Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
panosze
Posty: 72
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 17:01

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: panosze »

A przepraszam może też powiedzielibyście coś o hybrydyzacji no oczywiście wiem, że hybrydyzacja sp3 to kąt 109 stopni i 28 minut, hybrydyzacja sp2 kąt 120 stopni, hybrydyzacja sp kąt 180 stopni, umiem też policzyć liczbę przestrzenną LP, ale czasami nie wychodzi i mam pytanie jak liczyć , żeby zawsze wychodziło, a liczę w następujący sposób LP= liczba wiązań sigma+ liczba wolnych par elektronowych na atomie centralnym.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Giardia Lamblia »

panosze pisze:a liczę w następujący sposób LP= liczba wiązań sigma+ liczba wolnych par elektronowych na atomie centralnym.
Można też inaczej, LP = liczba wiązań z ligandami* + liczba wolnych par elektronowych

* wiązania wielokrotne liczymy jako 1 wiązanie, wolne elektrony (np. w rodnikach) również

Powinno wychodzić poprawnie.
Awatar użytkownika
Excited
Posty: 84
Rejestracja: 28 cze 2013, o 04:28

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Excited »

mst pisze:Wystarczy, że zapamiętasz, iż cząsteczki typu AB3 mają moment dipolowy równo 0 (cząsteczka płaska, kąty 120 stopni), wyjątkami są NH3 i PH3, gdzie cząsteczka ma zarys czworościanu foremnego i moment dipolowy jest różny od zera.


Na określanie kształtu NH3 i PH3 polecam termin piramida trygonalna
panosze
Posty: 72
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 17:01

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: panosze »

A przepraszam mam taką prośbę o sprawdzenie powyższej metody chodzi o sprawdzanie momentu dipolowego: ja to sprawdzam w następujący sposób , ale nie jestem pewien czy ta, te metody są poprawne z punktu widzenia merytorycznego, chemicznego i dlatego się pytam, a sprawdzam w następujący sposób najpierw rysuję cząsteczkę, drobinę zaznaczam wiązania i zaznaczam w którą stronę są przesunięte i czy się zerują , a dodatkowo patrzę się czy nie wolnych par elektronowych na atomie centralnym, albo czasami tylko się patrzę czy nie ma wolnych par elektronowych np. w BF3 nie ma czyli moment dipolowy równy zero, a amoniak (NH3) ma 1 wolną parę elektronową czyli moment dipolowy różny od zera, SO2 wolna para elektronowa czyli moment dipolowy różny od zera, SO3 brak wolnych par elektronowych czyli moment dipolowy równy zeru, albo np. w NaOH rozrysowuję sobie i widzę, że wiązania się wzajemnie nie zerują bo groty strzałek są skierowane w tą samą stronę, albo Ca(OH)2 tak samo, ale ciągle nęka mnie to jedno pytanie czy ta metoda jest poprawna, a jeżeli nie to proszę niech ktoś mi podpowie jak ją udoskonalić, podkręcić, aby stała się doskonałą, albo niech ktoś przedstawi swoją metodę w jaki on sposób to określa tak bardzo łopatologicznie jak najprościej jak dla przedszkolaka, z za te moje wywody, ale się jakoś tak rozpisałem i nie mogłem się powstrzymać.
Przepraszam to już ostatnie pytanie dla pewności w H2SO4 i HNO3 ma moment dipolowy różny od zera, przynajmniej mi tak wychodzi jak rozrysowałem i zaznaczyłem wektory i niby się nie sumują, ale czy to prawda?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Giardia Lamblia »

Szczerze mówiąc nie czytałem tego, tylko zerkałem, ale może w czymś pomóc.
Tak, HNO3 ma moment dipolowy, H2SO4 też
panosze
Posty: 72
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 17:01

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: panosze »

No dobra czytałem zamieszczony przez ciebie materiał, ale teraz zdaje mi się, że mniej wiem niż wiedziałem, ale przejdę do sedna sprawy w metanie moment dipolowy wynosi zero , a w etanie jak bo hybrydyzacja przecież też sp3, a w butanie też hybrydyzacja sp3 niby pisało, że grupa -CH3 posiada moment dipolowy, ale podajże na Wikipedii pisze , że propan ma moment dipolowy, ale ja się pytam dlaczego jak na zamieszczonym materiale pisało , że w całym szeregu będzie moment dipolowy równy zero, ale może to ja źle przeczytałem artykuł. Dzięki jeszcze raz za tłumaczenia wiem, że miało być ostatnio, ostatnie pytanie.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Giardia Lamblia »

Musieli zastosować najwidoczniej uproszczenie, moment dipolowy jest w propanie ale bardzo niewielki. Chodzi o to, że obecność wiązania węgiel-węgiel (2 grupy metylowe przyłączone do środkowego węgla) będzie nam powodować powstanie momentu dipolowego w cząsteczce propanu:

Ciężko mi trochę głębiej wejść w ten temat, sam aż tak świetnie go nie rozumiem i muszę opierać się na informacjach znalezionych w skryptach.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: DMchemik »

Zapewne w propanie przez wielkość 2 grup metylowych lokalizacja wiązań odbiega nieco od czworościanu foremnego, poza tym wiązania C-H w grupie CH2 wnoszą inny udział niż grupy CH3. Stąd moment się nie zeruje, ale jest bardzo mały. Gdyby to była płaska cząsteczka z kątami pomiędzy wiązaniami 90* to by się zerowało.

Zauważmy, że w etanie mamy prostszą sytuację.
panosze
Posty: 72
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 17:01

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: panosze »

Przepraszam czy mógłby to ktoś sprawdzić:

- metan (moment dipolowy równy zero)
- etan (moment dipolowy równy zero)
- propan (moment dipolowy różny od zera)
- butan (moment dipolowy równy zero)
- pentan (moment dipolowy różny zero)
- heksan (moment dipolowy równy zero)
- heptan (moment dipolowy różny od zera)
- oktan (moment dipolowy równy zero)
- nonan (moment dipolowy różny od zera)
- dekan (moment dipolowy równy zero)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość