destylacja

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
nikt_ciekawy
Posty: 31
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 18:16

destylacja

Post autor: nikt_ciekawy »

Witam!
Mam zamiar zbadać wpływ temperatury na poziom fermentacji alkoholowej drożdży. Potrzebne mi to jest na olimpiadę biol., a nie na długie wieczory, więc próbki będą małe.
Ze strony biologicznej to nie ma problemu, wiadomo drożdże swoją pracę wykonają.
Mam za to pytania bardziej chemicznej natury:
1. Czy w pracowni chem. (przeciętnego liceum) można sprawdzić stężenie % otrzymanego produktu ?Czy będę się musiał udać do jakiegoś labo i prosić o pomoc ?
2.Destylacja. Raczej nie chciałbym się bawić tym w domu (jeszcze komisja uznałaby to za nieprofesjonalne podejście do badanego problemu). To w pracowni nie byłoby problemów ? Mogę spróbować poszukać pomocy gdzieś poza szkołą, ale znając życie ludzie mają jakieś chore skojarzenia na temat destylacji i pomyślą , że jakiś nieogolony nastolatek robi sobie jaja

i takie pytanie dla ludzi doświadczonych, po jakim czasie od przygotowania mam zrobić pierwsze badanie wyników(musiałbym w różnych odstępach sprawdzać wyniki)? 3 tyg?

dziękuję
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: destylacja

Post autor: Dawifd »

Wiąłeś trudne zadanie, bowiem wynik to poziom etanolu, a tego od tak przedestylowac się nie da.
Tworzy azoetrop z wodą i dlatego przyda ci się kolumna retryfikacyjna

Możesz spróbować z alkoholomierzem, ale musisz mieć idealnie 17% roztwór glukozy.
Bowiem tylko to tego procentu drożdze będą fermentowac.

No i niestety raczej jak dlugo potrwa przerobienie glukozy na etanol, niż etanol w jakimś czasie.
Cukier może przeszkodzić w otrzymaniu dość precyzyjnych wyników.
nikt_ciekawy
Posty: 31
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 18:16

Re: destylacja

Post autor: nikt_ciekawy »

Alkoholomierz to zdobędę na allegro. np. 654257559

Piszą, że :
Alkoholomierz służy do pomiaru zawartości alk.% destylatów czystych nie zawierających cukru np. przedestylowanego wina, bimberku, spirytusu lub wódki czystej.
Więc ja w domu musiałbym wykonać zacier(jakoś tak na to mówią) i znaleźć wolontariusza (szkoła , laboratorium) , który mi to przedestyluje.

Ja wtedy użyję mojego alkoholomierza i sprawdzę ile % ma mój destylat.

A co do szybkości to raczej też nie będzie z tym problemów. Istnieją drożdże ,które :
uzysk alkoholu w zacierze to 14% obj. w niecałe 24 godziny w temperaturze 30oC
allegro 651696233
Nie mogę użyć zwykłych drożdży, bo podobne one stają się bardzo wrażliwe na temperaturę jak są w roztworze z alkoholem.

Myślicie, że jak powysyłam kilka maili do instytucji (dołączę jakieś pismo ze szkoły) to przedestylują mi to za friko ?
Macie może jakieś uwagi to tego co napisałem powyżej ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości