Tłumaczenie tekstu genetycznego - prośba o pomoc

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
rafiki_yako
Posty: 1
Rejestracja: 12 gru 2010, o 17:43

Tłumaczenie tekstu genetycznego - prośba o pomoc

Post autor: rafiki_yako »

Szanowni Forumowicze,

Zwracam się do Was z nietypową prośbą/zapytaniem. Otóż tłumaczę własnie książkę popularnonaukową z języka angielskiego na język polski. Niestety, w kilku miejscach książki istnieje tekst dotyczący skomplikowanych zagadnień i procedur genetycznych. Genetyka i jej słownictwo są dla mnie czarną magią nawet po polsku, a co dopiero po angielsku. Nie znalazłem w Internecie kompetentnego słownika, ponadto wiadomo, że specyfika języka angielskiego jest taka, że jedno słowo znaczy coś, a to samo słowo w zestawieniu z innym może juz znaczyć coś innego.

W związku z tym odpowiednie fragmenty genetyczne przetłumaczyłem - i przyznaję się do tego bez bicia - po polskawemu", tzn. być może jakies nieliczne fragmenty zupełnym przypadkiem przetłumaczyłem dobrze, ale większość prawdopodobnie między źle a fatalnie.

Rzecz jasna takiego gniota nie mógłbym wypuścić, więc pytanie/prośba: czy znacie kogoś, kto zna słownictwo genetyczne zarówno polskie, jak i angielskie na tyle dobrze, że mógłby mi pomóc (jeśli inaczej się nie da - to odpłatnie -))?

Z góry wielkie dzięki

Pozdrawiam

Wojtek
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Tłumaczenie tekstu genetycznego - prośba o pomoc

Post autor: yeast »

Zasadniczo dowolny biolog genetyk powinien dać sobie rad. Problem jest taki, że na wiele terminów z tej dziedziny nie istnieje polski odpowiednik i nawet profesjonaliści przy tłumaczeniu tekstów naukowych uprawiają słowotwórstwo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości