Mikroskopy - początki

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

Witam Wszystkich

Jak na razie nie mam mikroskopu, ale zamierzam kupić Oczywiście nie będzie to profesjonalny, a raczej amatorski I mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi
1. Lepszy jest mono okular czy podwójny? Gdzieś wyczytałem, że na mono okularze strasznie oko się męczy i psuje się wzrok Ale czy to prawda? I czy są kolosalne różnice w jakości pomiędzy nimi?
2. Kamerka. Na pewno chciałbym ją mieć żeby nagrywać/robić zdjęcia Tylko czy na podwójnym okularze trzeba specjalną kamerkę ? Nigdy nie miałem styczności z podwójnym, wiec nie wiem jak to, i jak się patrzy przez jeden okular to czy obraz jest jakby w połowie nie pokazany I czy jeśli zamontuje kamerkę na jednym to uchwycę cały obiekt ?
3. Na razie nie łapie się jeszcze w sprawach odczynników, kondensorów, przysłon, kontrasty fazowe, DIC, oświetleniach skośnych, jasnych polach itp Ale mam nadzieję, że się dowiem chociaż trochę co i jak Może macie jakieś stronki opisujące takie początkowe zagadnienia, albo w prosty sposób możecie mi wytłumaczyć ? (temat Mikroskopy dla początkujących przeczytany )

Mam nadzieję, że jak poznam te podstawy to będę mógł jakiś mikroskop wybrać Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Tahyon »

Binokular lepszy, pojedynczy okular męczy oko i samego użytkownika. Na dzień dzisiejszy ceny już tak różne dla tych typów nie są.

Kamerka. moim zdaniem jeżeli już chcesz mieć taki sprzęt to wybierz tańszy mikroskop i kup lepszą kamerkę, te z najniższych półek pokazują tyle, co nic i nadają się najwyżej do otwierania butelek. Montuje się to na miejsce jednego okularu i masz cały obraz bo optycznie to one się nakładają w binokularach. Chociaż ja osobiście wolę manewr z przystawką do aparatu fotograficznego, tańsza a jakość o całą rewolucję lepsza. Tylko trzeba mieś aparat.

Podstawy terminologii. hmmm. Jak na mój gust bardziej przystępnych informacji niż na wikipedii i ściądze nie znajdziesz. W publikacjach są najczęściej użyte sformułowania czysto naukowe, więc najlepiej zacznij od pytania wujka google o kolejne problemy.



PS: na litość boską, pisz bez tylu emotek. To się aż niewygodnie czyta
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

ok, dzięki z tą przystawką popatrzę. A przystawki do każdego aparatu pasują?

Ps. Sam jak zobaczyłem temat to się zląkłem. Ale już zmieniac nie chciałem.
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

A macie jakieś stronki sklepów z mikroskopami, tak aby można było popatrzeć i powybierać? Chyba, że podacie modele, które warto kupić? Zależy mi na :
* dobrym powiększeniu (np. 20-1000, chyba starczy na oglądanie najmniejszych przedmiotów badawczych (bakterie))
* śrubach mikro- i makro-metrycznych, światło elektryczne(z góry i dołu i z regulacja intensywności), kondensor, przysłona, stolik z regulacją osi XY
* i najlepiej dwuokularowy oraz kamerka
To chyba wszystkie podstawowe funkcje(jakie wyczytałem z mikroskopy dla początkujących"), chyba że jakieś jeszcze polecacie, które się przydadzą?
Chyba są mikroskopy spełniające te wymagania tak do 500-600zł? Co do kamerki to zależy mi na niej, ale mogę też użyć aparatu/kamerki do tego, tylko czy nagrywanie będzie dobre? Przejrzałem już wiele stronek i ciągle się zastanawiam Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Tahyon »

No owszem, znajdą się. Ale używki na Allegro. Chociaż do większości zastosowań wystarczają takie cudeńka. Polecam poszperać na Allegro czy google w poszukiwaniu sklepów. Co do sprzętu:
-powiększenie ponad 1000x to strata kasy, powyżej tego pułapu mało co widać a rozsądna granica to 800x
-mikro i makrometrykę ma większość dobrych mikroskopów, tym się nie martw. Gorzej z tym oświetleniem od góry, to rarytas bo mało kto i mało kiedy korzysta z tego w klasycznym mikroskopie.
-stolik z wszystkimi bajerami to podstawa, na sprzęt z łapkami nawet nie patrz i sprawdzaj czy kondensor ma opcję wymiany, można wtedy kupić inne typy kondensorów i dopiero wtedy zaczyna się zabawa
-ta kamerka widzę ciśnie Cię niemiłosiernie:) kup ją jeżeli chcesz ale ja osobiście nawet wrogowi bym nie polecał takiego szajsu. Dobry towar to kwestiagt500zł a na to normalny człowiek do domowych warunków się nie rzuci
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

Jakie oświetlenie jest lepsze :
Diody czy żarówka fluorescencyjna ?
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Tahyon »

Fluorescencyjniak. Zapotrzebowanie na ampery większe ale i obraz lepszy. Bez dwóch zdań
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: pawelcanon36 »

* dobrym powiększeniu (np. 20-1000, chyba starczy na oglądanie najmniejszych przedmiotów badawczych (bakterie))
-powiększenie ponad 1000x to strata kasy, powyżej tego pułapu mało co widać a rozsądna granica to 800x
Tu się akurat nie zgodzę:

Zdjęcie wykonane telefonem komórkowym. Powiększenie optyczne (na mikroskopie): 100x(obiektyw)1,5x(bino okular)12(okulary)=1800 Zdjęcie przedstawia erytrocyty i limfocyt(barwienie MGG). Najpiękniejsze może nie jest ale, aż tak źle też też nie jest, a trzeba wziąć pod uwagę że zdjęcie jest wykonane za pomocą:
-obiektywu Pzo 100x już wiekowego i w dodatku strasznie zakurzonego
- sam mikroskop to pzo mb-30 (optyka też dość zakurzona)
- komórki (Samsung Monte)
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Tahyon »

McGyvera z komórką każdy może zrobić, jeżeli chce. Ja jednak zdecydowanie obstaję przy swoim - obraz w takiej jakości daje tylko przeglądowe informacje (acz przyznaję, barwienie wykonane umiejętnie znacząco poprawia komfort pracy - dobra robota). 1600x? 1800? 8403873957x? Dobra, dobra, bawmy się dalej w wyścig zbrojeń ale ja po prawie wypaleniu sobie oczu i zawartości łba podczas obserwacji mikroskopowych dochodzę do wniosku, że więcej niż 1000x to walenie tymże łbem o ścianę w celu odłupania tynku. Czytaj: bezsens. Ale należy mi wybaczyć - jestem fanatykiem jakości.
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

Co powinienem dokupić do mikroskopu na początek? Chodzi mi o szkiełka, nożyki itp ? Co byście proponowali
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: szama »

Szkiełka podstawowe i nakrywkowe koniecznie inaczej nie będziesz miał na czym połozyć preparatu a bez nakrywkowych szybko wybrudzisz i zniszczysz obiektywy.

Do cięcia wystarcza zazwyczaj zyletka, zależy co zamierzasz obserwować. Generalnie jako oprzyrządowanie do robienia preparatów spokojnie sprawdzą się sprzęty domowe, czasami przydają się pensety, igłę preparacyjną można zastąpić takimi igiełkami do spinania rolady w pewnym zakresie
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Tahyon »

Jak wyżej -żyletki stosuje się nawet na uniwerkach bo to uniwersalne narzędzie. Igły preparacyjne można zmontować z igieł do szycia, wykałaczek i dużej dozy pomysłowości. Ale szkiełek nie zastąpisz, to zakup obowiązkowy. Jak ktoś chce, to potrafi. Nawet eppendorfki można zrobić na McGyvera"
Adek24
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2010, o 23:42

Re: Mikroskopy - początki

Post autor: Adek24 »

A filtry ?
Wiem, że niebieski jest do tego aby było lepsze światło, a zielony i żółty?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości