Proszę wszystkich o pomoc!!!

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
einfg
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2010, o 15:03

Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: einfg »

Witam maja nauczycielka biologii zadała nam 90 zadań do zrobienia do końca lutego. Zrobiłem już 56 ale reszta mnie przerasta szczególnie genetyka czy ktoś może mi pomóc?

Pyt1. Wyjaśnij przebieg dziedziczności płci i cech z nią sprzężonych. Tu wiem że chodzi o np daltonizm ale jak to ująć.?
Pyt2. Przedstaw dowody na to, że DNA jest substancją dziedziczną.
Pyt3. Wyjaśnij budowę kodu genetycznego.
Pyt4. Scharakteryzuj proces replikacji.
Pyt5. Omów etapy przebiegu biosyntezy białka.
Pyt6. Omów rodzaje mutacji i ich znaczenie.
Pyt7. Wymień podstawowe choroby genetyczne, określ ich objawy oraz podłoże genetyczne.
Pyt8. Omów wykorzystanie genetyki, w tym techniki inżynierii genetycznej w uprawi roślin, hodowli zwierząt, medycynie, przemyśle spożywczym, kryminalistyce i medycynie sadowej.
Pyt9. Wymień i omów tezy teorii ewolucji drogą doboru naturalnego Darwina.
Pyt10. Zanalizuj etapy antropogenezy w świetle współczesnych osiągnięć paleontologicznych.
Pyt11. Wymień bezpośrednie dowody świadczące o ewolucji organizmów.
Pyt12. Omów znaczenie bakterii i grzybów w przyrodzie. Podaj po 3 przykłady wykorzystania ich w gosp. człowieka.
Pyt13. Wykaż związek budowy ryb z warunkami środowiska.
Pyt 14. Wykaż, że płazy to organizmy przystosowane do życia w dwóch środowiskach.
Pyt15. Jakie osiągnięcia umożliwiły gadom przystosowanie sie do lądowego trybu życia.
Pyt16. Zanalizuj jak ptaki przystosowały się do latania. Scharakteryzuj formę przejściową łączącą gady z ptakami.
Pyt17.Na czym polega zjawisko sukcesji ekologicznej. Podaj po jednym przykładzie sukcesji pierwotnej i wtórnej.
Pyt18. Scharakteryzuj dowody pośrednie świadczące o ewolucji:
a) z danych anatomii porównawczej
b) z danych embriologii
c) z danych biochemii i fizjologii
Pyt19. Wymień czynniki ewolucji i wykaż jaki wpływ ma powstanie gatunków(tego zupełnie nie rozumie, ale pytanie jest właśnie w takiej formie)
Pyt20.Określ przyczyny eutrofizacji wód i skutki tego zjawiska.
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: pyati »

Wpisz w google wszystkie pytania, na pewno sa odpowiedzi, streść sobie to co będzie napisane i masz gotowe. A jak czegoś konkretnego nie będziesz rozumiał to napisz. W 1 zadaniu zrób po prostu tą krzyżowkę na daltonizm i bedziesz miał odpowiedź.
einfg
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2010, o 15:03

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: einfg »

W 1 zadaniu nie chodzi o krzyżówkę. Napisałem, że wiem, iż jedną z cech sprzężonych jest daltonizm. Tyle, że ja ja mam cały proces dziedziczenia płci opisać. Czyli krok po kroku jak to się dzieje.
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: pyati »

To może napisz, że wywołana jest takim i takim allelem, kto choruje częściej i ble ble ble- wiesz o co chodzi. Ja bym tak rozumiała to pytanie.

Np coś takiego.

Daltonizm jako choroba genetyczna
Chorobę tą wywołuje recesywny allel d, leżący w chromosomie X. Prawidłowy allel dominujący jest oznaczany jajko D. Allel d występuje stosunkowo rzadko w populacji ludzkiej. Daltonizm wśród mężczyzn pojawia się średnio raz na około 40 osób. U kobiety wystąpią objawy daltonizmu, jeżeli będzie ona homozygotą pod względem genu d, co zdarza się bardzo rzadko, średnio raz na 1600 kobiet. U mężczyzn mogą pojawić się dwa genotypy związane z daltonizmem: XDY i XdY. W pierwszym przypadku mężczyzna normalnie odróżnia kolory, w drugim jest daltonistą. U kobiet mogą pojawić się trzy możliwe kombinacje alleli związanych z nierozróżnianiem barwy zielonej i czerwonej: XDXD, XDXd i XdXd. Jeżeli kobieta ma dwa allele D, to odróżnia kolory i nie jest nosicielką genu odpowiedzialnego za daltonizm. Kobieta mająca dwa recesywne allele d jest daltonistką. Heterozygotyczna kobieta XDXd wprawdzie prawidłowo odróżnia kolory, ale jest nosicielką genu d i może przekazać go swoim synom i córkom. Mężczyzna daltonista może przekazać allel d jedynie córkom, a nie synom, gdyż synom przekazuje chromosom Y. Kobieta daltonistka przekaże cechę synom ze 100% prawdopodobieństwem, niezależnie od tego czy ojcem dziecka będzie mężczyzna rozróżniający barwy czy też nie, ponieważ oba chromosomy X kobiety daltonistki zawierają allel d. Pojawienie się daltonizmu u córek takiej kobiety będzie zależało od tego, czy ich ojciec jest daltonistą czy nie. W pierwszym przypadku wszystkie córki będą daltonistkami, a w drugim- będą rozróżniały kolory, ale wszystkie będą nosicielkami recesywnego genu d.
z naciskiem raczej na ten fragment
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: Tau »

Ja popieram Pyati odnośnie wujka Google i ewentualnie cioci Wikipedii. No rozumiem, że czasami trzeba użyć rozumu jak przy dumaniu np to o rybach (aczkolwiek nie dużo trzeba wystarcyz spojrzeć na rybkę), czy też więcej rozumu przy DNA (obalmy mit samorództwa, bocianów i kapusty . Bez chłopa brzdąca nie będzie). Jeśli masz problem z którymś konkretnym to napisz, bo odwalać brudną robotę i szukać za Ciebie w Wikipedii i Google podstawowych informacji to jest.nierozsądne
einfg
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2010, o 15:03

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: einfg »

Ok ale to co napisała pyati to nie to o co chodzi. Opisała jak to sie dzieje, że dziecko zostaje daltonistą. Tyle, że nie o to chodzi. daltonizm to przykład, mogłem podać kolor oczu u muszki owocówki, albo hemofilie. Chciałbym wiedziec jak to sie dzieje, że powstaje kobieta lub facet. Jak to się dzieje, że czasem powstaje XX a czasem XY.
Rozumiecie pytanie Wyjaśnij przebieg dziedziczności płci i cech z nia sprzeżonych? Raczej wątpię.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: malgosi35 »

Kobieta wytwarza gamety jednego rodzaju z X
mężczyzna z X lub Y

XX*XY

F1

X
X.XX - dziewczynka
Y.XY - chłopiec
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: pyati »

einfg pisze: Chciałbym wiedziec jak to sie dzieje, że powstaje kobieta lub facet. Jak to się dzieje, że czasem powstaje XX a czasem XY.
Ojej, nie myślałam, że chodzi o aż taką podstawową wiedzę.
einfg
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2010, o 15:03

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: einfg »

Wszyscy niby tacy inteligentni, a o Morganie nie wiecie nic. LOL

Może trochę grzeczniej.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: malgosi35 »

Nie słyszałam by muszki owocowe chorowały na daltonizm.
einfg
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2010, o 15:03

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: einfg »

A kto tak twierdzi? Daltonizm to był przykład cech sprzęzonych, ale oczywiscie ludzie tu obecni nie potrafia tego zrozumieć. Wypisuja jak dochodzi do daltonizmu, kogo to obchodzi. Debile z was i tyle.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: malgosi35 »

Pyt1. Wyjaśnij przebieg dziedziczności płci i cech z nią sprzężonych. Tu wiem że chodzi o np daltonizm ale jak to ująć.?
Wskazówka była jednoznaczna. Na temat dzidziczenia płci i cech sprzęzonych i związanych z płcią mogę Ci napisać załą książkę, tylko czy o to chodzi. Forumowicze uwzględnili twoją wskazówkę i na niej oparli swoje odpowiedzi. Bez tej wskazówki przawdopodobnie napisali by Ci o Morganie.
einfg
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2010, o 15:03

Re: Proszę wszystkich o pomoc!!!

Post autor: einfg »

Forumowicze to debile żegnam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości