Prosze u wytłumaczenie reakcji

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
cieslak
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2010, o 16:33

Prosze u wytłumaczenie reakcji

Post autor: cieslak »

prosze o wyjaśnienie tego od A do Z polskim językien

PBO2 + HCl = PbCl2 +Cl2 +H2O

tak wygląda jeszcze nie zrobiona reakcja

PBO2 + 4HCl = PbCl2 +Cl2 +2H2O

a tak zrobiona. No i teraz niewiem skad sie np przy HCL ta czwórka pojawiła a prze H2O dwójka

i też niewiem jakgo zmieniac stopień utlalenia ogólnie nie znam podstaw

przykładwo przy PbO stopień utlanienia Pb ma wartośc (4) a przechodzi na (2) no i to bym prosił wyjaśnic kiedy i od jakich pierwiastków moge odejmowac albo dodawac i dla czego np z Pb(4) nie przeszło na Pb 3 lub 1

wiem że to proste tak wszyscy mówią teraz poszedłem do liceum zaocznego bo 8 latach przerwy od szkoły no i na lekcjach nic nie czaje bo niema czasu na tłumaczenie

No i wiem że to jest reakcja redox jak co
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Prosze u wytłumaczenie reakcji

Post autor: paulina_47 »

Kurczę tu pasowało by abyś znał własnie te zasady, formułki i wtedy bedziesz wiedział, na jakie stopnie utlenienia zmieniaja się pierwiastki. Widzisz, tu są pewne określone zasady.
PbO2 O jest na -II, weź razy dwa, bo masz dwójkę przy O, daje -IV. To ile musisz dodać, aby wyszło zero ( bo w cząsteczkach musi wyjść zero)? Musisz dodać IV. Czyli Pb ma tutaj IV.

A potem na PbCl2. Chlor ma w soli -I, razy dwa, daje -II. Czyli Pb ma II.

Tak zapiszesz reakcję: PbO2+ 4H+ + 2e Pb (II) + 2H2O
Jeżeli z lewej strony zapisałę ten tlenek, a on ma dwa tleny, to trzeba zrobic coś, żeby i z prawej strony te tleny dwa były. A w reakcji masz H2O to mozesz je dopisać. Tylko 2, bo tu o tleny chodzi. A teraz masz też 4 wodory, to do lewej dodaj 4H+. Może namotałam, ale popatrz uważnie, mam nadzieję, że da się to zrozumieć.

A teraz weź HCl. Tutaj chlor też ma -I, a żeby wyszło zero, wodór musi mieć I.
Po drugiej stronie masz chlor o innym stopniu utlenienia, bo w stanie wolnym pierwiastka ten stopnień wynosi 0. Tamten wcześniejszy chlor ma taki sam stopnień jak ten po lewej stronie, wiec nie bierzesz go pod uwagę.

Rownanie: Cl(-I) -1e Cl2
Ale jeżeli po prawej stronie masz dwa atomy chloru, to i po lewej musisz miec tyle samo.
Więc reakcja będzie wygladała tak: 2Cl (-I) -2e Cl2

Oba równania:
PbO2+ 4H+ + 2e Pb (II) + 2H2O
2Cl (-I) -2e Cl2

2e skracasz w obu równaniach. I sumujesz w taki sposób: gora+ dół z lewej strony gora + dół z prawej.

PbO2 + 4H+ + 2Cl (-I) Pb (II) + 2H2O + Cl2

Teraz spójrz:
PBO2 + HCl = PbCl2 +Cl2 +H2O
Musisz uzupełnic tak, aby wszystko się zgadzało. Zaczynając od wody, bo najłatwiej. Dopisz 2. To jak widzisz masz 4 wodory. To po lewej stronie dopisz 4 przy HCl.
Wszystko się zgadza.

PBO2 + 4HCl = PbCl2 +Cl2 +2H2O

Namotałam, namotałam, ale mam nadzieję, że coś zrozumiałeś.
cieslak
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2010, o 16:33

Re: Prosze u wytłumaczenie reakcji

Post autor: cieslak »

Mniej więcej już rozumiem tylko skąd sie ta czwórka przed HCL sie pojawiła i prze H2O 2 Hmm wytłumaczyc to jeszcze prosto prosze bo teraz ucze sie na sprawdzian w maty fizy i z chemia 2 sprawdziany i jeszcze z pola i troche mi sie wszystko mota i skad mam wiedziec gdzie to wpisac

jak możesz na jakimś innym przykładzie wytłumaczyc bym był barzo wdzięczyny
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Prosze u wytłumaczenie reakcji

Post autor: paulina_47 »

Chodzi o to, ze gdybyś przy HCl postawił 2 Ci się reakcja nie zgadzała. A jak najpierw postawisz przy wodzie , czyli cztery wodory, to stawiasz tę czwórkę przy HCl i wtedyjuż każdy pierwiastek jest dobrze. Cięzko mi to tak wytłumaczyc, bo sama często robię to na wyczucie.

A inny przykład:

Cu+ HNO3 Cu(NO3)2+ NO2 + H2O

Miedź z 0 na +II
azot z +V na +IV

( Ma nadzieję, ze znasz te zasady o stopniach utlenienie, powinny być w jakimś podręczniku, bo skoro przerabiasz ten dział i jeśli masz jakiś podręcznik to to powinno gdzieś być)

Cu - 2e Cu (+II)
NO3 +2H+ +1e NO2 + H2O
Dopisujesz tyle wody, aby po prawej stronie było tyle tlenow co po lewej. Teraz masz ich po trzy, niby wszystko się zgadza, ale teraz liczby elektronów w obu reakcjach nie sa sobie równe.
No to bierzesz tą drugą reakcję razy dwa.

Cu- 2eCu(+II)
2NO3 +4H+ + 2e2NO2 + 2H2O

Juz wszystko sie zgadza, to skracasz te elektrony i robisz tak, jak już pisałam wczęsniej.

Cu + 2NO3 + 4H+ Cu (+II) + 2NO2 + 2H2O

Miałeś taka reakcję
Cu+ HNO3 Cu(NO3)2+ NO2 + H2O
teraz ja uzupełniasz:
Cu +4HNO3 Cu(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O

Przeanalizuj wspólczynniki, wszystko się zgadza. Po jedenej stronie masz napisane 4H+ to masz 4HNO3. Gdybys napisał 2HNO3 cała reakcja by Ci się nie zgadzała.

Przykład ten jest o wiele trudniejszy niz po przedni, i nie wiem, czy udało mi się wyjasnic to co było niezrozumiałe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości