enzym + sunstrat

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
bozena.
Posty: 76
Rejestracja: 17 kwie 2009, o 18:00

enzym + sunstrat

Post autor: bozena. »

bardzo proszę o pomoc
Enjooy
Posty: 51
Rejestracja: 4 lip 2008, o 16:02

Re: enzym + sunstrat

Post autor: Enjooy »

A - maltoza
W jelicie cienkim.
bozena.
Posty: 76
Rejestracja: 17 kwie 2009, o 18:00

Re: enzym + sunstrat

Post autor: bozena. »

Dziękuję, mam jeszcze pytanie z ekologii:


1.
fitoplanktonzooplanktonuklejaszczupak

Podaj, które organizmy sa producentami. Określ rodzaj interakcji między ukleja a szpakiem.

Czy producentami są: fitoplankton i zooplankton, a ta interakcja to jaka będzie?

2. Wyjaśnij od czego zależy liczba poziomów troficznych w łańcuchu pokarmowym i podaj, w jakich ekosystemach funkcjonują łańcuchy krótsze.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: enzym + sunstrat

Post autor: _Marcin_ »

bozena. pisze:Podaj, które organizmy sa producentami. Określ rodzaj interakcji między ukleja a szpakiem.
Fitoplankton są to producenci.A szczupak(na pewno nie szpak, jak napisałaś ) jest rybą drapieżną i zjada sobie ukleje(czyli planktonożercę).
Co do drugiego to wydaje mi się że liczba poziomów troficznych zależy od ilości energii zdeponowanej w poszczególnych poziomach.Tylko nie wiem czy mam rację.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2009, o 13:39 przez _Marcin_, łącznie zmieniany 1 raz.
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: enzym + sunstrat

Post autor: u3a »

bozena. pisze:Dziękuję, mam jeszcze pytanie z ekologii:


1.
fitoplanktonzooplanktonuklejaszczupak

Podaj, które organizmy sa producentami. Określ rodzaj interakcji między ukleja a szpakiem.

Czy producentami są: fitoplankton i zooplankton, a ta interakcja to jaka będzie?

2. Wyjaśnij od czego zależy liczba poziomów troficznych w łańcuchu pokarmowym i podaj, w jakich ekosystemach funkcjonują łańcuchy krótsze.
1. producentem tylko fitoplankton. Ukleja jest zjadana przezs szczupaka, jest to drapieżnictwo.

2. Liczba poziomów troficznych jest ściśle zależna od energii jaka jest w każdym z poziomów łańcucha pokarmowego. Producenci pobierają jej dużą cześć, ale również ogromna jest tracona. Następnie konsumenci każdego kolejnego rzedu konsumując swoją ofiarę, pobierają od niej energię. Należy pamiętać że w miarę długości łańcucha jest jej coraz mniej, ponieważ zostaje ona ciągle tracona, np na własne potrzeby energetyczne organizmu, wraz z kałem, a ponad to nei jest pobieranaw całości z poprzedniego ogniwa w łańcuchu. Stąd, jak już napisałam, w każym kolejnym poziomie troficznym jest jej coraz mniej, stąd długości łańcuchów pokarmowych są ograniczone. Łańcuchy krótsze są tam, gdzie energii jest najmniej, np na dnie zbiorników wodnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości