Studia na kierunku biologia a wybór przedmiotów na maturę

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Studia na kierunku biologia a wybór przedmiotów na maturę

Post autor: Filister »

W tym roku będę pisał maturę, wybieram się na studia pod kierunkiem biologia. Już dawno zaplanowałem, że będę pisał maturę z rozszerzonej biologii i rozszerzonej chemii. Jednak teraz zastanawiam się czy matura z tej chemii jest mi potrzebna do dostania się na ten kierunek? Sprawa wygląda tak że niestety moja wiedza chemiczna jest praktycznie bliska zeru (jestem na profilu biol-chem ale niestety chemia nigdy nie była moją mocną stroną) i pisanie z niej matury to miało być takie zmuszenie się do nauczenia się jej, żebym potem na studiach nie miał problemów z nią. Ponadto było też zabezpieczeniem jakbym z czasem zmienił zdanie i chciał pójść na inne studia, na które będzie mi potrzebna również chemia. Ale teraz wiem, że raczej nie pójdę na jakieś inne studia na które ciężej się dostać, a już na pewno nie na jakieś gdzie potrzebowałbym chemię. Tak więc pytam was o radę: czy warto pisać tą maturkę z chemii? Czy dobry wynik z biologii rozszerzonej wystarczyłby do dostania się na te studia? Czy z moim poziomem wiedzy chemicznej poradziłbym sobie na biologii - chodzi mi o to, czy na studiach od razu startuje się z chemią o krok wyższym poziomem, tak iż nie mając możliwości powtórki podstaw? Trochę się nawet boję że ci wszyscy startujący na medycynę z biologią, chemią a nawet fizyką którzy się nie dostaną zawsze zabierają miejsca na takich kierunkach, czy ja z samą biolą bym się załapał przy takim towarzystwie.
Bardzo proszę o rady.
Awatar użytkownika
Sephora
Posty: 403
Rejestracja: 13 lut 2009, o 17:26

Re: Studia na kierunku biologia a wybór przedmiotów na maturę

Post autor: Sephora »

Maryjusz,zależy jakie masz braki i tyły z tej chemii,ale w takiej sytuacji na biologii było parę osób i dały sobie radę jak się przyłozyły i systematycznie pracowały. Takze nie ma co się na zapas martwić. Zaczyna się przeważnie od chemii nieorganicznej/analitycznej, później jest organiczna,poziom nie jest jakiś masakryczny,ale jednak są osoby którym się noga podwineła na tych studiach właśnie z powodu chemii, a nie botaniki czy zoologii. Z tego co kojarze np,w Toruniu nie trzeba zdawac chemii,ale za to angielski biorą pod uwagę, zajrzyj na stronę umk.
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Studia na kierunku biologia a wybór przedmiotów na maturę

Post autor: Filister »

Interesuje mnie UŚ.
Braki to mam głównie z chemii nieorganicznej i ogólnej, z organiki nawet coś umiem.
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Studia na kierunku biologia a wybór przedmiotów na maturę

Post autor: Scheherazade »

organicznej nie ma dużo i nie jest trudna za to na maturze jest zawsze, w kółko podobne zadania - można się bardzo dobrze wycwiczyc nieorganicznej jest chyba jeszcze mniej, tlenków wystarczy znac parę na krzyż, otrzymywanie kwasów zasad i wodorotlenków w ogóle jest dośc proste Co w chemii nieorg. jest dla Ciebie największym problemem? To że jej nie lubisz i negatywne nastawienie robi swoje:)?
Osobiście radziłabym jednak zdawac chemię, bo tak czy inaczej na studiach od niej nie uciekniesz, na biologii jest bardzo dużo chemii, a braki lepiej nadrabiac za wczasu
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Studia na kierunku biologia a wybór przedmiotów na maturę

Post autor: Filister »

Chmm. po prostu nigdy mi nie wchodziła, za dużo uczenia się, zapamiętywania. Chociaż organika to w sumie to samo, ale jakoś te treści są takie lżejsze i przyjemniejsze", bardziej mnie interesuje i dlatego łatwo było mi się jej uczyć.
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Studia na kierunku biologia a wybór przedmiotów na maturę

Post autor: pyati »

musisz wybrać dwa spośród podanych, matematykę zdajesz obowiązkową więc jeśli Ci lepiej z niej idzie niż z chemii to ja bym nie zdawała z chemii. Ja też zdawałam tylko biologię rozszerzoną, i się dostałam na biologię w pierwszym rzucie, brali pod uwagę jeszcze angielski. Chciałam pisać maturę z chemii,ale byłam w podobnej sytuacji co Ty, po prostu nie był to mój konik i w ostatecznej deklaracji się wycofałam. Możesz się z kolei przyłożyć do chemii i ją zdać, to już Twoja decyzja, ja będąc w podobnej sytuacji stwierdziłam, że za dużo czasy musiałabym poświęcić na to i odpuściłam bo bałam się, że kosztem przygotowania intensywnego do chemii stracę na wyniku z biologii, na której mi bardziej zależało. Na studiach tak czy siak będziesz musiał się do niej przyłożyć, ale wtedy to nie będzie kolidowało z maturą z biologii Ja sobie tak to rozplanowałam, że wrzesień przed studiami poświęcę na nadgonienie braków.
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Re: Studia na kierunku biologia a wybór przedmiotów na maturę

Post autor: paramecium »

Maryjusz, byłem w bardzo podobnej sytuacji. W pierwszej LO zdecydowałem, że maturę będę zdawał z biologii jak i z chemii na rozszerzeniu. Od zawsze chciałem studiować medycynę i w tę stronę kierowałem swoje kroki. Odkąd tylko pamiętam biologię po prostu kocham natomiast chemia podobała mi się ze względu na ciekawe doświadczenia laboratoryjne i zagadnienia z chemii organicznej. W LO miałem FATALNEGO nauczyciela od chemii a jeszcze gorszą nauczycielkę od biologii (profil biologiczno-chemiczny). Chemik tłumaczył zadania w ten sposób, że każdy na niego patrzył z wielkim zdumieniem i zastanawiał się skąd te liczby na tablicy, a na biologii nauczycielka opowiadała z wielką pasją o swoich pasjach z czasów studiów (dział o grzybach przerabialiśmy chyba z trzy miesiące, anatomię i fizjologię człowieka prawie półtorej roku.). Chciałem zrezygnować w ostatecznej deklaracji ze zdawania chemii. Wyszło jednak tak, że w końcu pisałem chemię rozszerzoną na maturze i zdałem ją na poziomie wystarczającym do zdania Ostatecznie i tak chemia nie była mi potrzebna do tego, żeby dostać się w pierwszej turze na biologię ogólną. Myślę jednak, że warto mieć w zanadrzu jeszcze jeden przedmiot na tym papierku. Może jednak przydać się w przyszłości.
PS. zapomniałbym o najważniejszej rzeczy - z całego tego świetnego nauczania mojej szkoły tylko ja zdalem chemie a z biologii moje koleżanki z profilu zdobyły ponizej 60 %.
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Studia na kierunku biologia a wybór przedmiotów na maturę

Post autor: Filister »

Ok, przekonaliście mnie, postanowiłem zdawać tą chemię na maturze. Dzięki za wszystkie wypowiedzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość