Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Post autor: u3a »

1. W mojej książce trzeba było przyporządkować kilka związków do odpowiedniej grupy i przypisać im funkcję. M. in był Nad, NADP, CoA, FAD. W odpowiedzi napisali że tokoenzymy enzymów . Nie rozumiem tego pojęcia, co to znaczy że coś jest koenzymem (czyli częścią enzymu) jeszcze innego enzymu?

2. w komórce szlaki metaboliczne funkcjonują tylko w jednym kierunku. Musimy pamiętać że większośc procesów zachodzących w komórce może przebiegać w obu kierunkach. Oba zdania są prawdziwe i nie pozostają w sprzeczności. Wytłumacz brak sprzeczności i uzasadnij poprawność zdań.

Czy tu chodzi o to że komórka jest przedzielona siateczką śródplazmatyczną i to pozwala jej na zachodzenie nawet przeciwstawnych procesów (szlaków metabolicznych) , choć te sa jednokierunkowe?

3.Podaj dwie funkcje fosfokreatyny i wytłumacz jej obecność w komórkach mięśniowych. (Wiem ogólnikowo czym jest, gdzie, ale po co, nie wiem)

4. Prawie wszystkie enzymy to białka. Uzasadnij że białka najlepiej nadają się na enzymy. (3 argumenty, ale jeśli znacie więcej- z przyjemnością poszerzę swoją wiedzę )

5. Mam problem z wypełnieniem tabelki. Muszę podać do oddychania beztlenowego: 1) podstawowy substrat oddechowy (to glukoza). 2. produkty utleniania (Np alkohol etylowy- a jakie jeszcze moga być?) 3. Końcowy akceptor wodoru i elektronów- nie mam pojęcia 4. Etapy oddychania-? czy na poziomie licealnym oddychanie beztlenowe dzieli się na etapy? 5) Lokalizacja procesu (cytoplazma) 6) Zysk energetyczny- coś mi świta że 2 ATP, czy się mylę?

6. A pro pos korzyści. Proszę mi powiedziec czy się mylę, ponieważ przeczytałam kilka podręczników i czuję się lekko zagubiona- w procezie samej glikolizy zysk jest jakies 2 ATP (brutto, bo w sumie 4 ale 2 idą równieżna straty jako substraty)
Całe oddychanie komórkowe daje 36 ATP ?

7. Wskaż błędną odpowiedź. Substancjami wykorzystywanymi przez komórki zwierzęce do syntezy glukozy są: a) glicerol (tak) b) acetyloCoA (nie?) c) pirogronian (nie? czy może zajśc proces odwrotny do glikolizy? Tak po prostu z pirogronianu w glukozę? ) d) mleczan- tak

I ostatnie zadanie, które mnie miażdzy
Mam do wypełnienia tabelkę- 3 procesy- glikoliza, utlenianie pirogronianu do acetyloCoA, cykl Krebsa - i dla każdego mam podać: Liczbę cząsteczek ATP powstających bezpośrednio Liczbę powstających cząsteczek NADH+H+ i FAD2 Liczbę cząsteczek ATP uzyskiwanego w toku fosforylacji oksydatywnej. Na końcu dla tych procesów wszystko zsumować.

wydaje mi się np ze w glikolizie i utlenianiu pirogronianu jesttylko fosforylacja substratowa? czy się mylę? Proszę pomóżcie, najbardzije mi zalezy żeby opanowac to ostatnie, z góry dziękuje
Awatar użytkownika
justina89
Posty: 624
Rejestracja: 19 gru 2008, o 19:22

Re: Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Post autor: justina89 »

u3a pisze:5. Mam problem z wypełnieniem tabelki. Muszę podać do oddychania beztlenowego: 1) podstawowy substrat oddechowy (to glukoza). 2. produkty utleniania (Np alkohol etylowy- a jakie jeszcze moga być?) 3. Końcowy akceptor wodoru i elektronów- nie mam pojęcia 4. Etapy oddychania-? czy na poziomie licealnym oddychanie beztlenowe dzieli się na etapy? 5) Lokalizacja procesu (cytoplazma) 6) Zysk energetyczny- coś mi świta że 2 ATP, czy się mylę.
Oprócz alkoholu etylowego jeszcze może być kwas mlekowy i kwas masłowy.
Etapy oddychania beztlenowego: glikoliza, odtwarzanie NAD+
Zysk energetyczny to 2 mole ATP tak .

Jestem w stanie tylko tyle pomóc.
mario425
Posty: 118
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 22:48

Re: Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Post autor: mario425 »

1. Tak, to są koenzymy enzymów. Koenzym jest to część niebiałkowa enzymu. Charakterystyczną cechą enzymów jest to, że są specyficzne - za tę specyfikę odpowiada część BIAŁKOWA. Ta część łączy się z częścią niebiałkową - koenzymem lub grupą prostetyczną. Ta niebiałkowa część nie jest specyficzna! Ona odpowiada za chemizm reakcji enzymatycznej, tzn. np. za to że w danej reakcji jest przenoszona jakaś grupa funkcyjna.
Reasumując: enzymy są specyficzne, ale tylko część białkowa jest specyficzna. Część niebiałkowa, np. NAD, FAD, CoA, odpowiednio zmodyfikowane witaminy itp. nie są specyficzne, tzn. mogą występować w różnych enzymach i pełnić te same funkcje.


3. fosfokreatyna to MAGAZYN energii, w odróżnieniu od ATP który jest PRZENOŚNIKIEM energii. Rola fosfokreatyny w mięśniach jest więc oczywista-jest to zapas energetyczny.

6. tak, sama glikoliza to zysk 2ATP netto. Glikoliza sama w sobie może zachodzić w warunkach beztlenowych. Jeśli jednak mamy warunki tlenowe to powstający w glikolizie NADH (2czasteczki) może wejść do łańcucha oddechowego (po uwzględnienie energii na transport da łącznie 4ATP). Następnie powstający pirogronian (2 cząsteczki) wejdzie do cyklu Krebsa (24ATP). Przekształcenie pirogronianu w acetyloCoA to zysk 2NADH , które da w łańcuchu 6 ATP (nie zużywamy już tutaj energii na transport). No i stąd mamy 36 ATP zysku z glikolizy w warunkach tlenowych.

7. a) glicerol jak najbardziej
b) acetyloCoA - u zwierzą NIE, u roślin tak w tzw. cyklu glioksylanowym (podobny do cyklu Krebsa)
c) pirogronian - TAK, tak istnienie proces prawie odwrotny do glikolizy - GLUKONEOGENEZA, czyli tworzenie glukozy de novo ze związków niecukrowych, w szlaku tym są 3 reakcje które zachodzą inaczej niż w glikolizie, reszta jest identyczna. Te 3 reakcje to m.in. przekształcenie pirogronianu do fosfoenolopirogronianu -

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Glukoneogeneza
d)mleczan tak

8. GLIKOLIZA: 2ATP bezpośrednio
PIROGRACETYLOCOA: OATP bezpośrednio
CYKL KREBSA: 1ATP bezpośrednio (z 1 acetyloCoA)

G: 2NADH OFADH2
PA: 1NADH 0FADH2
CK: 3NADH 1FADH2


G: 4ATP (uwzgledniajac transport NADH do mitochondrium) lub 6ATP (nie uwzgledniajac)
PA: 2ATP
CK: 11ATP
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Post autor: Medycyna Lwów »

wszystko ok, tylko normą przyjętą za bilans utleniania jednego mola glukozy jest 38 moli ATP (dane dotyczące przenośników, a jest ich klika i tylko 1 z nich (mostek glicerol-3-fosforanowy) wiąże się z ubytkiem 1 ATP/mol energii)
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Post autor: ika006 »

u3a pisze:3. Końcowy akceptor wodoru i elektronów- nie mam pojęcia
oddychanie tlenowe- tlen atmosferyczny
oddychanie beztlenowe- fermentacja mlekowa- pirogronian, fermentacja alkoholowa- aldehyd octowy

[ Dodano: Pią Kwi 10, 2009 12:33 ]
u3a pisze:2. w komórce szlaki metaboliczne funkcjonują tylko w jednym kierunku. Musimy pamiętać że większośc procesów zachodzących w komórce może przebiegać w obu kierunkach. Oba zdania są prawdziwe i nie pozostają w sprzeczności. Wytłumacz brak sprzeczności i uzasadnij poprawność zdań.

Czy tu chodzi o to że komórka jest przedzielona siateczką śródplazmatyczną i to pozwala jej na zachodzenie nawet przeciwstawnych procesów (szlaków metabolicznych)
Tak.

[ Dodano: Pią Kwi 10, 2009 12:36 ]
u3a pisze:3.Podaj dwie funkcje fosfokreatyny i wytłumacz jej obecność w komórkach mięśniowych. (Wiem ogólnikowo czym jest, gdzie, ale po co, nie wiem)
Fosfokreatyna jest źródłem reszt fosfornaowych
fosfokreatyna+ ADP ATP+ kreatyna
Po co występuje w mięśniach już wyżej ktoś napisał.

[ Dodano: Pią Kwi 10, 2009 12:37 ]
u3a pisze:2. produkty utleniania (Np alkohol etylowy- a jakie jeszcze moga być?)
kwas mlekowy

[ Dodano: Pią Kwi 10, 2009 12:43 ]
u3a pisze:Etapy oddychania-? czy na poziomie licealnym oddychanie beztlenowe dzieli się na etapy?
Czy trzeba to nie wiem.

Fermentacja alkoholowa:
glikoliza,
dekarboksylacja pirogroniamu do dwuwęglowego aldehydu octowego,
redukcja aldehydu octowego do alkoholu etylowego

Fermentacja mlekowa:
glikoliza,
redukcja pirogronianu do kwasu mlekowego,
(jakoś tak miałam podane na lekcji o ile dobrze pamiętam )
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Post autor: u3a »

Dziękuj wam pieknie wszystkim. Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz- w tym ostatnim zadaniu mialam podac ilsoc ATP ktora powstala w wyniku fosforylacji oksydacyjnej. A kiedy sobię tak to przemyślałam, wydawało mi się że np w glikolizie jest tylko substratowa. Czy mylę się? Jak je odróżnić?
mario425
Posty: 118
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 22:48

Re: Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Post autor: mario425 »

tak, w glikolizie jako takiej jest substratowa. Oksydacyjna w łańcuchu oddechowym - tam zredukowany NAD z glikolizy ulega utlenieniu, czemu towarzyszy powstanie energii.
Odróżnić? Oksydacyjny tyczy się łańcucha oddechowego. A wszędzie tam gdzie masz przekształcanie jakiegoś związku w inny czemu towarzyszy powstanie ATP to substratowa generalnie.
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Post autor: ika006 »

W oksydacyjnej ATP powstaje dzięki przepływowi protnów i elektronów na tlen atmosferyczny.
mario425
Posty: 118
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 22:48

Re: Kilka zadanen dot. energii, metabolizmu i takich tam

Post autor: mario425 »

dokładnie, a substratowa to tworzenie energii przy wykorzystaniu wysokoenergetycznych wiązań z jakichś substratów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości