Jak wykazać że wszystkie kom. organizmu mają tą samą inf gen

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Awatar użytkownika
mk91
Posty: 10
Rejestracja: 13 lip 2010, o 20:16

Jak wykazać że wszystkie kom. organizmu mają tą samą inf gen

Post autor: mk91 »

Jak wykazać doświadczalnie, że wszystkie komórki organizmu mają tą samą informację genetyczną?
Hagha
Posty: 15
Rejestracja: 22 lis 2010, o 20:14

Re: Jak wykazać że wszystkie kom. organizmu mają tą samą inf gen

Post autor: Hagha »

Em mam pomysł, a gdyby pobrac z 2 rożnych miejsc rośliny np liścia i korzenia kawałem i w warunkach in vitro wyhodowac z nich 2 roślinki?

Nie jestem ekspertem ale wydaje mi się że w ten sposób wykażemy że wszystkie komórki organizmu mają tą samą informację genetyczną.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jak wykazać że wszystkie kom. organizmu mają tą samą inf gen

Post autor: AnnaWP »

Niestety - fenotyp średnio ma się do genotypu, dlatego trudno jest wykazać to doświadczalnie.

Bardziej sensowne byłoby zrobienie krzyżówek i obserwacja cech u potomstwa. Chodzi o przynajmniej 2 pokolenia i możliwie dużo cech należy zbadać. Ale i tak wynik jest przybliżony, dokładne dane mogą dać tylko badania genów.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Jak wykazać że wszystkie kom. organizmu mają tą samą inf gen

Post autor: malgosi35 »

metodami inżynierii genetycznej
Hagha
Posty: 15
Rejestracja: 22 lis 2010, o 20:14

Re: Jak wykazać że wszystkie kom. organizmu mają tą samą inf gen

Post autor: Hagha »

Ta najprościej po prostu zbadac wszystkie komórki organizmu pod względem budowy DNA ale to chyba nie jest wykazanie doświadczalnie.

Do AnnaW, nie znam się na biotechnologi ale wydawało mi się żę te doświadczenie powinno wykazac ze każda komórka ma te samo DNA ponieważ te 2 nowe roślinki powinny byc tego samego fenotypu co roślinka nie wiem jak ja nazwac macieżysta? ponieważ nie zaszedł tu proces wymiany informacji genetyczniej. DNA w nowych roślinach zostało powielone z matrycy DNA tej macieżystej a wiec mają takie samo DNA.
Hagha
Posty: 15
Rejestracja: 22 lis 2010, o 20:14

Re: Jak wykazać że wszystkie kom. organizmu mają tą samą inf gen

Post autor: Hagha »

U a jednak organizm może nabyc inny fenotyp od pierwotnego w czasie swojego wzrostu przez wpływ środowiska . Ale jeśli obie roślinki byly by hodowane w takich samych warunkach powinny byc tego samego fenotypu. Zakładam że na fenotym nie wpływa samo środowisko lecz również przypadek wiec i tak by to nic nie pomogło. w Każdym razie jeżeli DNA z korzenia i DNA z liścia było by inne to utworzyły by się 2 kompletnie inne fenotypy lub przynajmniej w większym stopniu było by to widac gołym okiem"

Lecz i tak wszystko sprowadza się do badań genetycznych.

PS. poprawcie mnie jeśli sie gdzieś myle.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jak wykazać że wszystkie kom. organizmu mają tą samą inf gen

Post autor: AnnaWP »

Hagha pisze: Do AnnaW, nie znam się na biotechnologi ale wydawało mi się żę te doświadczenie powinno wykazac ze każda komórka ma te samo DNA ponieważ te 2 nowe roślinki powinny byc tego samego fenotypu co roślinka nie wiem jak ja nazwac macieżysta? ponieważ nie zaszedł tu proces wymiany informacji genetyczniej. DNA w nowych roślinach zostało powielone z matrycy DNA tej macieżystej a wiec mają takie samo DNA.
Ten sam fenotyp nie oznacza tego samego genotypu. Dla przykładu - heterozygoty mają ten sam fenotyp co homozygoty dominujące. Dodatkowo może istnieć całe mnóstwo cech, które nie ujawniają się makroskopowo - i tych nie można w żaden sposób zweryfikować bez laboratorium.
Dlatego robiąc tak eksperyment nie wykażemy niczego istotnego. Wykażą tylko, że uzyskane rośliny są podobne fenotypowo, ale z fenotypu nie możemy w pełni wnioskować o genotypie (oczywiście możemy, ale tylko do pewnego momentu). Dopiero analiza np. rozszczepiania cech, albo konkretne badania genetyczne mogą coś powiedzieć.

A tak poza nawiasem - rośliny często nie są zbudowane z identycznych genetycznie komórek.

Jeżeli alternatywną hipotezą miałoby być, że DNA w korzeniu jest zdolne do utworzenia tylko korzenia, a pędu nie, to oczywiście ta hipoteza upadnie. Tylko teraz o czym mówimy - o totipotencji komórek roślinnych czy o identyczności / unikatowości genetycznej?
PeReS
Posty: 141
Rejestracja: 14 cze 2009, o 18:41

Re: Jak wykazać że wszystkie kom. organizmu mają tą samą inf gen

Post autor: PeReS »

sekwencjonowanie DNA
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości