muszki, cmy itp

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

muszki, cmy itp

Post autor: u3a »

Pytanie moje jest proste- dlaczego ciągną do światła, wydają się nim zahipnotyzowane? Pytam zainspirowana muszką, która cały czas lata wokół mojej lampki. Nie zbliża się na maxa, jest kilka cm od lampki i ciagle na tym dystansie oscyluje". z czego wynika ta hipnoza ?
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Re: muszki, cmy itp

Post autor: lepidoptera »

jest to tzw fototaksja dodatnia
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: muszki, cmy itp

Post autor: Jakusz »

jest to tzw fototaksja dodatnia
I nie jest to odpowiedź na pytanie.
Pytanie to: dlaczego owady wykazują fototaksję dodatnią.
emkakafe
Posty: 106
Rejestracja: 25 kwie 2008, o 15:12

Re: muszki, cmy itp

Post autor: emkakafe »

Motyle nocne kieruja się światłem Księżyca i gwiazd w swoich wędrówkach bo promienie które te źródła wysyłają są równoległe - a oczy ciem rozpoznają płaszczyznę polaryzacji światła. A światło ze źródeł sztucznych - lampy, żarówki itd wysyłają promienie rozbieżne - motyl się wg nich kieruje i spiralnie zbliża się do źródła światła

(tak mówi Danowski )
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: muszki, cmy itp

Post autor: u3a »

Czy taksje nie są przypadkie ruchami roślin? wywołanym przez jakis czynnik ? A czy jestescie mi w stanie wytlumaczyc, fizycznie, dlaczego światło sztuczne i naturalne wykazją inną polaryzację i jak to wpływa na receptory świetlne?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: muszki, cmy itp

Post autor: Jakusz »

u3a pisze:Czy taksje nie są przypadkie ruchami roślin?
Nie - dotyczy to wszystkich organizmów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości