Rozpad alfa i beta

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Camillus
Posty: 27
Rejestracja: 12 maja 2008, o 17:04

Rozpad alfa i beta

Post autor: Camillus »

Przeglądając podręcznik zacząłem się zastanawiać co się dzieje z elektronami podczas rozpadu. Oddając cząstkę alfa atom traci 2 protony, czyli w nadmiarze ma dwa elektrony. Co się z nimi dzieje? Podobnie przy rozpadzie beta atom zyskuje dodatkowy proton, czy pobiera wtedy jakiś elektron?
charlotte
Posty: 143
Rejestracja: 6 sty 2008, o 14:32

Re: Rozpad alfa i beta

Post autor: charlotte »

W rozpadzie alfa atom traci po prostu cząstke alfa, czyli atom Helu (2 elek.2 prot. 2 neutr.).
W rozpadzie beta neutron ulega przemianie w proton i elektron (ne+p), a wiec emitowany jest elektron, a atom zyskuje proton.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Rozpad alfa i beta

Post autor: WojtekB »

Podobny temat pojawił się tu: Rozpad alfa i beta
Camillus
Posty: 27
Rejestracja: 12 maja 2008, o 17:04

Re: Rozpad alfa i beta

Post autor: Camillus »

W rozpadzie alfa atom traci 2 neutrony i 2 protony - jądro helu o ładunku 2+ (przynajmniej tak jest na Wikipedii). A co z dwoma elektronami? Wtedy atom, który wyemitował cz. alfa ma 2 elektrony w nadmiarze.
charlotte pisze:wiec emitowany jest elektron, a atom zyskuje proton.
Skoro tak, to atom ma ładunek 1+. Czy tak zostaje, czy np. pobiera elektron z otoczenia?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Rozpad alfa i beta

Post autor: WojtekB »

Mogłeś nie zauważyć, ale koleżanka charlotte tą częścią swojej wypowiedzi opisywała promieniowanie beta

Co do Twojego pytania: po rozpadzie alfa, jądro atomowe jest w stanie wzbudzonym
Camillus
Posty: 27
Rejestracja: 12 maja 2008, o 17:04

Re: Rozpad alfa i beta

Post autor: Camillus »

Tą częścią ja też opisywałem promieniowanie beta.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Rozpad alfa i beta

Post autor: WojtekB »

Camillus pisze:Tą częścią ja też opisywałem promieniowanie beta.
Skoro tak to wybacz przedtem pisałeś o alfa to tak zrozumiałem, że tylko o nie chodzi

Jednak sądzę, że jakbyś przeczytał uważnie post koleżanki charlotte
charlotte pisze:W rozpadzie beta neutron ulega przemianie w proton i elektron (ne+p), a wiec emitowany jest elektron, a atom zyskuje proton.
, a także mój post bardzo dokładnie (choć pisałem o rozpadzie \(alpha\), ale również dotyczy się przemian \(eta^{-}\) i \(eta^{+}\)).
wojtas007 pisze:Co do Twojego pytania: po rozpadzie alfa, jądro atomowe jest w stanie wzbudzonym
oraz sprawdził link, który podałem to byś się domyślił o o chodzi

Podczas przemiany \(eta\) danemu atomowi nie ubywa elektronów, lecz po prostu dane przemiany zachodzą w jądrze atomowym - tak jak napisała koleżanka charlotte.

Chyba teraz już się domyślisz o co chodzi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość