Sport- woda mineralna wystarczy?

Problemy odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej wagi ciała. Sprawdź jak być FIT, co jeść a czego unikać, jak dobierać dietę.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: biolga »

Intensywnie uprawiam sport. Z przyzwyczajenia podczas wysiłku piję wodę mineralną. Nie wiem jednak czy jej zawartość elektrolitów jest wystarczająca i czy powinnam jeszcze je jakoś uzupełniać (chodzi mi tylko o elektrolity- dietę mam zróżnicowaną, bogatą w węglowodany) ?
justys123
Posty: 45
Rejestracja: 30 lip 2008, o 19:07

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: justys123 »

Powerade uzupełni elektrolity
Basior
Posty: 53
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 10:52

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: Basior »

pij napoje powerade i oshe
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: biolga »

Tak, tak, ja wiem, że istnieją napoje izotoniczne typu Powerade czy Isostar, ale one dostarczają też węglowodanów, których w diecie mam pod dostatkiem. Chodzi mi o same elektrolity
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: Savok »

Woda i dieta wystarcza. W roznych pokarmach, szczegolnie swiezych owocach jestdosc elektrolitow.
Poweraid i inne tego typu poza tym ze smakuja beznadziejnie, robia tyle samo dobrego co cola. no chyba ze biegasz w maratonach, wioslujesz pol dnia, czy ogolnie spedzasz wieksza czesc czasu uprawiajac sport, czyli naprawde intensywnie. Wtedy mozna sie zastanowic.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: biolga »

Savok pisze:W roznych pokarmach, szczegolnie swiezych owocach jestdosc elektrolitow.
O, to na pewno mi ich nie brakuje. A sport zawodowy to już porzuciłam ze względu na jego walory zdrowotne. Dzięki wielkie za pomoc
Karrol89
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2016, o 09:56

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: Karrol89 »

Podczas dużego wysiłku fizycznego woda jest potrzebna. W większości owoców, cytrusów masz dużo elektrolitów, ewentualnie możesz jeszcze brać sobie witaminki, które na pewno Ci nie zaszkodzą a uzupełnią pewne braki w organizmie.

"W upale czy chłodzie, pamiętaj o wodzie
Awatar użytkownika
affeck
Posty: 20
Rejestracja: 5 lut 2015, o 09:31

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: affeck »

Polecam napoje izotoniczne.
whiteboat0007
Posty: 1
Rejestracja: 10 wrz 2016, o 15:00

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: whiteboat0007 »

Moja koleżanka przyniosła ostatnio na trening wodę Veroni Energy, która podobno wyrównuje poziom pH po wysiłku. Zazwyczaj sama sobie robię izotonik (woda, cytryna, miód), ale ostatnio nie mam na to czasu, więc chyba sie skuszę. D
Awatar użytkownika
affeck
Posty: 20
Rejestracja: 5 lut 2015, o 09:31

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: affeck »

Ze sklepowymi napojami trzeba uważać. Właśnie zrobienie sobie samemu izotonika to chyba najlepszy pomysł
lukasz92867
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2017, o 19:42

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: lukasz92867 »

po wysiłku warto sięgnąc jednak nie tylko po wode tylko tez po elektrolity sa w typowych napojach oshee itp. lecz można upic także saszetki z apteki do rozpuszczenia w wodzie są też dobrym wyjściem
sebarubin
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 07:28

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: sebarubin »

Przy zróżnicowanej diecie i umiarkowanym wysiłku woda mineralna wystarczy. Problem z nawodnieniem pojawia się przy zbytnim przegrzewaniu organizmu np. przy intensywnym sporcie lub temperaturze, w której poddajemy się wysiłkowi. Wtedy warto skorzystać z napojów zawierających elektrolity, ale też bez przesady. Możesz też pić droższą wodę o lepszych parametrach mineralnych. Unikaj też takich napojów jak kawa czy czarna herbata. Najistotniejsze jest jednak regularne nawadnianie organizmu nawet po skończonym sporcie lub jeszcze przed nim. Tak naprawdę ja zacząłem to robić dopiero jak szef zakupił u mnie w firmie baniak z dystrybutorem, dzięki czemu mogłem sobie robić regularny spacer do kuchni Swoją drogą polecam też do domu:)
Awatar użytkownika
Arthass
Posty: 24
Rejestracja: 29 gru 2017, o 06:54

Re: Sport- woda mineralna wystarczy?

Post autor: Arthass »

biolga pisze:
3 lip 2009, o 14:55
Intensywnie uprawiam sport. Z przyzwyczajenia podczas wysiłku piję wodę mineralną. Nie wiem jednak czy jej zawartość elektrolitów jest wystarczająca i czy powinnam jeszcze je jakoś uzupełniać (chodzi mi tylko o elektrolity- dietę mam zróżnicowaną, bogatą w węglowodany) ?
Raczej nie wystarczy. Nie wiem czy patrzyłaś na etykietę Twojej wody mineralnej ale. Te najwyżej zmineralizowane jak np. Kryniaczanka dostarczają średnio ~18% RDI magnezu na 1L i ~36% RDI wapnia (referencja dla osoby nie uprawiającej sportu/uprawiającej niewielki wysiłek).
Czyli przyjmijmy, że wypijasz te 2L wysokozmineralizowanej wody dziennie - masz ~32% RDI magnezu i ~72% RDI wapnia.

Tutaj dobrze jako nawodnienie spisuje się sok pomidorowy. W 1L 100% soku pomidorowego jest: 28% RDI magnezu (prawie 2x więcej niż w wodzie mineralnej) i 8% RDI wapnia + 108% RDI sodu (trzeba uważać, by nie dostarczyć go w taki wypadku dużo z dietą - czyli sól i słone potrawy), a także ~64% RDI potasu (potas też ważny elektrolit tracony przy poceniu się).

Wzbogać dietę o 2 łyżki siemienia lnianego dziennie - tak jest dość sporo magnezu + dostarczysz ~250mg omega 3 EPA/DHA (po konwersji - średnia efektywność 5%, ale kobiety mogą nawet wykazywać efektywność 10%). 2 łyżki siemienia lnianego dadzą Ci +20% RDI magnezu, a tanie to jak barszcz.

Poza tym warto włączyć rośliny strączkowe - kopalnia witamin i minerałów, może spróbuj soczewicy, bo najmniej GOS zawiera i najmniejsze ryzyko potencjalnych problemów trawiennych (gazów, wzdęć).

No i kasza gryczana. W 100% prawie 60% RDI magnezu. Przy odpowiednio przemyślanej diecie, nie trzeba niczego suplementować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości