Dziwny odruch podczas snu

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Filister »

Czasami kiedy kładę się spać miewam dziwny odruch", czy jak to tam nazwać. Otóż kiedy powoli zapadam w sen, ale można powiedzieć jest to jeszcze jakby taki stan między snem a jawą, wtedy czasami zdarzy się, że przez moje ciało przechodzi taki impuls", moje ciało podskakuje", jakby mnie ktoś podłączył pod napięcie. Wtedy się budzę. Zdarza mi się to co jakiś czas. Pytałem i niektóre osoby też miewają coś takiego. Wie ktoś co jest i czym to jest spowodowane?
Awatar użytkownika
Regalelilium
Posty: 15
Rejestracja: 22 sty 2010, o 20:26

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Regalelilium »

Mam wrażenie, że czasem mam podobnie, ale to bardzo rzadko się zdarza. Jest tak, że prawie zasypiasz nagle jakiś impuls i budzisz się i nie wiesz co się do końca stało, ale coś poczułeś tak?
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Filister »

Zapadam w sen, i nagle budzę się czując że moje ciało podskakuje na łóżku.
Awatar użytkownika
Regalelilium
Posty: 15
Rejestracja: 22 sty 2010, o 20:26

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Regalelilium »

"podskakuje", czyli, że kilka razy tak?
Mi się zdarza pojedyncze silne drgnięcie coś takiego.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Korczaszko »

Hałs mówił, że to organizm odbiera sen tak jakby umierał i ten odruch ma obudzić D ach ten hałs
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Filister »

Regalelilium pisze:"podskakuje", czyli, że kilka razy tak?
Mi się zdarza pojedyncze silne drgnięcie coś takiego.
Nie kilka razy a raz, tak jak napisałaś właśnie. Napisałem że podskakuje czyli że podskakuje akurat w danym momencie.
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: grzyb_m »

Są to pewnie zrywania mięśniowe:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Mioklonie
Awatar użytkownika
Regalelilium
Posty: 15
Rejestracja: 22 sty 2010, o 20:26

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Regalelilium »

grzyb_m, u mnie na pewno jest to Opis się zgadza, a po za tym według mnie potwierdzeniem jest też to, że czasami mnie skurcze łapią, chociaż nie do końca się znam, ale może mieć to jakiś związek )

A i jeszcze coś: Maryjusz jak zwykle źle zrozumiałam, przyznaję się bez bicia, nie umiem czytać (ze zrozumieniem - nauczyciele wiecznie narzekają ).
Ostatnio zmieniony 7 lut 2010, o 21:35 przez Regalelilium, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nikołajewna
Posty: 146
Rejestracja: 2 lip 2008, o 21:27

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Nikołajewna »

Mi się zawsze wtedy śni, że potykam się na chodniku
Zawsze!
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Filister »

Niko&#x142ajewna pisze:Mi się zawsze wtedy śni, że potykam się na chodniku
Zawsze!
No właśnie wiele ludzi mówi że akurat w tym momencie śni im się że się potykają, albo spadają skądś albo coś podobnego. Mi zazwyczaj nic się wtedy nie śni. Zresztą ciekawe jak to się dzieje że akurat śnimy o takich rzeczach w takich momentach?
j_d_w
Posty: 1
Rejestracja: 8 lut 2010, o 20:51

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: j_d_w »

Odruchy te najprawdopodobniej związane są z naszymi przodkami, którzy w obronie przed drapieżnikami spali na drzewach półkach skalnych i podobnych miejscach. Dzięki tym odruchom byli co jakiś czas budzeni co chroniło ich od upadku. Dlatego również mamy sny o spadaniu z budynków itd. Ewolucja
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Arkuos »

nie sądze by było to związane z ewolucją Chyba, ze moje sny tak wyewoluowały -) Miłem parę razy podobne przeżycia, oczywiście może być też tak, ze nie pamiętamy wszystkich, a są dosyć częste. U mnie to były pmiętam schody, a drugim razem tuż po zajściu w sen pojawiłem się u siebie w kuchni, otworzyłem rozgrzaną kuchenkę, po otwarciu odrazu odczułem buch goracego powietrza. Sam nie wiedząc czemu postanowiłem włożyć głowę do środka, tak aby nie dotknąć ścianek piekarnika, jednak dotknąłem wykonałem odruch głowa do góry i hop, podskoczyłem na jawie parę centymetrów, a oddech miałem mocno przyspieszony
Awatar użytkownika
Regalelilium
Posty: 15
Rejestracja: 22 sty 2010, o 20:26

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Regalelilium »

U mnie wówczas śni się, że spadam i podczas upadku bum i drgnięcie i wielki strach w oczach. Czasami dzieje się to tak szybko, że nie można odczuć, że to sen )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości