Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
anek123
Posty: 43
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 16:34

Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: anek123 »

Zacznę od tego, że nie jestem zaznajomiona w struktórze forum i jeśli źle dodałam temat to z góry sorry i nie bijcie za to

Mam takiproblem i potrzebowałabym rady
Moimmarzeniem jest Farmacja, myślałam też o Analityce Medycznej i Biotechnoligii. ale. tu zaczynają się schody. Mianowicie jestem w klasie o profilu mat-inf. Z matematyki jestem raczej bardzo przeciętna, ale może jakoś bym sobie z matrua z matmy poradziła, ale matma jest tylko na biotech. Do tego chciałam Biologię mimo iż mam ją podstawową, ale może akurat dałabym radę. A na Farmacje i Analityke trzeba biol i chem a z chmia to juz sobie nie poradze Czy biotech to byłby dobry pomysł? A może próbować jednak i biologie i chemie ale to raczej za dużo jak dla mnie. A może biotech, a potem spróbować przenieść się na Farmacje lub studiować dwa kierunki na raz? Proszę o opinie i podpowiedzi

Pozdrawiam
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: Batha »

na te pytania nikt Ci jednoznacznie nie odpowie.
Farmacja? nawet jak się dostaniesz, to potem i tak Cię Chemia nie ominie.
Biotechnologia? perspektywy zawodowe po słabe.
anek123 pisze:A może biotech, a potem spróbować przenieść się na Farmacje lub studiować dwa kierunki na raz?
musiałabyś być chyba na biotech na AM/UM. a na takiej uczelnie nie patrzą na zdawaną matmę. i na tym kierunku też Cię Chemia nie ominie.
Awatar użytkownika
anek123
Posty: 43
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 16:34

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: anek123 »

Ale nie o to chodzi zebym nie lubiła chemii. wręcz przeciwnie ] ale jestem na profilu gdzie mamja podstawowa i nie zdazylabym sie przygotowac domatury rozszerzonej o to tylko chodzi bo potem mysle ze jakos bym to wszystko nadrobiła (taka mam nadzieje, mysle pozytywnie, staram sie)
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: jagodzio »

Wszystkie kierunki, które wymieniłaś mają w sobie bardzo dużo chemii. I w większości jest ona brana do rekrutacji. Rozumiem, że nie zdajesz matury w tym roku. Jeżeli za rok, to masz masę czasu i spokojnie możesz się przygotować do matury rozszerzonej z chemii i biologii. Myślisz, że wszyscy kują już od 1 klasy liceum? Niestety nie. Większość uczy się dopiero w 3 klasie. Jeżeli masz dobre podstawy to rozszerzenie pójdzie jak z płatka. Poza tym, jeżeli Ci bardzo zależy możesz popracować nad tymi przedmiotami w wakacje już.
Matematyka na tych studiach Ci się przyda, ale nie w procesie rekrutacji. Możesz ją sobie darować (poza tym, że musisz zdać tę podstawę ).
Jeżeli chcesz zdawać tylko biologię, to o farmacji możesz zapomnieć (nie można się przenieść z biotechnologii - te studia mają zupełnie inny program), ale gdzieniegdzie przyjmują na biotech z samą biologią, nie wiem jak jest w przypadku analityki.
Po biotechnologii i analityce perspektywy zawodowe są marne.
Awatar użytkownika
anek123
Posty: 43
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 16:34

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: anek123 »

no tak, racja. Jednak ci co uczą się od początku na poziomie rozszerzonym mają łatwiej choćby dlatego że byli na lekcjach i robili notatki (nie biorę pod uwagi leni którzy w każdej klasie się znajdą ). Ehh. już naprawdę nie wiem co robić. Matma wiem, że jest potrzebna na biotech. I nie wiem czy dam radę tak w rok nauczyć się i do biologii i do chemii na rozszerzony. no cóż życie, ale dzięki za opinie
Pozdrawiam
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: Korczaszko »

anek123 pisze:Matma wiem, że jest potrzebna na biotech.
znaczy, żeby n studia się dostać? na jakiej uczelni Oo nigdy się z tym nie spotkałam. A na samych studiach jest matma jako przedmiot tak samo jak i na analityce i farmacji i jakoś nie wydaje mi się żeby była rzeczą nie do przejscia
Awatar użytkownika
anek123
Posty: 43
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 16:34

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: anek123 »

W Krakowie jak i w większości innych miast jest tak (przynajmniej tak na stronie internetowej pisze) z 4 przedmiotów trzeba zdać 2 rozszerzone, a wybór jest taki: matma, fizyka, biologia, chemia. Akurat z matma to jakoś bym sobie dała rade. mam dobrą nauczycielkę hehe
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: jagodzio »

Korczaszko pisze:
anek123 pisze:Matma wiem, że jest potrzebna na biotech.
znaczy, żeby n studia się dostać? na jakiej uczelni Oo nigdy się z tym nie spotkałam. A na samych studiach jest matma jako przedmiot tak samo jak i na analityce i farmacji i jakoś nie wydaje mi się żeby była rzeczą nie do przejscia
Na niektórych uczelniach (szczególnie politechnicznych) na biotechnologii są właśnie do wyboru: mata, fiza, chemia, biola. Wszystkie te przedmioty są potem na studiach.
Matma? Pewnie, że do przejścia, bo nie wymagają jej na jakimś super poziomie. Całkiem przyjemne zadania z szeregów, pochodnych, całek itd
Awatar użytkownika
anek123
Posty: 43
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 16:34

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: anek123 »

Dlatego najgorsze dla mnie będzie przygotowanie się z biologii i chemii na poziom rozszerzony ( a w szkole mam tylko podstawowy). A matmę rozszerzoną i tak będę zdawać, bo na co w końcu ja się przez już 2 lata męczę z nią? hahah
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: jagodzio »

anek123 pisze:Dlatego najgorsze dla mnie będzie przygotowanie się z biologii i chemii na poziom rozszerzony ( a w szkole mam tylko podstawowy). A matmę rozszerzoną i tak będę zdawać, bo na co w końcu ja się przez już 2 lata męczę z nią? hahah
Ja też miałam przez dwa lata podstawę i dopiero w trzeciej rozszerzenie. Mną akurat nie należy się sugerować, ale sporo osób szło ze mną takim trybem i podostawało się AM. Grunt to pracowitość!
Myślę, że powinieneś też spojrzeć na perspektywy zawodowe. Jeżeli interesuje Cię informatyka, to radziłabym Ci iść na ten kierunek. Informatyk/programista to w chwili obecnej najlepiej płatny zawód. Po lekarskim będziesz przez dobre parę lat zarabiać marne grosze, a i tak nie będziesz dostawał tyle, co informatyk. Chyba, że interesuje Cię farmacja, to już inna para kaloszy :]
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: Korczaszko »

A no do wyboru to i na wecie jest myślałam że obowiązkowo ^^ myślałam, że to kolejne biadolenie o złej matmie - nie doczytałam, że jesteś z mat-infu
jagodzio, byłaś na politechnice, to jest różnica czy poli czy uniwersytet czy ar więc wybierając biotech trzeba przemyślećczego ja właściwie chce się uczyć"
Awatar użytkownika
anek123
Posty: 43
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 16:34

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: anek123 »

hahah ja i informatyk to by było dopiero. w sumie młoda i głupia byłam i poszłam na mat-inf bo koleżanka chciała, a ja od początku chciałam biol-chem a najbardziej mi się właśnie marzy farmacja. a najlepiej jakbym miała skończone i Analitykę Medyczną i Farmacje ahhh marzycielka ze mnie no a jak na razie to tylko same obawy mam. bo jakimś geniuszem to ja nie jestem niestety. (optymistą też nie )
Niby jakieś tam podstawy mam. no ale co z tego ze mam 5 z biologii i chemii jak to tylko podstawy gdzie mi tam jeszcze do rozszerzenia. ale skoro Ty jakoś dałaś radę to może i jakoś mi się uda (chciałabym bardzo )
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Matura co zdawać i jaki kierunek studiów

Post autor: jagodzio »

anek123 pisze:hahah ja i informatyk to by było dopiero.
Gosz Ale wyjechałam z tą informatyką. Sory - pomyliłam wątki, bo jakiś gość się też zastanawiał, czy informatyka, czy AM I jeszcze nazwalam Cię mężczyzną
Ale to co napisałam przed tą informatyką, to akurat dobrze trafiło
Pewnie, że Ci się uda, a co ma się nie udać. Tylko pracuj, pracuj! Nie musisz być geniuszem. Wiesz czym jest sukces? 10% talentu i 90% ciężkiej pracy. Mam koleżankę z klasy, która była przeciętnie zdolna, nie jakoś specjalnie inteligentna, ogólnie wg mnie była przeciętna, ale bardzo dużo pracowała w 3 klasie i zdała biologię i chemię na ponad 90%. Miała dokładnie taki sam system nauki jak ja, czyli 2 lata podstawy i 3 klasa - rozszerzenie.
Chcieć to móc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości