Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
taye86

Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: taye86 »

Treść zadania brzmi następująco: Wymień cechy, które decydują o przewadze wiązania jonowego w danym związku chemicznym.

Tak nie za bardzo wiem, z której strony to pytanie ugryźć. Pierwsze co przychodzi mi na myśl to różnica elektroujemności większa lub równa 1,7. A inne? Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Tuś.
Posty: 389
Rejestracja: 28 maja 2008, o 15:59

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: Tuś. »

Dodałabym jeszcze, że wiązanie jonowe występuje między metalem, a niemetalem.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: Batha »

Przede wszystkim, jak wspomniano, różnica elektroujemności.

Ale nie zawsze się to sprawdza. Np BF3. Różnica EU wynosi 2, a występują tam wiązania kowalencyjne. Inny przykład- ZnCl2 - różnica EU wynosi 1,51, a mimo to jest to związek jonowy. Na podstawie tych przykładów można wysnuć wniosek, że charakter wiązania zależy również od wzajemnego położenia pierwiastków w układzie okresowym.

Coś mi też świata, ale nie mam jak teraz tego sprawdzić: niektóre związki glinu (tlenek chlorek) w zależności od środowiska (wodne/bezwodne) miały rożny charakter (jonowy/kowalencyjny). Ale nie jestem teraz w stanie tego spradzić.
taye86

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: taye86 »

ok, ale co w związku ze wzajemnym położeniem w układzie okresowym?
taye86

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: taye86 »

Batha pisze:Przede wszystkim, jak wspomniano, różnica elektroujemności.

Ale nie zawsze się to sprawdza. Np BF3. Różnica EU wynosi 2, a występują tam wiązania kowalencyjne. Inny przykład- ZnCl2 - różnica EU wynosi 1,51, a mimo to jest to związek jonowy. Na podstawie tych przykładów można wysnuć wniosek, że charakter wiązania zależy również od wzajemnego położenia pierwiastków w układzie okresowym.

Coś mi też świata, ale nie mam jak teraz tego sprawdzić: niektóre związki glinu (tlenek chlorek) w zależności od środowiska (wodne/bezwodne) miały rożny charakter (jonowy/kowalencyjny). Ale nie jestem teraz w stanie tego spradzić.
ok, ale 1. to nie jest związek metalu z niemetalem, 2. w solach występuje wiązanie jonowe. Mi nie chodzi o szukanie wyjątków, ale o regułę. Batha, ja wiem, o co Ci chodzi, naprawdę, tylko ja szukam ogólnych prawidłowości.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: Batha »

To nie są wyjątki. To są przypadki, które pokazują, że nie trzeba się tej reguły (o elektroujemności) ściśle trzymać. Nie tylko w solach jest wiązanie jonowe (ale myślę, że to wiesz).
To jest wyjątek: HgBr2- związek metalu z niemetalem mający budowę kowalencyjną (prawdopodobnie dlatego, że jest spolimeryzowany)
ok, ale co w związku ze wzajemnym położeniem w układzie okresowym?
im dalej są od siebie, tym większy charakter wiązania jonowego
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: Batha »

jeszcze wymyśliłam coś takiego: stopień utlenienia. Spójrz na związek, który podałam wcześniej- bromek rtęci (II)- HgBr2, db. rozpuszczalny. Natomiast bromek rtęci (I)- Hg2Br2, mimo, iż słabo rozpuszcza się w wodzie, to ta mała część, która si się rozpuści dysocjuje.
Albo inny przykład. Mangan (lub któryś inny metal bloku d lub p). Jego związki na niższych SU, np MgCl2, mają charakter jonowy, ale wraz ze wzrostem SU, wiązania wytwarzane przez pierwiastek, przybierają charakter kowalencyjny- np w takim jonie MnO4-- Mangan tworzy z tlenem wiązania kowalencyjne. Czemu nie dotyczy to metali bloku s? A to dlatego, że nie mają takiego bogactwa stopni utlenienia. A o pierwiastkach bloku f za mało wiem, żeby się wypowiadać.
Wniosek: dla metali bloków d i p, wraz ze wzrostem SU maleje charakter wiązania jonowego.

Zdaję sobie sprawę, że to jest trochę zbyt przekombinowane
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: Batha »

i jeszcze jedno: związki jonowe chętniej tworzą metale bloku s (niż d)
Przykład KCN- jonowy
[Fe(CN)6]4- kompleks, wiązania koordynacyjne

wyjaśnienie: pierwiastki bloku d mogą przyjmować elektrony (a dokładniej pary elektronowe) na podpowłokę d.
taye86

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: taye86 »

Zadanie było dość proste. Wymień cechy, które decydują o przewadze wiązania jonowego w danym związku chemicznym. Otrzymałem elaborat. Mimo to dzięki.
Awatar użytkownika
Mercedes
Posty: 161
Rejestracja: 22 cze 2009, o 17:30

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: Mercedes »

Dlaczego KF ma bardziej jonowy charakter od NaF? Różnica elektroujemności jest przecież taka sama
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: tin »

Jest wzór na procentowość udziału wiązania jonowego, ale też oparty na elektroujemności z tym, że jest dokładniejszy. Musiałbym rzucić okiem na notatki.
Awatar użytkownika
Mercedes
Posty: 161
Rejestracja: 22 cze 2009, o 17:30

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: Mercedes »

Mam coś takiego w podręczniku, dla różnicy 3,1 udział wiązania jonowego będzie wynosić między 89 a 92 % (tabelka w kolumnie zmienia wartości co 0,2). Ale to mi nic nie mówi dlaczego KF ma mieć bardziej jonowy charakter od NaF, bo ich różnica elektroujemności jest taka sama: 3,1
Awatar użytkownika
Mati_P
Posty: 411
Rejestracja: 17 sie 2009, o 08:25

Re: Cechy determinujące przewagę wiązania jonowego

Post autor: Mati_P »

Weź pod uwagę odległość elektronów walencyjnych od jądra.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości