hemoglobina ptasia

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

hemoglobina ptasia

Post autor: Korczaszko »

Czy wie ktoś coś o hemoglobinie ptasiej? A dokładnie jaki wpływ na nią ma heksafosfoinozytol lub też heksozogammainozytol (różnie jest w różnych zestawach pytań pewnie to w ogóle zupełnie inny związek ), w notatkach nie mojego autorstwa znalazłam, że związek ten wpływa na erytropoezę ptaków, ale nie ma nic o powinowactwie do tlenu |
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: hemoglobina ptasia

Post autor: Korczaszko »

Nie mogę już edytować.

Dlaczego hemoglobina i mioglobina pomimo różnej struktury I-rzędowej mają podobną (taką samą?) strukturę III-rzędową?
Pomimo różnic w rodzaju i liczbie aminokwasów, mioglobina i łańcuchy polipeptydowe P HbA wykazują praktycznie identyczną strukturę drugorzędową i trzeciorzędową. To ścisłe podobieństwo, dotyczące również umiejscowienia hem u i odcinków helikalnych, jest przynajmniej w części wynikiem substytucji aminokwasów o podobnych właściwościach i równoznacznych pozycjach w strukturze pierwszorzędowej mioglobiny i podjednostki P HbA. Nawet występowanie 7 a nie 8 odcinków helikalnych w łańcuchu P nie zmienia zasadniczego podobieństwa strukturalnego tych polipeptydów. Podobnie jak w przypadku mioglobiny, zarówno podjednostki ot, jak i p HbA charakteryzuje obecność hydrofobowych reszt aminokwasowych wewnątrz cząsteczki (z wyjątkiem 2 reszt His w każdej podjednostce), a hydrofilowych na zewnątrz cząsteczki.
Biochemia Harpera

Z polskiego na nasze. Tu chodzi o to, że w tych samych pozycjach występują aminokwasy o podobnych właściwościach. I tyle? Tzn. że białko może się tak samo fałdować bo przez podobne aminokwasy, między różnymi odcinakami mioglobiny i hemoglobiny powstają takie same oddziaływania? Wydaje mi się, że gdzieś czytałam, że 20% aminokwasów w obu tych białkach jest takich samych i, że leżą one w miejscach kluczowych dla powstawania struktur wyższych rzędów. Tylko nie wiem gdzie |
adis1989
Posty: 11
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:53

Re: hemoglobina ptasia

Post autor: adis1989 »

niestety Marzeno nie mogę Ci pomóc.zapytaj Maciusia
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: hemoglobina ptasia

Post autor: Korczaszko »

sam go pytaj Adasiu wujo Maciek na pewno wie
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: hemoglobina ptasia

Post autor: Tahtimittari »

Też dobrnęłam do tego pytania I znalazłam kolejne lepsze: U wysokomlecznych krów w okresie najwyższej laktacji dochodzi do kwasicy ketozowej, dlaczego biorąc pod uwagę wysoką intensywność cyklu pentozofosforanowego w gruczole mlekowym i że mleko ma 5% cukru?
może jakiś musk biochemiczny wie?
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: hemoglobina ptasia

Post autor: Korczaszko »

Tahtimittari, co do ptasiej ktoś ode mnie z roku odkrył odpowiedź. Znalazł jakiś artykuł o Hb gadziej ()) i tam było, że ptasia działa tak samo Artykuł był po inglisku i chyba jest na naszym starym forumie.
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: hemoglobina ptasia

Post autor: Tahtimittari »

Znalazłam już jak działa,tam miałaś adnotację, że jak BPG u ssaków.
Teraz mnie nurtuje o tych krowach i kwaśnej ketonazie czy jak jej tam D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości