Zadanie dodatkowe na biologie.

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
chim
Posty: 1
Rejestracja: 7 cze 2009, o 15:30

Zadanie dodatkowe na biologie.

Post autor: chim »

Witam wszystkich.
Dostałam zadanie na poprawienie oceny z biologii ale mam z nim problem. Szukałam w internecie ale nie mogę się niczego doszukać. Z góry dziękuję za wszelką pomoc w zadaniu.

Podaj przykłady komórek roślinnych mających ścianę komórkową:
a)pierwotną
b)zdrewniałą
c)skorkowaciałą
d)zmineralizowaną
Wyjaśnij na czym polega różnica w budowie i sposobie powstawania tych ścian.
emkakafe
Posty: 106
Rejestracja: 25 kwie 2008, o 15:12

Re: Zadanie dodatkowe na biologie.

Post autor: emkakafe »

Wyjaśnię różnicę w budowie i powstawaniu tych ścian
Pierwotna ściana komórkowa to ta, którą spotkamy w młodych komórkach roślinnych, to ta pierwsza. Ściana wtórna narasta do wewnątrz komórki. I teraz. istnieją różne modyfikacje ściany komórkowej. Zasadniczo dzieli sie je na adkrustacje i inkrustacje. Ale po kolei. Ściane komórkową tworzy m. in. celuloza. Jej cząsteczki łączą się w mikrofibryle a te w fibryle. I teraz trzeba sobie wyobrazić taki stos rur na budowie. Jedna leży na drugiej, ale zawsze między nimi są te prześwity", bo wiadomo, że nigdy okrągłych rur nie poukładamy jedna równo pod drugą. Inkrustacja polega na tym, że wydzielają się substancje właśnie w te prześwity. Rodzajem inkrustacji jest mineralizacja. Wówczas przerwy wypelniają się CaCO3 lub SiO2 (krzemionka, kojarzysz skrzyp? można się nim nawet skaleczyć, bo ściana komórkowa jest nasycona właśnie krzemionką). Innym rodzajem inkrustacji jest lignifikacja, czyli drzewnienie. Tutaj komórka nasyca się ligniną, staje sie sztywna, słabo przepuszczalna dla wody. To może doprowadzić do całkowitej śmierci i zaniku organelli wewnątrzkomórkowych. Ale umożliwia jednoczesnie transport wody (tu masz podpowiedź, jakie komórki są zlignifikowane). Drugim rodzajem modyfikacji jest adkrustacja. Tutaj substancje nie wypełniają przestrzeni między fibrylami, lecz odkładają się na zewnątrz, przykładem może być kutynizacja albo korkowacenie. Te modyfikacje z kolei zapobiegają nadmiernej utracie wody.

Niech specjaliści mnie poprawią
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Zadanie dodatkowe na biologie.

Post autor: dermatogen »

Znajdź opis tkanek roślinnych, to będziesz wiedziała, gdzie mogą się znajdować takie komórki.Zdrewniałe, skorkowaciałe - podpowiedź w nazwie
Awatar użytkownika
NanaCoupeau
Posty: 45
Rejestracja: 12 gru 2008, o 18:35

Re: Zadanie dodatkowe na biologie.

Post autor: NanaCoupeau »

W dużym skrócie.
a) komórki np. epidermy-"normalne"(czyt. niezmienione) ściany komórkowe
b) komórki naczyń drewna-inkrustacja ligniną
c) martwe komórki perydermy-adkrustacja ścian suberyną
d) sklereidy-inkrustowanie ścian solami wapnia

Istotne jest tutaj rozumienie pojęć: adkrustacja i inkrustacja.
Adkrustacja-odkładanie się związków po wewnętrznej stronie ściany komórkowej.
Inkrustacja-Odkładanie się związków chemicznych między włóknami celulozowymi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości