matura r. 2009- zadanie 30

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
marshall
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2009, o 09:26

matura r. 2009- zadanie 30

Post autor: marshall »

Witam, rozwiązując to zadanie zapisałem odpowidzi troche inaczej niż wszyscy i zastanawiam się czy wogóle jest szansa żeby mi to uznali. Mianowice, opis w zadaniu sugeruje, że kolor włosów jest definiowany przez więcej niż 2 allele, tak więc pomyślałem, że sama duża i mała litera R to za mało, aby to opisać. Zapisałem więc genotypy podobnie jak zapisuje się genotypy krwi. I mam, mężczyzne jako ArAr XdY (r- z indeksem górnym, A jako autosom), i cztery genotypy kobiety podobnie, tylko allel określający ciemny kolor włosów zaznaczyłem jako B (brunetka). Czy tai zapis jest wogóle poprawny? (już nie wnikam czy pojawi się w kluczu), jeśli nie to prosiłbym kogoś kto wie jak się zapisuje krzyżówki alleli wielokrotnych o wytłumaczenie.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: matura r. 2009- zadanie 30

Post autor: malgosi35 »

Tu chodzi o pary genów przy dziedziczeniu ilościowym a nie o allele wielokrotne.

[ Dodano: Wto Maj 12, 2009 13:13 ]
Alleli wielokrotnych tak się nie zaznacza jak ty to zrobiłeś.
Po głebszym zastanowieniu jeśli zaznaczyłeś, że A to autosom, to można pokusić się o ocenę rozwiązania jako - dobrą.

rrXdY* RrXDXD
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości