praktyki

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
jankes_medyk
Posty: 213
Rejestracja: 11 wrz 2008, o 23:04

Re: praktyki

Post autor: jankes_medyk »

to niby z poznania ?
shisha pangma
Posty: 192
Rejestracja: 3 lip 2009, o 13:49

Re: praktyki

Post autor: shisha pangma »

nie, z wrocławia
epinefrynka

Re: praktyki

Post autor: epinefrynka »

JA dla przykładu wklejam z Wawy - myślę że praktyki pielęgniarskie (właściwie chyba każde inne też ) mają te same cele bez względu na uczelnię
Celem praktyki pielęgniarskiej jest:

1. zdobycie orientacji w systemie organizacyjnym szpitala,
2. zaznajomienie studenta z rolą pielęgniarki w procesie pielęgnowania i leczenia chorego,
3. zdobycie umiejętności wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych
(mierzenie temperatury, tętna, ciśnienia krwi, liczby oddechów, techniki słania
łóżka i zmiany pościeli, toaleta chorego, obsługa sanitarna, karmienie chorych,
przygotowanie leków do podania chorym).
4. nauczanie wykonywania wstrzyknięć podskórnych i domięśniowych oraz
przygotowanie kroplówki dożylnej.
Flyala
Posty: 37
Rejestracja: 24 lip 2009, o 17:54

Re: praktyki

Post autor: Flyala »

Witam -to jak to jest ,bo ja jestem (raczej ) niedoszłą studentką poznańską .,ale może tam bedę miała praktyki .
Jankes pisze że na nic nic pozwalali ale wcze śniej podał że zakładał cewniki ,pobierał krew -czyli zgodnie z tym programem jaki podaliście powyżej .
Skoro te zastrzyki w brzuch (dzieki za rozjaśnienie kolegom powyżej ) są proste -to chyba też je wykonywał
A te badanie gin ? to chyba tylko jako osoba asystująca .
Chyba rownież tyczy się to porodówki o której jankes_medyk pisał.
A propos -jankes asystowałeś przy porodzie ?. Jak wrażenia ?.Bo ja myślałam że tam raczej ze starszych roczników dopiero wpuszczają .
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: praktyki

Post autor: Medycyna Lwów »

nie wiem co pisał jankes_medyk, wiem tyle o Poznaniu (mam 3 dobre koleżanki tam), że oficjalnie nie przyzwolono im wykonywać po pierwszym roku żadnych wkłuć (nie wiem czemu), dlatego robiły u siebie.
Flyala pisze:A te badanie gin ? to chyba tylko jako osoba asystująca .
po pierwsyzm roku badanie ginekologiczne? bez przesady, no ale dziewczyna z grupy chwaliła się ze na praktykach po 1 roku zszywała brzuch po gastrostomii, a potem na fizjo okazało się że dobrze ciśnienia nie potrafi zmierzyć - w październiku bajki praktykowe to najlepsze co może być ]
Flyala pisze:Skoro te zastrzyki w brzuch (dzieki za rozjaśnienie kolegom powyżej ) są proste -to chyba też je wykonywał
te straszne zastrzyki w brzuch to najpewniej jakiś clexane zy fraxyparyna - zwykłe zastrzyki podskórne, tylko miejsce mniej typowe niż ramię (ale z brzucha lepiej się wchłaniają). Są naprawdę proste (jak wszystkie podskórne), że nawet pacjenci z profilaktyką p/zakrzepową sobie je sami robią.
Flyala pisze:A propos -jankes asystowałeś przy porodzie ?. Jak wrażenia ?.Bo ja myślałam że tam raczej ze starszych roczników dopiero wpuszczają .
jak był na ginekologii to pewnie tak, choć oficjalna praktyka lekarska na o/ ginekologicznym jest po V roku.
AniaD303
Posty: 62
Rejestracja: 8 cze 2008, o 11:19

Re: praktyki

Post autor: AniaD303 »

Kaamil pisze:
Flyala pisze:A te badanie gin ? to chyba tylko jako osoba asystująca .
po pierwsyzm roku badanie ginekologiczne?
Zdarza się. Kolega z grupy miał praktyki na internie w podkrakowskim szpitalu i chodził często z pacjentami na konsultacje. Pewnego razu trafiła się ginekologiczna i lekarz powiedział mu, żeby założył rękawiczki i miał wyczuć guza u pacjentki nowotworowej. Z kolei w jednym z klinicznych szpitali w Krakowie studenci wykonywali badanie per rectum.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: praktyki

Post autor: Medycyna Lwów »

AniaD303 pisze:Zdarza się. Kolega z grupy miał praktyki na internie w podkrakowskim szpitalu i chodził często z pacjentami na konsultacje. Pewnego razu trafiła się ginekologiczna i lekarz powiedział mu, żeby założył rękawiczki i miał wyczuć guza u pacjentki nowotworowej. Z kolei w jednym z klinicznych szpitali w Krakowie studenci wykonywali badanie per rectum.
badanie gin to ja rozumiem nie wyczucie guza w macicy, a cała procedura badania, które składa się z wielu elementów i wykonuje je ginekolog. Wyczucie guza to wyczucie guza. Badanie per rectum to co innego, sam parę razy, ale to na kole chir. robiłem, a w podstawowym badaniu fizykalnym nawet po pierwszym roku nic złego nie widzę, tylko nich najpierw coś lekarz wyjaśni ogólnie, a nie bez żadnego wstępu pozwala wysłuchać trzeszczenie w płucach - mija się to z celem wg mnie wtedy.
Flyala
Posty: 37
Rejestracja: 24 lip 2009, o 17:54

Re: praktyki

Post autor: Flyala »

Dzięki że piszecie . A ty Aniu -co robiłaś na praktykach?.
Hm co do opowieści medyków-studentów . Mnie też próbowali zaimponowac różnymi opowieściami ?
A serio Poznań jest taki ostrożny ? Bo na pielęgniarstwie to już uczą injekcji od 1 roku .
A z tego co jankes pisał -te wlewy to chyba po prostu lewatywy
Slashu
Posty: 68
Rejestracja: 4 cze 2009, o 18:03

Re: praktyki

Post autor: Slashu »

Nie wlewy to podanie podanie tzw. kroplówki do żylnej ( przez wenflon rzecz jasna ) lewatywa to lewatywa, chociaż teraz chyba częściej straszą nią dzieci, a dają czopki glicerynowe
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: praktyki

Post autor: Medycyna Lwów »

Slashu pisze:A z tego co jankes pisał -te wlewy to chyba po prostu lewatywy
wlew doodbytniczy to lewatywa oczywiście, dożylny kroplówka. Wlew doodbytniczy może być np. z kontrastem barytowym do badania rtg brzucha.
Slashu
Posty: 68
Rejestracja: 4 cze 2009, o 18:03

Re: praktyki

Post autor: Slashu »

Kaamil pisze:
Flyala pisze:A z tego co jankes pisał -te wlewy to chyba po prostu lewatywy
wlew doodbytniczy to lewatywa oczywiście, dożylny kroplówka. Wlew doodbytniczy może być np. z kontrastem barytowym do badania rtg brzucha.
Pewny jesteś? Do rtg brzucha to raczej kontrast się pije, chyba, że mają na mysli brzuch myślimy też o jelitach. Zresztą przyjdzie Jankes i powie o które wlewy mu chodziło stawiam jednak na dożylne
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: praktyki

Post autor: Medycyna Lwów »

tak jestem pewien - jak chcesz uwidocznić przełyk to uwszem wypijesz, ale jak jelito grube to innej drogi jak wlew per rectum nie ma.
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: praktyki

Post autor: Khayman00 »

Jak wyglądają praktyki po drugim roku?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 11 gości