Przerost serca przez sport ?

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Alter
Posty: 21
Rejestracja: 12 mar 2010, o 18:24

Przerost serca przez sport ?

Post autor: Alter »

Czy biegając do granic wytrzymałości można nabawić się przerostu serca, wiem, że parę przebieżek to nic groźnego, ale czy zamęczając się raz w tygodniu grozi mi po kilku/kilkunastu latach przerost mięśnia sercowego ? Jak sądzicie ?
Ekosfera_
Posty: 18
Rejestracja: 5 lut 2010, o 08:45

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: Ekosfera_ »

Sportowcy bardzo często trenują do granic wytrzymałości i nie mają problemu z przerostem serca. Wydaje mi się,ze na przerost serca maja wpływ także inne czynniki,nie tylko ekstremalny trening.
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: grzyb_m »

Myśląc racjonalnie, to w czasie wzmożonego wysiłku wzrasta zapotrzebowanie na tlen (a tym samym na krew utlenowaną), serce musi częściej i więcej pompować krwi. Ponadto następuje wzmożony proces erytropoezy (zwiększenie ponad normę zawartości retikulocytów) itp. Być może serce będzie się powiększać, a ściany będą grubieć, by sprostać tlenowemu zapotrzebowaniu? Ale z drugiej strony, było by to trochę bezsensowne, to tak, jak byśmy wypijali więcej wody, to się nerki powiększą.
Awatar użytkownika
peHa
Posty: 137
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 17:32

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: peHa »

Słyszałem o tym, czytałem też że jeśli taki sportowiec położy się na 2 tygodnie do szpitala to serce zacznie z powrotem wracać do stanu przejściowego, a więc kondycja, a zarazem natlenienie całego organizmu będzie takie samo jak u Kowalskiego.
Alter
Posty: 21
Rejestracja: 12 mar 2010, o 18:24

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: Alter »

Myśląc racjonalnie, to w czasie wzmożonego wysiłku wzrasta zapotrzebowanie na tlen (a tym samym na krew utlenowaną), serce musi częściej i więcej pompować krwi. Ponadto następuje wzmożony proces erytropoezy (zwiększenie ponad normę zawartości retikulocytów) itp. Być może serce będzie się powiększać, a ściany będą grubieć, by sprostać tlenowemu zapotrzebowaniu? Ale z drugiej strony, było by to trochę bezsensowne, to tak, jak byśmy wypijali więcej wody, to się nerki powiększą.
Trochę dziwnie to napisałeś, serce to mięsień, mięśnie, gdy są używane rozrastają się, dlatego dochodzi do przerostu.
Słyszałem o tym, czytałem też że jeśli taki sportowiec położy się na 2 tygodnie do szpitala to serce zacznie z powrotem wracać do stanu przejściowego, a więc kondycja, a zarazem natlenienie całego organizmu będzie takie samo jak u Kowalskiego.
Wątpię, że dwa tygodnie hipokinezji wystarczyły by sportowiec stracił kondycję ćwiczoną latami, być może jest ona przygaszona i jest do odzyskania po ponownych ćwiczeniach.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: doktorka »

Alter pisze:Czy biegając do granic wytrzymałości można nabawić się przerostu serca, wiem, że parę przebieżek to nic groźnego, ale czy zamęczając się raz w tygodniu grozi mi po kilku/kilkunastu latach przerost mięśnia sercowego ? Jak sądzicie ?
nie, biorac pod uwage, ze to bedzie 1 raz w tyg i ze zameczenie sie na smierc zazwyczaj wiaze sie z krotkim i intensywnym wysilkiem, a nie dlugim. chyba, ze masz wrodzone predyspozycje do kardiomiopatii przerostowej, wtedy to nawet nie musisz biegac.

Grzyb-co w tym dziwnego i co do ma do nerek, czy nerki cokolwiek z ta woda musza robic, co by wprawialo je w stan przeciazenia objetosciowego/cisnieniowego? Z sercem sprawa wyglada inaczej-szybko bijace serce wyrzuca na obwod mniejsza ilosc krwi, co determinuje to, ze wiecej krwi do tego serca powraca (zwiekszony powrot zylny), a wiec trzeba wiecej krwi przepompowac-wzrost obciazenia objetosciowego wymaga uzycia wiekszej sily. w przeroscie nadcisnieniowym miesien przerasta, bo ma zwiekszony opor nastepczy (musi pompowac krew do obwodu, w ktorym cisnienie jest zwiekszone, a wiec tak jakby pod gorke) i zeby dac mu rade musi zwiekszyc sile pompowania", co jest mozliwe dzieki przerostowi miesnia.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: doktorka »

co to znaczy miesnie sie rozrastaja i dlatego dochodzi do przerostu"? co ma jedno z drugim wspolnego? przerost to nie to samo, co rozrost.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: doktorka »

jakiej hipokinezy? chyba normokinezy

Ekosfera-sportowcy bardzo czesto maja przerosniete serce.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: Medycyna Lwów »

doktorka ma rację tylko warto dodać że przerost serca (o żadnym rozroście tu nie ma mowy w tym wypadku) jest częstszy u sportowców wykonujacych wysiłki statyczne (np. kulturystyka) niż dynamiczne (np. biegi), gdyż w tych pierwszych bardzo wzrasta opór obwodowy i obciążenie wstępne serca a co za tym idzie RR.
Alter
Posty: 21
Rejestracja: 12 mar 2010, o 18:24

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: Alter »

doktorka pisze:co to znaczy miesnie sie rozrastaja i dlatego dochodzi do przerostu"? co ma jedno z drugim wspolnego? przerost to nie to samo, co rozrost.
Ale rozrost może prowadzić do przerostu, zgadza się ?
Jeśli nie to proszę o wyjaśnienie.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Przerost serca przez sport ?

Post autor: Biochejter »

Alter pisze:Ale rozrost może prowadzić do przerostu, zgadza się ?
Jeśli nie to proszę o wyjaśnienie.
Nie.
Zarówno przerost i rozrost prowadzi do powiększenia narządu kiedy komórki sa zmuszone do wzmożonej pracy, ale to całkiem odmienne procesy.
Początkowo komórka, znajdująca się przez pewien czas w stanie wzmożonej czynności, powiększa swoją objętość. Jeżeli pobudzenie czynnościowe przedłuża się, a komórka jest zdolna do podziału, dochodzi do rozrostu.

Komórki mięśnia sercowego są ustabilizowane, nie ulegają mitozie na zawołanie - powiększa objętość, ale nie ulega mitozie ]

Ogólnie mówiąc wygląda to tak:
Rozrost to zwiększenie się liczby komórek miąższu (komórki dzielą się mitotycznie zwiększając swoją liczbę).
Przerost to powiększenie się tylko objętości komórek (przy czym ogólna liczba komórek pozostaje niezmieniona).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość