Kariera weterynarza

Wybór uczelni medycznej o kierunku weterynarii. Pomoc i opinie przy punktacji i rekrutacji na studia weterynaryjne. Leczyć zwierzęta duże czy małe.
Awatar użytkownika
absolutny
Posty: 17
Rejestracja: 15 cze 2009, o 16:38

Kariera weterynarza

Post autor: absolutny »

Ile lat musi minąć by zostać wetem pełną gębą"? Czy musi robić staż? Ile trwają specjalizacje?
Michał vet
Posty: 94
Rejestracja: 20 wrz 2008, o 13:24

Re: Kariera weterynarza

Post autor: Michał vet »

Uważam, że rozpatrywanie tego w kwestii czasu jest trochę bezsensu. W każdym przypadku wygląda to trochę inaczej, możesz studiować np 6 lat a są i tacy co studiują 10. Jest wielu weterynarzy którzy pracują w zawodzie 20 czy 30 lat i są bardzo kiepscy, może to wynikać z braku predyspozycji, albo z powodu złego rozwoju kariery np. po studiach trafili do lecznicy w której dyżur polegał na przesiedzeniu, nic tam się nie nauczyli a wręcz może uwstecznili swoją wiedzę którą poznali w czasie studiów. A z drugiej strony są i tacy którzy po 6 latach studiów trafili na staż do bardzo dobrej kliniki gdzie uczestniczyli przy wielu zabiegach, pracujący tam lekarze dzielili się swoim doświadczeniem i umiejętnościami i w przeciągu 4 lat po studiach stają się genialnymi specjalistami. Więc jak widzisz możesz być weterynarzem pełną gębą po 10-15 latach a możesz nim nigdy nie zostac. Ze specjalizacjami weterynaryjnymi to jest inna bajka. Pierwsza sprawa są one nieobowiązkowe i lek. wet. bez specjalizacji może na dobrą sprawę robić to samo co ten ze specjalizacją. Robi się je po kilku latach pracy w zawodzie i trwają zwykle 2-3 lata oczywiście są płatne. Generalnie specjalizację w weterynarii robi się dla szpanu i przyciągnięcia klientów bo ludzie lubią chodzić do specjalistów. I nie zawsze jest tak że ten co ma pod nazwiskiem specjalista chirurg zna się lepiej na chirurgii od lekarza bez specjalizacji który zajmuje się chrurgią.
Awatar użytkownika
absolutny
Posty: 17
Rejestracja: 15 cze 2009, o 16:38

Re: Kariera weterynarza

Post autor: absolutny »

Michal vet, dzięki za odpowiedź Może troszkę źle się wyraziłem bo chodziło mi o to ile trwa nauka na maxa na weta.

Nie mogłem znaleźć info o tym nigdzie. Niektórzy pisali, że te ostatnie pół roku to jest właśnie ten staż. Prawda to?

Jeśli te pół roku to nie staż to:
5,5 studia+1 staż+2/3 specjalizacja=8,5/9,5 Zgadza się?
Michał vet
Posty: 94
Rejestracja: 20 wrz 2008, o 13:24

Re: Kariera weterynarza

Post autor: Michał vet »

Na pewno jest tak, że najpierw kończysz studia 5,5 roku dostajesz dyplom i składasz podanie do izby lekarsko-weterynaryjnej o prawo wykonywania zawodu, jest to oczywiście praforma ale zanim dadzą ci to prawo to też minie z pół roku. Z tymi stażami to nie wiem na 100% jak to jest bo jestem dopiero na 3 roku, ale podejrzewam że to ok 1 rok pracy po studiach. W weterynarii specjalizacje robi się po kilku latach pracy w zawodzie chyba ok 4 lat i dopiero po tych 4 latach idziesz na studia specjalizacyjne które trwają 2-3 lata. Tyle, że tak jak pisałem na razie nie są one obligatoryjne i nie dają Ci raczej dodatkowych uprawnień, ewentualnie dodatkowe umiejętności i przyciągnięcie klientów. Więc jest to całkowicie inaczej niż w przypadku lek.med gdzie lekarz bez specjalizacji nic nie może. To jest stan na dziś, ale jest duże prawdopodobieństwo, że gdy Ty skończysz studia to specjalizacje będą obowiązkowe.
wilczyca92
Posty: 9
Rejestracja: 7 lis 2018, o 10:46

Re: Kariera weterynarza

Post autor: wilczyca92 »

No niestety myślę, że trzeba około 10 lat, żeby być dobrym w tym fachu. Same studia to 5,5 roku, potem staż i dopiero początek przygody z praktyką lekarską. Osobiście podziwiam osoby,które wybierają taką ścieżkę zawodową. To fach, w którym trzeba ciągle sie doksztalcac.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Kariera weterynarza

Post autor: Karol__ »

Jeśli trzeba około 10 lat to jest duża szansa że autor pytania jest już weterynarzem pełną gębą", bo po takim czasie mu odpowiedziałaś
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości