zadanie ph

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
agushka94
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2009, o 16:54

zadanie ph

Post autor: agushka94 »

Zmieszano kwas siarkowy (VI) z wodorotlenkiem glinu w takim stosunku, że na 1 kation glinu przypadał 1 anion siarczanowy (VI). Jaki odczyn miał otrzymany roztwór? Odpowiedź uzasadnij.

Nie jesteśmy informacją ekspresową. Czytaj regulamin zanim zaczniesz pisać. DM
Ostatnio zmieniony 30 maja 2009, o 18:55 przez agushka94, łącznie zmieniany 3 razy.
Tompol

Re: zadanie ph

Post autor: Tompol »

zakładając ,że nie zmieni się objętość to:
piszesz reakcje 3 H2SO4 + 2 Al(OH)3 Al2(SO4)3 + 6H2O

i tak stosunek jest 3mole H2SO4-2 mole zasady
1 mol H2SO4- x moli zasady
x=1x2/3 = 0,66 mol ==1-0,66=0,33 mol /dm3
pOH= - log 0,33
pOH= 0,5
pH= 14-0,5= 13,5
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: zadanie ph

Post autor: Dawifd »

W tym pytaniu raczej chodziło o odczyn, nie pH.
Czyli odczyn zasadowy, tylko równiez nie wiem skąd zasadowy !
Skoro wodorotlenek glinu nie rozpuszcza się we wodzie, dlatego nie dysocjonuje, nie powstaje odczyn zasadowy.
Awatar użytkownika
JAsiio
Posty: 69
Rejestracja: 4 mar 2006, o 13:11

Re: zadanie ph

Post autor: JAsiio »

Ale w zadaniu jest napisane że na jeden kation Al przypada jeden anion SO4 2-! Więc ja bym zrobił to tak: 3 H2SO4 + 2 Al(OH)3 Al2(SO4)3 + 6 H2O
Al2(SO4)3ltH2O 2 Al3+ + 3 SO4 2- = na 2 kationy glinu przypadają 3 aniony siarczanowe (VI), a zad. było powiedziane, że stosunek ten wynosi 1:1.
I ja w tym miejscu założyłbym dysocjacje Al(OH)3 i bym dodał jeszcze 1 mol, także po lewej stronie równania będzie: 3 H2SO4 + 3 Al(OH)3 - i teraz stosunek jonów: Al3+ : SO4 2- = 3:3 = 1:1 - dodaliśmy nadmiaru zasady, stąd odczyn roztworu: zasadowy.

Często w zadaniach gimnazjalnych z chemii i nieraz w licealnych należy przyjąć pewne uproszczenia (np. w gim mówiło się, że katalizatory nie biorą bezpośredniego udziału w reakcji, dopiero w liceum uczy się, że to jednak nieprawda, że powstaje kompleks katalizator-substrat, potem katalizator-produkt i tak dalej). Takie jest przynajmniej moje zdanie, takich przykładów uproszczeń jeszcze można mase znaleźć.
Tompol

Re: zadanie ph

Post autor: Tompol »

Jasiu bzdury piszesz. kolega dobrze zauważył ,że wodorotlenek glinu jest osadem. A Al2(SO4)3 jest rozpuszczalna w wodzie. Myślę ,że ktoś nie tak skonstruował zdanie jak trzeba , ale wychodzi na to ,że odczyn który powstanie jest wynikiem hydrolizy soli , a skoro jest to sól mocnego kwasu i słabej zasady jest to odczyn kwaśny. Innej koncepcji nie ma. A katalizator nie bierze udziału w reakcje bo się nie zużywa przecież
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: zadanie ph

Post autor: ulala »

2Al 3+ +3 SO4 2- Al2(SO4)3

1- x
23 (mole)

1.5 mola SO4 2- , czyli wiecej niz mamy zatem jest nadmiar jonów Al3+

hmm wychodzi ze odczyn kwasowy- wynika z kationowej hydrolizy soli
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości