sieci pająków

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

sieci pająków

Post autor: york »

mam problem z zadaniem na biologie i po licznych przeszukiwaniach internetu i książek do biologii nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie:
co wpływa na wielkość sieci pająków występujących na terenie Polski(np. krzyżaków)?

jeśli ktoś ma jakieś informacje na ten temat to proszę o pomoc
Wodnik07
Posty: 95
Rejestracja: 28 gru 2009, o 21:54

Re: sieci pająków

Post autor: Wodnik07 »

Wyznacznikiem zawsze jest gatunek. Niektóre gatunki robią duże sieci np. krzyżak, tygrzyk, a np clubonie robią zupełnie w innyms tylu. Zaś skakuny, czy ptaszniki tylko troszkę
Chodź nie wiem czy o to chodzi czy np o wpływ czynników na różnorodność sieci w jednym gatunku - jesli tak to nie wiem xd
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: sieci pająków

Post autor: york »

właśnie w jednym gatunku, bo o różnorodności w zależność od gatunków czytałam, ale jak to przedstawia się w obrębie jednego konkretnego gatunku, np u krzyżaka ogrodowego czy jest to zależne od płci, środowiska, itp
jeśli wiesz coś więcej na ten temat proszę o pomoc
Detektyw Monk

Re: sieci pająków

Post autor: Detektyw Monk »

Wyróżniamy sieci:przestrzenne,płachtowate,lejkowate, baldachimowate,koliste .Pająki z rodzaju gryzielowatych Atypidae budują rurkowate gniazdo wytapetowane jedwabną przędza .Na powierzchni tapeta tworzy rurkę łowną .Tam czatuję pająk ,gdy pojawi się owad .Gryziel wybiega z norki ,chwyta ofiarę i zaciąga ją do wnętrza sieci .
Wodnik07
Posty: 95
Rejestracja: 28 gru 2009, o 21:54

Re: sieci pająków

Post autor: Wodnik07 »

Co do jednego gatunku to wiem, że np.
kątnik domowy - samica robi charakterystyczne sieci, zazwyczaj właśnie w kątach - skąd ta nazwa, a samce są podróżnikami, poszukującymi samic. Czyli samica robi sieć i zajmuje jakieś miejsce, a samce wędrują w poszukiwaniu samic.
I tak jest także u wielu innych pająków, a kątniki są tylko przykładem.

Zagęszczenie zapewne też ma jakiś wpływ. Sam obserwowałem u nososzników, że jeśli jest ich mniejsza ilość na danym terenie to ich sieci są bardziej rozłożysty, ale gdy znajduje się wiele osobników w jednym miejscu to sieci są skromne - a nawet niekiedy wygląda to tak, że się łączą.
Innym czynnikiem może być dostępność pokarmu [chodź to tylko moje spekulacje]. Bo jeśli pokarmu jest wiele to sieć może być mała. Zaś jeśli go brakuje to sieć może mieć większą powierzchnię by zwiększyć swe możliwość łowieckie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości