Toksykologiem być.

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
Awatar użytkownika
Nikołajewna
Posty: 146
Rejestracja: 2 lip 2008, o 21:27

Toksykologiem być.

Post autor: Nikołajewna »

Cześć, szybkie pytanie (bo czasu nie staje) dla zorientowanych:
Po jakich studiach można zostać toksykologiem?


EDIT: aha, i, jeśli chcę pracować w laboratorium, badać stężenia różnych substancji, wykrywać je, toksyn albo czegoś tam, to lepiej iść na analitykę medyczną czy na farmację?

Proszę o odpowiedź, bo teraz na szali znajduje się moja przyszłość, satysfakcja i zdrowie Polaków
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Toksykologiem być.

Post autor: Medycyna Lwów »

medycynę lub farmację.


wydaje mi się że był już o tym temat na naszym forum
ja_sama
Posty: 53
Rejestracja: 25 gru 2008, o 19:35

Re: Toksykologiem być.

Post autor: ja_sama »

Po skończeniu analityki możesz pracować w laboratorium i również po tym kierunku możesz zrobić specjalizację z laboratoryjnej toksykologii medycznej.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Toksykologiem być.

Post autor: Biochejter »

Nikołajewna pisze:aha, i, jeśli chcę pracować w laboratorium, badać stężenia różnych substancji, wykrywać je, toksyn albo czegoś tam, to lepiej iść na analitykę medyczną czy na farmację?
Specjalizację z toksykologii można robić zarówno po analityce jak i farmacji, z tym że jeśli ma to być lab diagnostyczny to wybierz analitykę bo od razu po studiach uzyskasz wpis do rejestru diagnostów laboratoryjnych, po farmacji musiałabyś robić podyplomówkę i bulić hajs i poświęcać czas.
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Toksykologiem być.

Post autor: mediatan »

Biochemister pisze: Specjalizację z toksykologii można robić zarówno po analityce jak i farmacji, z tym że jeśli ma to być lab diagnostyczny to wybierz analitykę bo od razu po studiach uzyskasz wpis do rejestru diagnostów laboratoryjnych, po farmacji musiałabyś robić podyplomówkę i bulić hajs i poświęcać czas.
a ja sie nie zogdzie, że po farmnie trzeba robic podyplomówke- wystarczy zrobić specjalizacje z toksykologii właśnie żeby zostać diagnostą:
1. diagnostą laboratoryjnym jest osoba, która:

1) ukończyła studia wyższe na kierunku analityka medyczna i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub
2) ukończyła studia wyższe na kierunkach:

a) biologia lub farmacja i uzyskała tytuł zawodowy magistra,

b) chemia lub biotechnologia i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera,
c) weterynaria i uzyskała tytuł zawodowy lekarza weterynarii oraz

odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a, potwierdzone egzaminem, albo uzyskała specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii lub toksykologii, lub
3) ukończyła studia wyższe na kierunku lekarskim i uzyskała tytuł zawodowy lekarza oraz odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a, lub
4) posiada dyplom wydany w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacja Szwajcarska uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzającym tytuł zawodowy magistra na kierunku analityka medyczna, lub
5) posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego nabyte w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym innym niż Rzeczpospolita Polska lub w Konfederacji Szwajcarskiej, uznane w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z późn. zm.1))
6) posiada pełną zdolność do czynności prawnych
7) posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego
została wpisana na listę diagnostów laboratoryjnych.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Toksykologiem być.

Post autor: Biochejter »

Tak, zgadza się Mediatan, jeśli mówimy o sytuacji już po zakończeniu specjalizacji. Ja pisałem o tym, że po skończeniu farmacji/w trakcie trwania specjalizacji, farmaceuta nie ma uprawnień diagnosty (jeśli pracuje w MLD) - czyli dobre kilka lat musi pracować na innym stanowisku zanim wpis do rejestru dostanie.
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Toksykologiem być.

Post autor: mediatan »

Oki, bo była mowa o toksykologii i w tym kontekście to odebrałem, tzn że jeśli chce sie być diagnostą to pomimo specki trzeba mieć jeszcze podyplomówke A jak widać wystarcza sama specjalizacja z toksykologii
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Toksykologiem być.

Post autor: Biochejter »

Poza tym że specę z toksykologii po farmie ciężko zrobić to wszystko się zgadza. Ale jak ktoś blisko Poznania lub Łodzi + trochę szczęścia i chęci to ok, speca z toksów stoi otworem
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Toksykologiem być.

Post autor: mediatan »

Tak sie zastanawiam tylko ile jest miejsc na toksykologię. Bo w ogóle jej nie uwzględniają. Ale chyba i tak nic nie przebije farmakologii gdzie są aż 3 (słownie: TRZY) miejsca specjalizacyjne na cały kraj
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Toksykologiem być.

Post autor: Biochejter »

O zaszaleli z farmakologią ja pierdacze O_o Nie wiedziałem że AŻ TAK mało miejsc na to. Chyba bezpieczniej nie nastawiać się że na toksy będzie ich zabójczo więcej. Farmakologia to jedna ze sztandarowych dziedzin farmacji, oczadzieli dając tak mało miejsc.

Ps. Oczywiście na apteczną jest ponad 1500 miejsc kariera farmaceutów zaplanowana heh.
Awatar użytkownika
Nikołajewna
Posty: 146
Rejestracja: 2 lip 2008, o 21:27

Re: Toksykologiem być.

Post autor: Nikołajewna »

Hej, dziękuję wszystkim za odpowiedzi, jeżeli ktoś chciałby jeszcze coś dodać, to byłabym wdzięczna.
Jeżeli taki lub podobny temat pojawił się już tu, to publicznie się pokajam
No, czyli mam problem rozwiązany.
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Toksykologiem być.

Post autor: mediatan »

Tak mi sie wydaje że w przypadku specjalizacji na które jest mało miejsc (farmakologia na pewno, toksy pewnie też) już chyba szybciej i łatwiej idzie zrobić doktorat niż się dostać na speckę (trzeba by pracować jakieś 50lat w zawodzie/ mieć kilka innych specek/ profesurę żeby sie załapać przy 3 miejscach w kraju). Chociaż z drugiej strony po dr nie masz uprawnień diagnosty (musi być specka)
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Toksykologiem być.

Post autor: Biochejter »

mediatan pisze:Chociaż z drugiej strony po dr nie masz uprawnień diagnosty (musi być specka)
Prawda, sam doktorat nie daje tych uprawnień, ale istniało (bo to kilka lat temu o tym słyszałem) coś takiego jak uznanie dorobku naukowego i to jest droga którą można było uzyskać tytuł specjalisty w danej dziedzinie.

Ale jak to uznanie dorobku w praktyce wygląda, czy jest aktualne i co trzeba/można zrobić żeby specem tą drogą zostać to zielony jestem.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość