Czarne robaki w domu

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
bafik1
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2010, o 12:21

Czarne robaki w domu

Post autor: bafik1 »

Serdecznie witam wszystkich i proszę o pomoc. Od pewnego czasu pojawiają mi się w domu czarne duże robaki. Myślę, że wychodzą one kanalizacją. Nie mam pojęcia jak się one nazywają i jak je skutecznie usunąć.
Załączniki
P6261909.JPG
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: pio91 »

Myślę, że albo to jakiś biegacz albo kłopotek czarny, lecz nie widziałem nigdy kłopotka czarnego na żywo więc trudno mi oceniać. Mógłbyś zrobić zdjęcie żówaczek oraz podać jego wielkość.

PS: to nie jest robak, tylko chrząszcz.
bafik1
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2010, o 12:21

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: bafik1 »

Przesyłam dalsze zdjęcia. jego wielkość to około 2 cm. Mieszkam w nowym budynku i zastanawiam się skąd mogły się one wziąść i jak z nimi walczyć.
Załączniki
DSC00604.jpg
DSC_0015.jpg
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: WojtekB »

Ostrożnie stwierdziłbym, że to może być jakiś czarnuchowaty (Tenebrionidae). Lepiej sprawdzić zakamarki i miejsce gdzie przechowujesz nabiał i inne sypkie produkty spożywcze. W jakiej liczbie mniej więcej się pojawiają
bafik1
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2010, o 12:21

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: bafik1 »

2-3 sztuki tygodniowo
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: pio91 »

Może przy okazji się dowiem jakiego owada widziałem u mojej babci na wsi w pościeli. Myślę, że to było coś takiego. O czarnuchowatych pierwszy raz słyszę, ale na pewno są lepsze niż moja propozycja.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: WojtekB »

pio34 pisze:O czarnuchowatych pierwszy raz słyszę, ale na pewno są lepsze niż moja propozycja.
Do najbardziej znanych przedstawicieli należą mącznik młynarek, drewnojad, pokątniki.
Tylko te żuwaczki
Awatar użytkownika
Jarmo
Posty: 45
Rejestracja: 9 gru 2008, o 13:25

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: Jarmo »

Po pierwszym zdjęciu też postawiłbym na Tenebrionidae, jednak kolejne zdjęcia mnie zaskoczyły. Moim zdaniem te żuwaczki są za spore na któregoś z czarnuchów". Ja też bym stawiał na coś z Carabidae, ale co dokładnie to nie wiem.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: DMchemik »

A mnie to wygląda na biegacza. Zupełnie nieszkodliwy owad, a do tego chroniony i bardzo pożyteczny. U mnie są częstymi gośćmi w piwnicy, skąd je czasem wynoszę bo mają problem sie wydostać. I jak prawie wszystkie krajowe chrząszcze są zupełnie niegroźne dla ludzi, ja je w dłoni wynoszę.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: WojtekB »

No dobra udało się chyba (przynajmniej tak mnie się wydaje)
Rzeczywiście żuwaczki przemawiają za biegaczowatym.

Według mnie to jest żuchwień głowacz (Broscus cephalotes).
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: pio91 »

WojtekB pisze:No dobra udało się chyba (przynajmniej tak mnie się wydaje)
Rzeczywiście żuwaczki przemawiają za biegaczowatym.

Według mnie to jest żuchwień głowacz (Broscus cephalotes).
Dwanaście gatunków okazało się być prawnie chronionymi w Polsce: 10 należących do rodzaju biegacz (Carabus L.) oraz dwa do rodzaju tęcznik (Calosoma WEB.). Ponadto cztery gatunki znalazły się wśród umieszczonych na „Czerwonej Liście.”: w kategorii „bliskie zagrożenia” (NT) – Carabus convexus i Odacantha melanura, w kategorii „narażone” (VU) – Omophron limbatum, a w kategorii „dane niepełne” (DD) – Broscus cephalotes.
Czy to na pewno on skoro jest taki pospolity ?
Chociaż to kategoria narażone, więc u ciebie może być pospolity.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Czarne robaki w domu

Post autor: WojtekB »

No to mnie zgasiłeś dobra jak chcesz znajdź coś lepszego, a ja wrzucam ten temat do kogoś, kto będzie się znał lepiej
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Broscus cephalotes

Post autor: pio91 »

Pomyliłem się- to kategoria dane nie pełne ale na jakiejś innej stronie czytałem, że żyje on w miejscach piaszczystych.
To zdjęcie z internetu Broscus cephalotes
Jest on bardzo podobny. Może chrząszcz bafik1 to samica.
Załączniki
Broscus_cephalotes_oberseite.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość