takie zadania z genetyki :)

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
scarlet91
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2010, o 21:47

takie zadania z genetyki :)

Post autor: scarlet91 »

jezeli ktos moze mi powiedziec w jaki spsob mam podejsc do tych zdan zeby je rozwiazac to bedzie wdzieczne

1. geny reprezentatywne przez wieksza niz dwa liczbe alleli okreslamy wielokrotnymi. zwiekszaja one roznorodnosc fenotypowa i genotypowa populacji. w pulach genowych dwoch wybranych populacji stwierdzono, ze gen S reprezentowany jest przez trzy allele. W pierwszej populacji:
*wszytskie trzy allel wykazuja wzgledem siebie kodominacje,
w drugiej zas:
*tylko dwa allele wykazuja wzgledem siebie kodominacje oraz calkowita dominacje wzgledem pozostalego allelu.

ILE rodzajow fenotypow a aile genotypow pod wzgledem tego genu mozna stwierdzic u osobnikow nalezacych do
a) pierwszej populacji
b)drugiej populacji

Moim zdaniem a) 3 i 3 a b)3 i 2 a my byc a)6 i 6 a b) 6 i 4 nie rozumiem w jaki sposob?

2.Mieszancowe potomstwo bialych i czarnych ludzi ma skore posredniej barwy. w potomstwie mulatow natomiast odcienie skory sa bardzo rozne- od bialej do czarnej. W tym typie wspoldzialania jedna cecha jest determinowana przez kilka genow, ktorych efekty sie sumuja. Geny takie to poligeny. W rezultacie cecha ta wykazuje stopniowe zmiany nasilenia, ktore jest proporcjonalne do liczy wlasciwych alleli.

a) ile par poligenow determinuje ceche, jesli homozygoty recesywna i dominujaca wystapia z czestoscia 1/64 kazda?

odpowiedz jest ze 3 i tez nie wiem jak to obliczyc
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: takie zadania z genetyki :)

Post autor: malgosi35 »

1 populacja:
AAfenotyp A
BBfenotyp B
CCfenotyp C
ABfenotyp AB
ACfenotyp AC
CBfenotyp BC

populacja 2
AAfenotyp A
BBfenotyp B
ccfenotyp c
ABfenotyp AB
Acfenotyp A
Bcfenotyp B
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: takie zadania z genetyki :)

Post autor: malgosi35 »

szaxchownica 64 polowa czyli 8*8. 8typów gamet da osobnik o 3 heterozygotach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość