42.Scharakteryzować i wymienić kolejne poziomy troficzne w biocenozie.
43.Zdefiniować pojęcia: tolerancja ekologiczna, zasięg gatunku.
44.Wymienić zasadnicze przyczyny charakterystycznego rozmieszczenia organizmów na Ziemi.
45.Zdefiniowac pojęcęcji efekt cieplarniany, dziura ozonowa.
Amethyst
Posty: 5
Rejestracja: 11 mar 2009, o 17:38

Re: Czy mi ktoś pomoże

Post autor: Amethyst »

40.

populacja - grupa osobników zamieszkujących różne środowisko.
biocenoza - zespół osobników wielu gatunków wspólnie żyjących
ekosystem - funkcjonalna całość łącząca w sobie biocenozę i biotop. Ekosystemy dzielimy na naturalne (łąka, torfowisko, morze, ocean itp.) oraz sztuczne (oczka wodne, sady, pola itp.)

41.

Oddziaływania antagonistyczne:

- konkurencja - obie strony nie odnoszą korzyści, w przypadku roślin może to być walka o światło, pokarm, przestrzeń a u zwierząt, np rywalizacja o dominację w stadzie, samicę.

- eksploatacja:
* pasożytnictwo - zjadanie żywego organizmu, korzyści odnosi tylko jedna strona. Pasożyty są mniejsze od ofiary.
* drapieżnictwo - zjadanie martwego organizmu, korzyści odnosi tylko jedna strona.
Drapieżniki są większe od ofiary.
- amensalizm - jedna strona korzysta. Czynności życiowe jednego gatunku wpływają niekorzystnie na inny gatunek.
- allelopatia - jeden organizm wytwarza niekorzystne związki, które przedostają się, np. do gleby i ograniczają rozwój drugiego.

Oddziaływania nieantagonistyczne:

- komensalizm (współbiesiadnictwo) - 1 organizm czerpie korzyści, drugiemu wszystko jedno, np. lew i hiena, rekin i podnawka.
- symbioza:
* obligatoryjna (mutualizm) - związek bardzo ścisły, np. mikoryza, bakterie w żołądku krowy, bakterie brodawkowe, bakterie roślin motylkowych.
* protokooperacja - organizmy mogą żyć razem, mogą też oddzielnie, np. bąkojad i zebra, rak pustelnik i ukwiał, ryby czyściciele i większe ryby.

42.

poziom troficzny - grupa organizmów zajmująca tę samą pozycję w łańcuchu pokarmowym.

PRODUCENCI (I-wszy poziom troficzny) KONSUMENT 1-WSZEGO RZĘDU - roślinożerca (II poziom troficzny) KONSUMENT 2 RZ. - drapieżnik (III poziom troficzny) KONSUMENT 3 RZ. - drapieżnik(IV poziom troficzny) KONSUMENT 4 RZ. - wszystkożerca (V poziom troficzny)

43.

tolerancja ekologiczna - zdolność przystosowania organizmów do zmian fizyczno-chemicznych czynników środowisko, np. światło, wilgoć, zanieczyszczenie, kwasowość.

zakres - zakres jakiegoś czynnika, w obrębie, którego organizm jest w stanie utrzymywać się przy życiu. Określony przez 2 skrajne wartości - minimum (najmniejsza) i maksimum (największa), w przypadku przekroczenia których, organizm słabnie i umiera.
Występuje także optymalna strefa środkowa - optimum - najbardziej korzystan dla funkcjonowania organizmu.
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: Czy mi ktoś pomoże

Post autor: u3a »

39.
Człowiek należy do naczelnych.
najstarszym taksonem tutaj są plezjadopidy (naczelnopodobne ssaki), z których potem w skrócie wyszła grupa naczelnych wyższych, wśród których są naczelne wyższe. Człekokształtne- hominidy- w nich ewoluowały kolejne gr Homo. Wymienie najwazniejsze:
-Homo habilis (człowiek zręczny) sprzed ok 2,5-1,8 mln lat)
-homo erectus (pitekantrop) -1,5-0,5 mln lat
-homo neanderthalensis -neandertalczyk- 230-28 tys lat temu, Azja
-Homo sapies- człowiek współczesny - 200-150 tys lat temu

tak najogólniej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości