Egzamin poprawkowy

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
markolus
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2009, o 11:09

Egzamin poprawkowy

Post autor: markolus »

Witam. Otóż, w tym roku 26 sierpnia mam egzamin poprawkowy z biologii. Chodzę do I klasy Technikum. (prawie do II ). Załączam plik do pobrania żebyście ocenili sytuacje. Zrobiłem to sam, ale nie wiem czy mi to wystarczy i dlatego piszę ten temat. Zachęcam do pobierania pliku z załącznika. To co jest pogrubione to są nazwy zagadnień których miałem się nauczyć na egzamin. Normalnym drukiem są odpowiedzi.

Jak myślicie, to co tam mam wystarczy do zdania jeśli się tego dokładnie nauczę? Czy lepiej jeszcze dorwać książkę?
Załączniki
biologia.doc
(55 KiB) Pobrany 1014 razy
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: Egzamin poprawkowy

Post autor: Miniaa »

Widać że się starasz ale czy na pewno nauczyłeś się najważniejszych rzeczy. Wg mnie dużo istotnych spraw zostało pominiętych. Pisz sobie takie notatki, żebys z nich cos rozumiał. Gdybym była nauczycielką to zadałabym Ci takie pytania:

- brutto i netto zysk energetyczny w oddychaniu beztlenowym i tlenowym
- co to jest pojemność płuc zalegająca, zapasowa itd
- zastanów się jak CO2 jest transportowane
- dzięki czemu tlen sobie przenika do pęcherzyków płucnych
- na czym polega zatrucie CO
- porównanie żył, tętnic
- narysuj schemat małego i dużego obiegu

Nie chce mi się dalej przeglądać, ale wieczorem może mi się zachce
markolus
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2009, o 11:09

Re: Egzamin poprawkowy

Post autor: markolus »

myślisz że będzie taka jędza i takie pytania mi będzie stawiać? nie sądzisz że na ocenę dopuszczającą wystarczy ogólnikowo? To tylko I Klasa Technikum. Ale dzięki za radę
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: Egzamin poprawkowy

Post autor: Miniaa »

Według mnie lepiej spojrzeć do książki, bo w twoich notatkach są wyjaśnienia słownikowe. W podręczniku za to będziesz miał w tekście zaznaczone co je ważniejsze i wytłumaczone. Pokazane różne schemaciki i takie tam pierdoły. Najważniejsze jest zrozumienie problemu, bo jak wykujesz a zada Ci jakieś pytanie nie o definicje to leżysz.

A co to jest oddychanie wewnętrzne i odd. zewnętrzne?
I spróbuj tu narysować ten schemat małego i dużego obiegu. Ja już Cię przygotuje do poprawki :p Z jakich podręczników korzystacie w szkole?
markolus
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2009, o 11:09

Re: Egzamin poprawkowy

Post autor: markolus »

Książka to:
Janina Grzegorek, Andrzej Jerzmanowski, Krzysztof Spalik, Krzysztof Staroń - Biologia
Podręcznik dla Liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum - kształcenie w zakresie podstawowym.

:*
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Egzamin poprawkowy

Post autor: grzyb_m »

Na podstawowy zakres w technikum powinno wystarczyć, ale na taki egzamin radzę się lepiej przygotować. Piszesz Proces oddychania beztlenowego rozpoczyna się od glikolizy. Jej przebieg jest podobny jak w opisanym wyżej przypadku. ale wcale nie opisujesz przebiegu glikolizy tylko ogólny mechanizm. Uwzględnij takie etapy jak: glukoza - fruktozo 1 - 6 bifosforan - aldehyd 3 fosgoglicerynowy - 3 fosfoglicerynian - PEP - pirogronian. Zyski pochodzące z glikolizy, całego oddychania tlenowego i beztlenowego też uwzględnij. Co jest podstawową funkcją glikolizy ? To samo się tyczy cyklu Krebsa (podstawowe nazwy muszą być znane). Łańcuch oddechowy - wymienić przenośniki itp. Wyjaśnij sobie pojęcie spirometr - bo możesz zostać zapytany jak takie badanie z jego pomocą przebiega.
Hemoglobina aż się prosi o podanie budowy chemicznej. Zbudowana jest z hemu i globiny. Hem to barwnik, globina białko - gdzie powstają ? Białko na rybosomach, hem w mitochondriach a zawarte w nim żelazo pochodzi z przestrzeni pozamitochondrialnej. Co się dzieje z hemoglobiną ? Czym jest bilirubina (to chyba już ponadobowiązkowe).
Co do układu wydalniczego to pokusił bym się o podanie cyklu mocznikowego. To by było na tyle. Teraz tym tokiem myślowym poszerzaj wiadomości. Jak już pouzupełniasz to wyślij plik - sprawdzimy ponownie. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości