Sprawdzian - podziały komórkowe

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Julka24
Posty: 1
Rejestracja: 2 gru 2009, o 15:14

Sprawdzian - podziały komórkowe

Post autor: Julka24 »

Hej wszystkim! mam wielki problem, jutro mam sprawdzian z biologi z podziałów komórkowych i przerabiam najróżniejsze zadania z tego działu, natknęłam się na takie zadanie:

1. Ile biwalentów utworzy się podczas podziału mejotycznego w komórce, jeżeli liczba chromosomów n=8? 1 pkt.
a) 8
b) 16
c) 24
d) 36

próbuje je zrobić, ale nic mi nie wychodzi

zaczęłam od rozpisania co się dzieje w każdej z faz:

Faza G1 2n=8 2c
Faza S 2n=16 4c
Faza G0 2n=16 4c
I podział mejotyczny 1n=8 2c
II podział mejotyczny 1n=8 1c

skoro n to jest liczba informacji genetycznej i wskazuje nam ile jest chromosomów, czyli powstają 4 biwalenty, a poprawna odpowiedź to 8 biwalentów i tu pojawia się mój problem, czy jeśli w zadaniu napisano: liczba n=8, a skoro ja wiem, że mejotycznie dzielą się tylko organizmy diploidalne, to mam w fazie G1 przyjąć 2n=16? (gdybym tak zrobiła to prawdopodobnie wszystko by się zgodziło)

Mam jeszcze jedno pytanie: po I podziale mejotycznym, następuje redukcja o połowę liczby chromosomów, czyli redukcja informacji genetycznej z 2n do 1n, a także redukcja liczby cząsteczek DNA z 4c do 2c
w II podziale mejotycznym nie następuje redukcja liczby chromosomów (czyli informacji genetycznej) ale dochodzi do redukcji liczby cząsteczek DNA z 2c do 1c, nie wiem właśnie czy dobrze myślę, mam nadzieję że ktoś rozwiej moje wątpliwości

jeszcze jedno pytanie: czy o liczbie chromosomów informuje nas liczba n, czy c? w zeszycie zapisałam, że n jest to liczba chromosomów i oznacza zawartość informacji genetycznej danego genomu i nie wiem czy jest to poprawnie zapisane?

bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź, jak już pisałam jutro mam sprawdzian

z góry dziękuję
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Sprawdzian - podziały komórkowe

Post autor: malgosi35 »

1. Ile biwalentów utworzy się podczas podziału mejotycznego w komórce, jeżeli liczba chromosomów n=8?[ 1 pkt.

Faza G1 2n=16 2c=16
Faza S 2n=16 4c=32
Faza G2 2n=16 4c=32
I podział mejotyczny 1n=8 2c=16
II podział mejotyczny 1n=8 1c =8

na 16 chromosomów powstaje 8 biwalentów.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

[Link] Sprawdzian - podziały komórkowe

Post autor: malgosi35 »

Mam jeszcze jedno pytanie: po I podziale mejotycznym, następuje redukcja o połowę liczby chromosomów, i redukcja informacji genetycznej z 2n do 1n, a także redukcja liczby cząsteczek DNA z 4c do 2c
w II podziale mejotycznym nie następuje redukcja liczby chromosomów (czyli informacji genetycznej - ilość infrmacji genetycznej też ulega redukcji) ale dochodzi do redukcji liczby cząsteczek DNA z 2c do 1c, nie wiem właśnie czy dobrze myślę, mam nadzieję że ktoś rozwiej moje wątpliwości

Tu masz o genomie:
genotyp-a-genom-vt15765.htm
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości