Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Post autor: badger »

Mam kilka pytań odnośnie szczepienia ludzi:
- jaka jest skuteczność szczepionki?
- czy są jakieś przeciwwskazania lub powikłania?
- gdzie się można zaszczepić?
- jaki jest orientacyjny koszt?
- jak długo działa szczepionka?

niestety w internecie znalazłem same informacje dotyczące szczepienia psów
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Post autor: Pablo »

Przeciwwskazania

Po narażeniu na zakażenie nie ma przeciwwskazań.

Działania niepożądane

Po zastosowaniu szczepionki mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne:

* miejscowe: obrzęk i bolesność
* ogólne: gorączka
Tylko tyle znalazłem.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Post autor: badger »

no właśnie niewiele informacji na necie, po świętach wybiorę się zapytać do sanepidu. Chciałbym się zaszczepić przed rozpoczęciem sezonu gryzoniowego
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Post autor: Padre Morf »

Z indeksu leków Medycyny Praktycznej (preparat nazywa się Verorab):
badger pisze:- czy są jakieś przeciwwskazania lub powikłania?
przeciwwskazania to ciężkie zakażenie przebiegające z gorączką lub ostra choroba (wtedy szczepienie trzeba przełożyć), nadrażliwość na neomycynę, polimyksynę B i streptomycynę.

Powikłania:
miejscowe: rumień, ból, obrzęk, swędzenie, lekkie stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia.
ogólne: umiarkowana gorączka, dreszcze, omdlenia, osłabienie, bóle głowy, zawroty głowy, bóle stawów, bóle mięśni, nudności bóle brzucha.
Wyjątkowo: reakcje rzekomoanafilaktyczne, osutka, pokrzywka.
badger pisze:jaki jest orientacyjny koszt?
Dawki są 3: w 1, 7, 21/28 dniu. Po roku dawka uzupełniająca. Przypominająca co 5 lat.
MP podaje, że jedna dawka to koszt około 90zł (ale nie wiem na ile to prawda).
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Post autor: badger »

dzięki!
koszt jest spory
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Post autor: yeast »

Pytanie: czy na wscieklizne mozna zaszczepic sie tak sobie, profilaktcznie? Slyszalam, ze w przypadku osob, ktore nie mialy stycznosci z poetncjalnie chorymi zwierzetami nie stosuje sie tej szczepionki ze wzgledu na mozliwe efekty uboczne.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Post autor: badger »

yeast pisze:Pytanie: czy na wscieklizne mozna zaszczepic sie tak sobie, profilaktcznie? Slyszalam, ze w przypadku osob, ktore nie mialy stycznosci z poetncjalnie chorymi zwierzetami nie stosuje sie tej szczepionki ze wzgledu na mozliwe efekty uboczne.
właśnie dlatego też pytam bo znowu ja słyszałem że osoby narażone na zakażenie (lekarze weterynarii, osoby pracujące w schroniskach czy w lasach z dzikimi zwierzętami) mogą się zaszczepić profilaktycznie.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Post autor: Padre Morf »

"Wskazania: Zapobiegawczo u osób narażonych na ryzyko zakażenia (lekarze weterynarii, pracownicy rzeźni, pracownicy służb leśnych, speleolodzy, osoby zajmujące się wypychaniem zwierząt, personel laboratoriów pracujący z materiałem zakaźnym, osoby przebywające lub podróżujące przez obszary z enzoocjami)."
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Post autor: doktorka »

w naszym zakladzie mikrobiologii mowili, ze mozna szczepic profilaktycznie np wlasnie weterynarzy i nie trzeba czekac, az cos kogos uzre]

co do kosztow- slyszalam, ze sa wieksze niz 90zl za dawke, ale to od asystenta, a nie ze zrodla pisanego, wiec

badger, moze idz zapytac do zakladu mikrobiologii, oni tam tez zajmuja sie takimi rzeczami. jest na wieniawskiego chyba 1, od razu przy collegium minus taki dom pomaranczowo-zolty) po stronie parku, a nie kaponiery
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości