Transfuzja krwi

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
kp1990
Posty: 88
Rejestracja: 4 lip 2008, o 18:10

Transfuzja krwi

Post autor: kp1990 »

Mam pytanie odnośnie transfuzji krwi.
W dostępnych mi podręcznikach licealnych w tematach poświęconych przetaczaniu krwi autorzy piszą iż komuś przetacza się KREW". Sugerowało by to iż przetacza się wszystkie składniki krwi. Ale w takim razie jak możemy określać osobę z grupą krwi 0, która posiada w osoczu naturalne przeciwciała anty A i B, uniwersalnym dawca? Przecież jeżeli taka krew zostanie przetoczona osobie z gruprą krwi np. A to krwinki powinny ulec aglutynacji ponieważ na powierzchnie krwinek biorcy zjadują się antygeny A a w osoczu dawcy przeciwciała anty-A.
Dlatego właśnie nie wiem co mam myśleć. Czy może przetacza się jedynie same erytrocyty, a w podręcznikach używany jest duży skrót myślowy"?
BARDZO PROSZĘ O POMOC!
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Transfuzja krwi

Post autor: Medycyna Lwów »

przetacza się oczywiście nie tylko całą krew, lae osocze, masy6 czerwonokrwinkowe, same płytki itp. Słusznie zauważyłaś z tymi przeciwciałami, jednak następuje przy przetaczaniu następuje efekt rozcieńczenia i nie dochodzi zazwyczaj do poważniejszych powikłań.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Transfuzja krwi

Post autor: Padre Morf »

przy przetaczaniu następuje efekt rozcieńczenia i nie dochodzi zazwyczaj do poważniejszych powikłań.

niemniej jednak zdarzały się ciężkie powikłania poprzetoczeniowe wymagające nawet leczenia nerkozastępczego.

Najczęściej przetacza się KKCz (koncentrat krwinek czerwonych) zawierający niewielkie ilości osocza.

Krew pełną (KPK) przetacza się jedynie w przypadku utraty co najmniej 25% objętości krwi.
U dzieci i noworodków przetacza się tzw, krew pełną rekonstytuowaną (KPR).
kp1990
Posty: 88
Rejestracja: 4 lip 2008, o 18:10

Re: Transfuzja krwi

Post autor: kp1990 »

dzięki wielkie - teraz już wszystko jest dla mnie jasne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości