Zajęcia i egzamin z anatomii

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
darthbrother
Posty: 462
Rejestracja: 12 lip 2009, o 07:03

Re: Zajęcia i egzamin z anatomii

Post autor: darthbrother »

Ja wychodzę z założenia, że pacjentowi i tak to będzie zwisało, czy uciskasz go w połowie klatki, czy dolna 1/3 mostka - ważne aby przeżył.

I tak wiem, podejście niezbyt mądre, jeśli chodzi o zaliczenie egzaminu.

W ogóle zwróciłem uwagę, że na wykładach, ćwiczeniach, w skrypcie, w wytycznych wszystko ładnie, pięknie wygląda, pacjent (fantom) bez koszulki, tak jakby padł od razu goły.

NIKT, NIGDY nam nie powiedział, jak bardzo pieprzymy się z ubraniem pacjenta przed przystąpieniem do RKO - jedyne co wywnioskowałem ze skryptu to to, że możemy zniszczyć mienie pacjenta podczas ratowania, a więc i ubranie - czyli najlepiej rozerwać?

Ojcze Morfeuszu, pomocy
Fafek
Posty: 14
Rejestracja: 9 sie 2009, o 19:55

Re: Zajęcia i egzamin z anatomii

Post autor: Fafek »

Agher pisze:aktualnie obowiązujące miejsce ucisków klatki piersiowej to - połowa klatki piersiowej czy 1/3 dolnej części mostka. Bo wytyczne podają, że w sumie to 1/3 dolnej cz. mostka, ale jak ratownikowi powiesz zeby połozył w połowie klatki piersiowej to wychodzi mniej więcej na to samo. Zatem jaka odpowiedź jest najwłaściwsza?
Nie wiem czy wiesz, ale w tym roku wyszło tak, że drugi i pierwszy rok lekarskiego mieli w tym samym czasie pierwszą pomoc. Egzamin mieliśmy jeszcze przed sesją, ale pamiętam, że uciskać dorosłego trzeba na środku klatki piersiowej.
Awatar użytkownika
Gregory
Posty: 467
Rejestracja: 1 sie 2009, o 21:50

Re: Zajęcia i egzamin z anatomii

Post autor: Gregory »

Dokładnie - 1/3 mostka to stare dzieje. Wg wytycznych PRR połowa klatki piersiowej, wytycznych trzymać się trzeba !
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zajęcia i egzamin z anatomii

Post autor: Padre Morf »

Jutro egzamin z pierwszej pomocy, nie wiem, czy kiedyś tak było, ale cały rok porozrzucali po 3 salach w trzech różnych budynkach (Collegium Pathologicum, USK, UDSK).

Docent Siemiątkowski zawsze chciał 3 sale i egzamin na ósmą rano.
A tak wracając do anatomii, to się dziwię, że jeszcze nikt nic o kierowniku powiedział. Tak więc powiem: kierownik jest, żyje, istnieje, ale trafić na niego ciężko, tak więc, jak będziecie mieli jakąś sprawę (zwracam się do kandydatów), to uderzajcie bardziej do doktor Lemancewicz.

Prof. Dzięcioł oprócz szefowania anatomii pracuje też jako lekarz - robi między innymi biopsje tarczycy pacjentom kliniki endokrynologii i ocenia pobrany materiał.
Zresztą i tak wszystkie problemy związane z dydaktyką na lekarskim załatwia się z dr Lemancewicz. Stefcia jest od fizjoterapii.

Odnośnie ucisków - Gregory już zamieścił odpowiedni fragment wytycznych. Dawniejsze wytyczne był w tym względzie bardziej skomplikowane, w tej chwili dąży się do tego, żeby było jak najprościej.

Co do ubrań - jeśli poszkodowany ma t-shirt albo koszulę to wystarczy ją po prostu podciągnąc do góry i uwidocznić klatkę piersiową. U kobiet rozpina się dodatkowo biustonosz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości