Powstawanie i przewodzeie impulsu nerwowego

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
angel1983
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2009, o 15:03

Powstawanie i przewodzeie impulsu nerwowego

Post autor: angel1983 »

Mam krótko opisać powstawanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Znalazłam mnóstwo informacji na ten temat ale są tak szczegółowe, że nic z nich nie rozumiem. Czy ktoś mógłby mi to opisać prosto jak chłopu na roli ?
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 67
Rejestracja: 19 kwie 2009, o 13:53

Re: Powstawanie i przewodzeie impulsu nerwowego

Post autor: Sentinel »

Komórki nerwowe to neurony (kształtem przypominają drzewo). Neurony składają się z licznych, dość krótkich wypustek - dendrytów i jednej dłuższej - aksonu (najlepiej zobacz sobie to na jakimś rysunku). Budowa komórek nerwowych wiąże się z ich funkcją - czyli przewodzeniem impulsów. Impuls biegnie od neuronu, przez akson, jego zakończenie aż do kolejnego neuronu. Warto wiedzieć, w jaki sposób impuls przechodzi z końca aksonu do neuronu - przecież nie są one ze sobą typowo połączone. Dzieje się tak dzięki mediatorowi (acetylocholina lub noradrenalina) impuls powoduje, że związek ten przenosi się na neuron i powoduje dalszy przebieg impulsu. Takie połączenie to synapsa.

Mam nadzieję, że choć trochę mogłam pomóc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: Powstawanie i przewodzeie impulsu nerwowego

Post autor: sasanka55 »

Bodziec nadprogowy (czyli zmiana środowiska o sile wystarczająco dużej aby wywołać reakcję) powoduje otwarcie kanałów jonowych komórki nerwowej
wzrasta stężenie jonów sodowych wewnątrz komórki neuronu
następuje depolaryzacja błony komórkowej neuronu (odwrócenie ładunków po obu stronach błony komórkowej neuronu)gt
fala depolaryzacji rozprzestrzenia się, osiągając potencjał czynnościowy (na zasadzie wszystko albo nic - każdy bodziec nadprogowy, niezależnie od siły, wywoła taki sam potencjał)
po przejściu fali depolaryzacji pompa sodowo-potasowa zostaje przywrócona do działania, następuje repolaryzacja błony komórkowej
Czy to jest nieco bardziej zrozumiałe?

[ Dodano: Czw Maj 28, 2009 21:55 ]
ops, nie zauważyłam posta Sentinel
ja opisałam mechanizm pobudzenia, więc się dopełniłyśmy
angel1983
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2009, o 15:03

Re: Powstawanie i przewodzeie impulsu nerwowego

Post autor: angel1983 »

Napewno jest bardziej zrozumiałe i krótsze niż w książkach. Dzięki bardzo.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości