Prośba o sprawdzenie trzech zadań

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
Seziel
Posty: 37
Rejestracja: 10 lip 2009, o 19:27

Prośba o sprawdzenie trzech zadań

Post autor: Seziel »

Witam, mam problem z trzema zadaniami, których treść zamieszczam poniżej.

1. Jednomolowy, obojętny roztwór wodny azotanu srebra poddano elektrolizie na elektrodach srebrnych. Podaj równania procesów elektrodowych.

K(-) Ag+ + eAg
A(+) AgAg+ + e

2. Jaka ilość energii wydzieli się sposobem termicznym podczas wybuchu 6dm3 mieszaniny piorunującej odmierzonej w warunkach standardowych, jeżeli entalpia tworzenia pary wodnej wynosi -242 kJ/mol

2 mole wodoru + 1 mol tlenu2 mole wody

1 mol mieszaniny 22,4 dm3
x moli mieszaniny 6 dm3
x = 0,26 mola

3 mole mieszaniny 2 mole wody
0,26 mola mieszaniny x moli wody
x = 0,17 mola wody

1 mol wody - 242 kJ Q
0,17 mola wody - x kJ Q
x= 41,14kJ Q

3. Dwutlenek węgla ulega w wysokiej temperaturze rozkładowi na tlenek węgla i tlen. Oblicz procentowy skład objętościowy mieszaniny gazów w stanie równowagi, jeżeli 20% dwutlenku węgla uległo rozkładowi.

Po sprawdzeniu pierwszego zadania prosiłbym dodatkowo o wskazówki dot. elektrolizy na nieobojętnych elektrodach, bo nie wiem co z czym trzeba wtedy porównywać w tabelach potencjałów.
Co do zadania drugiego, to prawidłowy wynik to 39,7 kJ. Niby różnica niewielka, ale chyba jednak nie można tego zwalić na błąd przybliżenia, bo nie było za bardzo czego przybliżać.
Z trzecim mam największy problem i proszę o modelowe rozwiązanie - może to mi pomoże w zrozumieniu tego typu zadań.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Seziel
Posty: 37
Rejestracja: 10 lip 2009, o 19:27

Re: Prośba o sprawdzenie trzech zadań

Post autor: Seziel »

No ludzie, naprawdę nie wiecie? Pozbyłem się już problemów z zadaniem 1 i 3, nadal jednak nie wiem, czy poprawnie obliczyłem 2 i ponownie proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Prośba o sprawdzenie trzech zadań

Post autor: Tau »

HA JESTEM WIELKI. Na początku jak liczyłem wychodziło mi tyle samo co tobie, robiłem to dla relaksu od przygotowań na chemię Fizyczną, ale jak widać źle że to robiłem bo to trzeba połączć. Zaraz napiszę ci całe zadanie
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Prośba o sprawdzenie trzech zadań

Post autor: Tau »

Godzina 1:10lt= zaplątałem się, mam to co Renata Begier w oczach ale zrobiłem

H2 +1/2 O2gtH20

1,5x 22,4 - 1mol
6dm3 - x

x= 0,178

1 mol - -242kJ
0,178 mola - 43,07 kJ

W=pv
pv=nRT
W=nRT
W=1,5x8,31x273=3,4lt=wiem, że są nowe standardy ale wychodzi gorszy wynik, jak chcesz to podstaw 298 i wyjdzie 3,7
U=-43,07-3,4 =-39,67 czyli około 39,7

Odp: wydzieliło się ciepła 39,7.

Dziękuję, idę spać next time nie dawać mi trudnych pytań.
Awatar użytkownika
Seziel
Posty: 37
Rejestracja: 10 lip 2009, o 19:27

Re: Prośba o sprawdzenie trzech zadań

Post autor: Seziel »

Wielkie dzięki, podchwytliwe zadanie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości