Słodka krew

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Jucha-klucha
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2007, o 19:26

Słodka krew

Post autor: Jucha-klucha »

Czasem, kiedy kogoś szczególniegryzą komary, to mówi się, że ma on słodką krew. Czy to jakiś głupi mit lub przypadek, czy faktycznie ta osoba jest atrakcyjniejsza dla komarów?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Słodka krew

Post autor: yeast »

Hm, nie weim czy ktoś to badał, ale zdaje się, że są osoby, które wydzielają jakieś substancje szczególnie miłe owadom. Miałam koleżankę, któraściągała wszystkie owady w okolicy i zawsze była najbardziej pogryziona. Niektórzy też sądzą, że ma na to wpływ wydzielane ciepło.
Awatar użytkownika
somsung
Posty: 117
Rejestracja: 5 gru 2008, o 18:49

Re: Słodka krew

Post autor: somsung »

Ja słyszałem że jest odwrotnie. Jak się masłodką krew, to komary nie gryzą. Ja taką mam i się z tego powodu cieszę Pewnie jest to związane z krwią, choć brat, który ma taką samą grupę krwi, jest kąsany przez komary.
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Słodka krew

Post autor: Lifaen90 »

Komary do działania pobudza CO2 wydychany przez ludzi,więc może w tym należy szukać przyczyny.Może ktoś po prostu ma większą pojemność płuc i wydycha więcej dwutlenku węgla.No nie wiem,to jest oczywiście bardzo abstrakcyjna teoria,ale kto wiem,może mam rację
szybki1
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2009, o 20:21

Re: Słodka krew

Post autor: szybki1 »

Przepraszam jeśli sie mylę aczkolwiek uważam żesłodka krew nie jest tego przyczyna z wyższych wzgledow iż osoba zdrowa posiada zwykle staly poziom cukru we kwri: 90-99 mg/dl. mimo to komar przekonuje sie o tym raczej po ugryzieniu. Stał bym bardziej za teoria iz to czlowiek wydziela pewne substancje bardziej lub mniej przyciagajace komary (tak jak tu wyzej napisano) i u osob z podwyzszonym poziomem cukru moze wydzielac sie aceton czy cos co przyciagnie bardziej komary. Aczkolwiek jeszcze nie jestem wystarczajaco biegly tak wiec korekta mej koncowej wypowiedzi byla by mile widziana:)
Pozdrawiam:)
joX
Posty: 6
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:05

Re: Słodka krew

Post autor: joX »

komary widzą jakby na podczerwień. Więc to ciepło je zwabia, zauważcie że komar nigdy nie próbuje gryźć przez grube ubranie, tam gdzie jest cienka warstwa to próbuje się przebić. Ciepło nie powinno raczej wyróżniać osób które są bardziej kuszące dla komarów, ponieważ wszyscy mamy jednakową temperaturę, chyba że setne części stopnia roiłyby różnice. Ale z drugiej strony wtedy by przez ubranie nie gryzły ]

Albo może jest tak jak ktoś wyżej napisał, może człowiek wydziela jakiś feromon? wabiący owady.
shadowofeclipse
Posty: 60
Rejestracja: 17 mar 2009, o 21:26

Re: Słodka krew

Post autor: shadowofeclipse »

Mam pewną teorię: wymiana gazowa u człowieka w minimalnym stopniu zachodzi przez skórę (Pogromcy Mitów udowodnili że odizolowanie skóry od otoczenia za pomocą lateksowej farby powoduje różne objawy) więc może CO2 też jest wydalany tą drogą (u różnych ludzi w różnej ilości) i to zwabia komary.
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - co się dzieje z CO2 zawartym w napojach gazowanych po wypiciu nadmiernej ilości tych napojów?
joX
Posty: 6
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:05

Re: Słodka krew

Post autor: joX »

shadowofeclipse pisze:Mam pewną teorię: wymiana gazowa u człowieka w minimalnym stopniu zachodzi przez skórę (Pogromcy Mitów udowodnili że odizolowanie skóry od otoczenia za pomocą lateksowej farby powoduje różne objawy) więc może CO2 też jest wydalany tą drogą (u różnych ludzi w różnej ilości) i to zwabia komary.
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - co się dzieje z CO2 zawartym w napojach gazowanych po wypiciu nadmiernej ilości tych napojów?
CO2 nie wydalamy przez skórę. Co się dzieje z wypitym z napojami? Zazwyczaj chce nam się bekać
shadowofeclipse
Posty: 60
Rejestracja: 17 mar 2009, o 21:26

Re: Słodka krew

Post autor: shadowofeclipse »

Część CO2 w postaci jonów wodorowęglanowych może dyfundować do organizmu. To tylko moja hipoteza, nie mogę namierzyć żadnego źródła naukowego na ten temat.
Z chęcią przeprowadziłbym doświadczenie:
Czy komary gryzą częściej po wypiciu dużej ilości gazowanej wody mineralnej?

[ Dodano: Pon Maj 18, 2009 16:12 ]
shadowofeclipse pisze:Część CO2 w postaci jonów wodorowęglanowych może dyfundować do organizmu. To tylko moja hipoteza, nie mogę namierzyć żadnego źródła naukowego na ten temat.
Z chęcią przeprowadziłbym doświadczenie:
Czy komarygryzą częściej po wypiciu dużej ilości gazowanej wody mineralnej?


[ Dodano: Pon Maj 18, 2009 16:16 ]
Część CO2 w postaci jonów wodorowęglanowych może dyfundować do organizmu. To tylko moja hipoteza, nie mogę namierzyć żadnego źródła naukowego na ten temat.
Z chęcią przeprowadziłbym doświadczenie:
Czy komarygryzą częściej po wypiciu dużej ilości gazowanej wody mineralnej?

[ Dodano: Pon Maj 18, 2009 16:18 ]
sorki za rozbitego posta ale chciałem dać gryzą w cudzysłów bo komary nie gryzą ale pobierają krew
milenka898
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2009, o 18:24

Re: Słodka krew

Post autor: milenka898 »

Kiedyś w galileo było o tym.
I tam mówili, że słodka krew nie ma wpływu na pogryzienia komarów.
I że komary przyciąga pot ludzki (kwas mlekowy) oraz pstrokate kolory ubrań.

czy coś takiego.

Zła wiadomość:
Trzeba się myć
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Słodka krew

Post autor: Tau »

Milenka nie tylko w Galileo tak mówią.
Na fakultetach o chemii organicznej w życiu codziennym (Uniwerek Medyczny w Białymstoku pozdrawia ) było ewidentnie mówione nawet zapisałem, że Komary są przyciągane przez kwas mlekowy to raz, ponadto wiadomo są osoby cieplejsze i mniej ciepłe jeśli chodzi o temp ciała a im cieplej tym większe parowanie tym więcej wokół nas tego kwasu mlekowego

D O B R A W I A D O M O Ś Ć:
Przeciwstawnie do kwasu mlekowego działa kobalamina (znana wit b12), która odstrasza komary (z cyklu czosnek na wampiry, jedna kapsułka dziennie i z czasem zacznie być wyrzucana przez skórę i komary hmmm omijają szerokim łukiem)
Janek
Posty: 59
Rejestracja: 5 gru 2008, o 17:35

Re: Słodka krew

Post autor: Janek »

Na chemii w trzeciej gimnazjum uczyłem się, że to kwas mlekowy przyciąga komary
Z kolei jeśli chodzi o substancję prowokujące owady do ataktu, to kojarzy mi się octan amylu, który wytwarzają pszczoły podczas ukłucia, co prowokuje pszczoły do masowego ataku. (Octan amylu - zapach bananowy)
Awatar użytkownika
Tesco
Posty: 254
Rejestracja: 8 maja 2009, o 14:00

Re: Słodka krew

Post autor: Tesco »

Myślę, że tacy ludzie po prostu bardziej walą potem i feromonami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości