matura z chemii

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
biologiczka_6
Posty: 192
Rejestracja: 17 maja 2010, o 16:14

matura z chemii

Post autor: biologiczka_6 »

Witam!Będę chodzić do klasy 2 LO o rozszerzeniu biologia -angielski.Czy jest sens spróbowania zdawania chemii na poziomie rozszerzonym.Dodam że z poziomu podstawowego nie przerobiliśmy nawet ksiązki Chemia cz.1 Poznać zrozumieć WSiP-u obejmującą działy BUDOWA ATOMU,WIĄZANIA CHEMICZNE,ROZTWORY.REAKCJE W ROZTWORACH, OBLICZENIA CHEMICZNE, WŁAŚCIWOŚCI PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH.Czy przez dwa lata dam radę nauczyć się chemii od zera?Jakie książki będą mi potrzebne do nauki ?
Awatar użytkownika
Wanilia90
Posty: 231
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:49

Re: matura z chemii

Post autor: Wanilia90 »

Moja droga, byłam w identycznej sytuacji .Skończyłam profil biologia+rozsz. angielski., na maturze zdawałam biole i chemie na poziomie rozszerzonym.Oczywiście wszystko jest możliwe,ale już teraz weź się ostro do pracy,aby nadrobić zaległości. W mojej szkole chemia była na masakrycznie niskim poziomie, wszystkiego uczyłam się sama(książki Nowa Era-podstawa+rozsz.,moja Biblia czyli zbiór Pazdry-bardzo ważne, testy maturalne z różnych wydawnictw-np.Operon,Greg, oczywiście wszystkie matury podst+ rozsz.).Jest jeszzce taka fajna książeczka,w której zadania maturalne z ubiegłych lat są pogrupowane działami(nie pamiętam wydawnictwa,Medyk?).W każdy weekend staraj się przeliczyć chociaż 15-20 zadań,istotna jest regularność i konsekwencja.Chemię zdałam na 88%,jestem w miarę zadowolona z tego wyniku.Pamiętaj-licz jak najwięcej zadań, pytania na maturze są powtarzalne i często schematyczne.Powodzenia
Awatar użytkownika
biologiczka_6
Posty: 192
Rejestracja: 17 maja 2010, o 16:14

Re: matura z chemii

Post autor: biologiczka_6 »

Dzięki Fajnie słyszeć że ktoś był w podobnej sytuacji.To mnie zmotywowało do nauki ,wiem że mam realne szanse.Taki wynik jak twój by mnie w zupełności satysfakcjonował.Dzięki za odpowiedź
Życzę również powodzenia i dostania się na wymarzony kierunek studiów. A czy chodziłaś na jakieś korki?Bo nie wiem czy samemu ,bez pomocy kogoś kto dobrze umie chemię da się osiągnąć taki wynik.Gratulację!A jak było w twoim przypadku z biologią?My jesteśmy chyba trochę do tyłu z materiałem bo nie przerobiliśmy jeszcze 1 cz.operonu Z chemii mam zamiar zapisać się na dodatkowe zajęcia ,poza tym uczyć się w domu .korki są chyba kosztowne a jak sami nie przyłożymy się to nie zagwarantują nam zdania matury na 100%.Może ktoś podałby jakieś tytuły książek które są godne polecenia Z góry dziękuje.
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: matura z chemii

Post autor: york »

paulinka, ale ty dopiero idziesz do drugiej klasy, ja jestem na biolchemfizie i po pierwszej klasie też nie miałam przerobionej pierwszej częsci operonu, a wynikało to z tego, ze nasza nauczycielka uznała, ze lepiej na początku zrobic komorke z drugiej czesci podrecznika i pozniej zaczac pierwsza czesc
Awatar użytkownika
Beata 91
Posty: 135
Rejestracja: 6 mar 2010, o 12:33

Re: matura z chemii

Post autor: Beata 91 »

paulinka_6 pisze:Dzięki Fajnie słyszeć że ktoś był w podobnej sytuacji.To mnie zmotywowało do nauki ,wiem że mam realne szanse.Taki wynik jak twój by mnie w zupełności satysfakcjonował.Dzięki za odpowiedź
Życzę również powodzenia i dostania się na wymarzony kierunek studiów. A czy chodziłaś na jakieś korki?Bo nie wiem czy samemu ,bez pomocy kogoś kto dobrze umie chemię da się osiągnąć taki wynik.Gratulację!A jak było w twoim przypadku z biologią?My jesteśmy chyba trochę do tyłu z materiałem bo nie przerobiliśmy jeszcze 1 cz.operonu Z chemii mam zamiar zapisać się na dodatkowe zajęcia ,poza tym uczyć się w domu .korki są chyba kosztowne a jak sami nie przyłożymy się to nie zagwarantują nam zdania matury na 100%.Może ktoś podałby jakieś tytuły książek które są godne polecenia Z góry dziękuje.
Co prawda nie byłam w takiej sytuacji co Ty, ale może trochę podobnej, bo w I klasie liceum byłam na profilu mat-geo i już wtedy myślałam o zdawaniu chemii na poziomie rozszerzonym.
W I klasie próbowałam coś robić, ale wiadomo jak się przygotowuje do matury w I klasie, czyli nijak.

Co ja bym Ci poradziła?
Przede wszystkim ogarnij teorię i rób zadania oraz arkusze [ale dopiero w 3. klasie, nie ma sensu wcześniej]
Przerób przeróżne zbiory do chemii, sprawdzaj odpowiedzi, jak coś się nie zgadza - szukaj. Jeśli nadal nie wiesz to pytaj nauczyciela. Jeśli on Ci nie pomoże to korki jednak są niezbędne gdyby zadania Ci nie wychodziły, ale jeśli będzie w porządku to nie ma takiej potrzeby. Ja w życiu nie byłam na korkach, a maturę z chemii napisałam na 98%.
Kluczem do sukcesu jest upór, systematyczność i konsekwentność.

Książki, które ja bym Ci poleciła to:
- zbiór zadań Witowskiego [zadania maturalne żywcem z arkuszy]
- repetytorium z wydawnictwa KRAM
Te dwie pozycje koniecznie, a gdybyś chciała robić coś więcej i miała fundusze na zaopatrzenie się w parę innych pozycji to:
- zbiór maturalny z operonu
- zbiór maturalny z oficyny edukacyjnej
- zbiór maturalny z omegi
I do tego podręczniki. Ja korzystałam z operonu, nie mam porównania z innymi, więc nie będę mówić czy są dobre czy złe. Mnie odpowiadały.

Powodzenia.
Awatar użytkownika
Mihhu
Posty: 1876
Rejestracja: 29 cze 2010, o 20:05

Re: matura z chemii

Post autor: Mihhu »

mimi11 pisze:paulinka, ale ty dopiero idziesz do drugiej klasy, ja jestem na biolchemfizie i po pierwszej klasie też nie miałam przerobionej pierwszej częsci operonu, a wynikało to z tego, ze nasza nauczycielka uznała, ze lepiej na początku zrobic komorke z drugiej czesci podrecznika i pozniej zaczac pierwsza czesc
To wcale nie jest głupi pomysł. Ja zaczynałem powtórki zawsze od komórki
Operon ma trochę dziwny ten rozkład działów w książkach. Ekologia z pierwszej klasy powinna być przesunięta do drugiej albo trzeciej, a komórka i podziały komórkowe do pierwszej książki.

Tak jest logiczniej. Zaczynamy się uczyć od najbardziej podstawowych organizmów i przechodzimy na coraz bardziej złożone. Wiadomości z budowy komórkowej i podziałów pozwalały w lepszym stopniu ogarnąć pierwszy Tom Operonu, moim zdaniem najnudniejszy z całej serii, więc rośliny zakuwałem ze starego Lewińskiego.
Awatar użytkownika
biologiczka_6
Posty: 192
Rejestracja: 17 maja 2010, o 16:14

Re: matura z chemii

Post autor: biologiczka_6 »

Może i za wcześnie panikuje,ale moim zdaniem lepiej już teraz zacząć,gdyż z chemii nie dam rady nadrobić wszystkiego.(niby na poziomie podstawowym miałam 5,ale tak naprawdę nic na lekcjach nie robiliśmy ,gdy przyszło do wystawiania ocen mieliśmy góra 2 oceny),trochę chodziłam na zajęcia dodatkowe były tam obliczenia,mole,stechiometria.ale nic z nich nie wyniosłam bo nie znałam teorii a tam od razu liczyli zadania
Słyszałam że podręczniki Rożaka są dobre coś możecie o nich powiedzieć?
Awatar użytkownika
Mihhu
Posty: 1876
Rejestracja: 29 cze 2010, o 20:05

Re: matura z chemii

Post autor: Mihhu »

Na początek przerób, te łatwiejsze zadania ze zbiorów operonu, jak już ogarniesz trochę teorii.

Na wyższych szczeblach wtajemniczenia, zacznij robić zbiory Witowskiego. Jak głosi reklama na jego stronie internetowej po przerobieniu wszystkich zadań z jego zbioru, maturzysta otrzyma wynik 98-100%, gdyż wszystkie zadania które pojawiają się na maturze znajdują się w tych zbiorach. ( Coś w ten deseń, już nie pamiętam dokładnie).

Jednak w praktyce wgląda to trochę inaczej. Na pewnym etapie wiedzy, matura z chemii to wyłącznie walka z samym sobą, z opanowaniem stresu, z wystrzeganiem się głupich błędów, których nie zrobilibyśmy robiąc taki arkusz w domu.

Najlepszą receptą na dobry wynik z chemii jest
1) przerobienie Witowskiego
2) 1-2 arkusze z chemii tygodniowo, jak zrobisz wszystkich koło 50-60 to nie ma szans, że podobnych zadań nie zobaczysz na maturze
3) Trochę wiedzy książkowej, w tym roku dużo osób zaskoczyło zadanie z jodoformem
4) i ostanie najważniejsze, radzenie sobie ze stresem.
Awatar użytkownika
biologiczka_6
Posty: 192
Rejestracja: 17 maja 2010, o 16:14

Re: matura z chemii

Post autor: biologiczka_6 »

Dzięki za rady !Na pewno wykorzystam je kiedy już będę się uczyła na razie nie mam książek no i poza tym są wakacje trzeba wypoczywać ale po wakacjach kupię sobie książki(na pewno zachwalane 2 tomy Witowskiego,do tego jakies książki chyba? Rożaka i do roboty
Jak się nie uda to trudno świat się nie zawali ale przydałoby się napisać chociaż na powyżej 80% Na więcej nie licze
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: matura z chemii

Post autor: york »

ksiazki mozesz juz zdoby teraz, zeby nie martwic sie tym w trakcie roku szkolnego i od razu rozpoczac nauke
Awatar użytkownika
Wanilia90
Posty: 231
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:49

Re: matura z chemii

Post autor: Wanilia90 »

paulinka_6, Ja z chemii chodziłam na korki,bo w szkole to nawet podstaw nie przerobiliśmy i nie dałabym rady wszystkiego zrozumieć sama.Ale jeżeli masz chemię na przyzwoitym poziomie w szkole to i bez korków dasz radę. Co do biologii to zdałam ją paradoksalnie gorzej niż chemię i to całkiem sporo(73%). W ogóle to moje liceum nie grzeszyło jakimś wybitnym poziomem nauczania i musiałam dużo rzeczy robić we własnym zakresie .Dlatego warto już będąc w 2 klasie przyłożyć się szczególnie do tych przedmiotów. Po przeliczeniu kilkuset zadań z chemii wpadniesz w rutynę.O ile z biologią to jest zawsze niewiadoma(bo trzeba trafić w klucz etc), to chemią można fajnie nadrobić wynik Niestety na lekarski mi nie wystarczy, ale na farmację na pewno się załapię. Powodzenia.
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: matura z chemii

Post autor: Tomq »

Nie wiem jaki jest powód zachwalania tego Witowskiego.
Awatar użytkownika
rolmopsik
Posty: 40
Rejestracja: 7 lip 2010, o 12:52

Re: matura z chemii

Post autor: rolmopsik »

A Witowskiego dlatego zachwalają, że jest on absolutną skarbnicą zadań maturalnych - jeśli przeliczysz całego Witka (nawet omijając zadania z gwiazdkami i te o ogniwach stężeniowych, bo ich od kilku lat nie ma już w podstawie programowej) to NA BANK minimum 80% wydusisz z matury. Po prostu tak własnie wyglądają zadania na maturze! Ja w 2 miechy przed maturą zrobiłam Witka i wpadło 93%, więc empirycznie POLECAM

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości